HudbaSprávy

Hudobné novinky 45/2023

music

4 Tenoři – Cestu znám jen já 

Pôvodne inštrumentálna skladba pochádza z legendárneho televízneho večerníčka Pohádky z mechu a kapradí, ktorý tento rok oslavuje 55 rokov od svojho prvného vysielania. Pieseň Cestu znám jen jáje spoločným dielom skladateľa Jaroslava Celbu a textára Iva Fischera. 4 Tenori naspievali rozprávkový song v novom aranžmáne Františka Krtičku, v spolupráci s Daliborom Cidlinským, v produkcii Janisa Sidovského a v hudobnom sprievode Unique Quartet, Františku Krtičku (klávesy) a Charlieho Blažeka (gitara).

4 Tenorov čaká do konca roka ešte séria vypredaných koncertov, vrátane vystúpenia v pražskej Lucerne, kde 15. decembra  zaznie i rozprávková pieseň Cestu znám jen já naživo. Formácia si zároveň prevezme Platinovú platňu vydavateľstva Supraphon za svoj druhý album Láska prý, ktorý stále patrí k najpredávanejším CD v Českej republike. V máji 2024 formácia vystúpi v svetoznámej newyorskej Carnegie Hall.  

 Dennyiah – Gold Within

Poznávacím znakom skupiny Dennyiah je charizmatická speváčka s podmanivým hlasom Denisa „Denny“ Gajarská a večne usmiaty hudobník v elegantných okuliaroch Ľuboš Šoltés. V roku 2020 vydali svoj debutový album Human Aspect s úspešným singlom Kingdom. Avšak, prišiel covid a všetky koncertné plány sa stali minulosťou. Ku koncu pandémie sa kapela chcela pohnúť ďalej a tak sa presťahovala na Island, kde sa začala písať úplne nová a miestami až neuveriteľná etapa Dennyiah.

Prvé tri mesiace žili Ľuboš a Denny na Islande spoločne v ich „Magic Buse”, kde začali vznikať aj prvé nápady nových piesní. Potom sa však Ľuboš musel náhle vrátiť na Slovensko a Denny zostala na ostrove sama.

„Aj napriek veľkej snahe vydať druhý album omnoho skôr, sa nám to nepodarilo. Jednoducho, nám počas pandémie došla energia. Doľahlo na mňa absolútne vyčerpanie a dovtedy pre mňa neznáma aj celková nechuť k hudbe. Keď som počas skúšky začala pociťovať úzkosti a hnev, povedala som si, že je najvyšší čas niečo radikálne zmeniť – a tak som sa rozhodla presťahovať na Island. Bolo pre mňa extrémne dôležité získať odstup a znovu nadobudnúť radosť v tom, čo ma celý život lieči a drží pri živote – radosť k hudbe. Rok a pol stráveného na Islande mi umožnilo spoznať veľa nových ľudí. Ich príbehy ma inšpirovali a v kombinácii s islandskou prírodou ma doslova začali uzdravovať. Ukázali mi, že musím naďalej nasledovať svoje srdce a tak sme začali s Ľubkom opäť skladať nové piesne,“ priblížila neľahké obdobie Denisa „Denny“ Gajarská.

Frederika – Voices my head prod.Eugen Botos

Slovenská speváčka Frederika Jobková predstavuje svoju hudobnú novinku “Voices in my head”.  Speváčka sa počas svojej tvorby na pripravovanom albume rozhodla kreatívne prepojiť dva svoje koníčky – hudbu a módu do jedného celku a výsledkom sú skladby, ktoré majú svoj na mieru šitý outfit. S týmto zaujímavým prepojením začala Frederika už v predchádzajúcich skladbách, v skladbe “Petrus”, ktorá vyšla v spolupráci s Majkom Spiritom alebo “Anjel”, ktorá vyšla minulý rok v decembri, pričom v oboch skladbách použila vo videoklipoch outfity od našej módnej dizajnérky Ivany Zuskárovej. V tejto spolupráci pokračuje Frederika aj naďalej v novej skladbe “Voices in my head”.

“Tento song je písaný v anglickom jazyku a to aj z toho dôvodu, že moje vízie sú posúvať svoju tvorbu aj do zahraničia. V celej skladbe spievam o hlasoch v mojej hlave a tvári ľudí. Prioritne z toho dôvodu, že dnešný svet dokáže mať veľa verzií tvárí a pohľadov, občas nie úprimných ľudí. Nezameriavam sa na nič konkrétne, skôr na to, že aj keď nie vždy je všetko ružové, nemusí to hneď znamenať koniec. A práve to som sa snažila vyjadriť v klipe tejto skladby.” (dodáva Frederika) V skladbe aj vo videoklipe rezonujú zvučné mená profesionálov. O hudobnú produkciu sa postaral známy slovenský hudobník a producent Eugen Botoš a videoklip mal v rukách režisér Michal Nemtuda, s ktorým speváčka pravidelne spolupracuje, a s ktorým sa tentokrát rozhodli nakrútiť videoklip vo Viedni.

