Album Lasicovky predstavuje 9 skladieb, ktoré Milan Lasica počas svojej kariéry napísal, avšak nedožil sa ich zhudobnenia. Texty patria k legendárnej populárnej zbierke Bolo nás jedenásť z roku 1981 a projekt sa začal tvoriť už minulý rok pri príležitosti jeho 80. narodenín. Na nových deviatich skladbách spievajú jeho bývalí spolupracovníci, kamaráti či kolegovia.
Album Lasicovky vyšiel 1. októbra
Produkcia albumu trvala od minulého roka a ako uvádza aj produkčný tím za projektom na stránke lasicovky.sk, na projekte sa objavujú známe mená slovenskej hereckej i hudobnej scény.
„A tak sa to celé rozbehlo. Postupne sme oslovovali spevákov i spievajúcich hercov, ktorí v minulosti s Milanom Lasicom spolupracovali. Následne sa začali objavovať mená – Milan Kňažko, Zuzana Kronerová, Majo Labuda, Soňa Norisová, Svetlana Rymarenko, Lenka Machciníková, Marian Čekovský, Michal Hudák a Rado „Vrabec“ Orth. Pozvoľna pribúdali stopy jednotlivých nástrojov, aranže hustli, naše insitné pilotné spevy nahrádzali sólisti. Samozrejme, rýchlo sme zistili, že celá záležitosť prestane byť sranda kvôli finančnej náročnosti. Našťastie sa ukázalo, že v tejto umeniu neprajnej dobe existujú firmy a inštitúcie, ktoré boli ochotné tento náročný projekt podporiť.
Život ide vlastným tempom. A tak sa stalo, že naše najväčšie prianie, odovzdať túto nahrávku ako poctu Majstrovi, sa už nenaplní. Teší nás fakt, že si pán Lasica minulý rok stihol vypočuť aspoň naše pracovné nahrávky. Zároveň nám dal svoje „požehnanie“, či súhlas. Snáď naša práca doletí za maestrom Lasicom do inej dimenzie. Česť jeho pamiatke.“ – produkčný tím pre Lasicovky.sk
Nápad a výber spevákov
V nasledujúcich riadkoch vám prinášame exkluzívny rozhovor s jedným zo štvorice zakladateľov tohto projektu, Michalom Kovalčíkom. Začíname prvotným nápadom, vznikom tohto projektu a spojením štyroch hlavných autorov.
„Prvotný nápad bol od kamaráta Petra Matušku, ktorý doniesol knižku Bolo nás jedenásť pod pazuchou a s fľašou vína v ruke. Povedal mi, či sa nepozrieme na tie texty, možno odtiaľ vypadne niečo, čo ešte nieje zhudobnené. Našli sme niekoľko vecí a kvôli lockdownu sme ako hudobníci nemali čo robiť, tak sme si povedali, že sa na to pozrieme. Tie texty som rozhodil po kamarátoch a všetkým sa tá myšlienka páčila. Povedali sme si, že spravíme rovno celý album. Dali sme dokopy štyroch hlavných autorov – Janek Ledecký, Ľuboš Ďurech, Marek Mečiar a ja. V júli sme dokončili päť demo-skladieb, pustili sme ich pánovi Lasicovi a ten nám na všetko prikývol.“
Čo odpovedal spoluzakladateľ projektu na otázku výberu hosťujúcich spevákov a vokalistov?
„Nešlo nám o to, aby šlo o slávnych spevákov, hlavne mali byť pánovi Lasicovi blízki. S ich výberom nám pomohla pani Elena Vacvalová. Prvé meno, na ktorom sme sa zhodli patrilo pánovi Kňažkovi. Verím, že pokiaľ by bol medzi nami, tak by ho aj pokrstil. Malo tomu tak byť už minulý rok, avšak vieme, aká bola situácia a všetko sa muselo posunúť.“
Krst pivom a vinylová verzia
Každý projekt sa krstí rozličným spôsobom, alebo tekutinou. Organizátori krstu si v tomto prípade nevybrali nič výnimočné.
„To bol nápad Mareka Mečiara, ktorý síce nepije ale dostal nápad, pokrstiť album pivom. Nedalo sa tomu odolať a dokonca dostalo aj vlastné etikety.“
Pre zberateľov vzácnych verzií slovenskej hudobnej tvorby máme dobrú správu, CD verzia albumu nebude poslednou a ani najkvalitnejšou.
„Album bude mať aj svoju vinylovú verziu, klasickú LP, na ktorú je robený špeciálny mix a master. Pomohol nám s ním kamarát Adam Gila a veríme, že vyjde ešte do Vianoc. V tomto prípade však nezáleží na nás, keďže sa táto jedinečná verzia vyrába v susednom Česku.“
Ďalšie články plné noviniek z hudobného sveta ti prinesieme na našej stránke news.rukahore.sk. Na všetky z nich ťa tiež upozorníme prostredníctvom nášho Ruka Hore Facebooku a Instagramu @rukahore. Nezabudni sa tiež pozrieť na náš shop, na ktorom vždy nájdeš množstvo hudby a merchu, shop.rukahore.sk.
ZDROJ: Michal Kovalčík, Lasicovky.sk