“So šikovným tímom, na čele s Miškom Nemtudom, sme z môjho pohľadu vytvorili pekný príbeh. Nezameriavali sme sa úplne na scenár, skôr sme náš dôraz kládli na pocity. Spolu s Teréziou – mojou kamarátkou, sme v klipe prejavili silné kamarátske puto a spoločne si užívali každý moment. Hlavným odkazom a myšlienkou tejto skladby je teda to, že aj napriek nepriaznivým situáciám a nie vždy dokonalým vzťahom sa vždy nájde dôvod na lásku a smiech. A môže to byť s kýmkoľvek.” (hovorí speváčka)

No Name & Rasťo Kopina – V pôvodnom znení

Slovenská skupina NO NAME vydáva očakávaný album V pôvodnom znení. Ide o deviaty radový album košickej kapely, ktorý prichádza osem rokov po predchádzajúcom S Láskou. Autorsky, hudobne aj textovo sa na albume podieľala celá kapela, ale najväčším prínosom autorsky prispel Roman Timko. Album obsahuje 11 skladieb a nechýbajú na ňom prekrásne spojenia. Práve duet s Rasťom Kopinom z kapely NOCADEŇ V pôvodnom znení predurčil nielen názov albumu, ale aj spoločné turné!

Na albume počuť nový zvuk, za ktorým stojí zvukový producent zo štúdia SINUS records Peter Jakab. Album V pôvodnom znení otvára inštrumentálna Šumava, inšpirovaná životom klávesáka Zoltána Šallaia a jeho rodiny v malebnom mestečku Nýrsko. Nasleduje singel Elity, ku ktorému si kapela NO NAME prizvala ako koproducenta Jana P. Muchowa. 

Karin Ann – Put me back together

Slovenská speváčka Karin Ann zažíva obzvlášť rušný pracovný záver roka. Po výnimočnom jesennom projekte – 2-dielnom krátkom filme, ktorý tvoril videoklipy k jej dvom predošlým singlom, vydáva v týchto dňoch lyric video a novú skladbu s názvom put me back together. Okrem toho v uplynulých dňoch absolvovala svoj koncertný debut v zámorí – v Los Angeles a v New Yorku. Aby toho nebolo málo, jej videoklip a stranger with my face si najnovšie pripísal dva nové úspechy na medzinárodných filmových festivaloch. 

Nový singel put me back together oficiálne vyšiel v piatok 10. novembra. Skladba okamžite po vydaní zabodovala v mnohých dôležitých playlistoch vrátane globálneho Glow s vyše miliónom poslucháčov, najväčšieho nemeckého playlistu Indie hudby Indie Brandneu či českého New Music Friday CZ/SK.

Jack Harlow – Lovin On Me

Aktuálna jednička britskej singlovej hitparády. Kde se vzala popularita skladby Lovin On Me?

V roku 2022 sa Jack Harlow stal kráľom rebríčka, keď do singla First Class veľmi šikovne  vysamploval melodický motív zo skladby Glamorousspeváčky Fergie. S pomocou vokalistky skupiny Black Eyed Peas ukoristil prvé miesta hitparád, u nás na  Slovensku bol štvrtý. Hudobník z Louisville vtedy využil virálny potenciál skladby a popularitu na  TikToku. 

Veľmi podobne Jack Harlow teraz pracoval aj s novinkou Lovin On Me. Úryvok zo singla obsahujúceho sampel z hitu Whatever, ktorý v roku 1995 nahral R&B spevák Delbert Dale Greer, nechal ešte pred oficiálnym vyjdením niekoľko týždňov kolovať na TikToku a pôsobiť na jeho užívateľov. Výsledok sa rýchlo dostavil, chytľavý popevok sa začal aplikáciou šíriť ako lavína. Jack Harlow tak získal „pole position“ v podobe desiatok miliónov prehratí na sociálnych sieťach a s Lovin On Me skvelo odštartoval. Na ostrovoch, v Austrálii a na Novom Zélande singel porazil dokonca aj novinku Dua Lipy!

Matej Smutný – Dance Dance

Matej Smutný je slovenský spevák, skladateľ a hudobník, ktorý v roku 2020 debutoval veľmi úspešným singlom Psycho Love. Odvtedy vydal jedno EP Van Stories a album AURA. Jeho singel Dance Dance, ktorý vyšiel v júni, bol tri týždne na 1. mieste v najväčšej českej hitparáde a z rádií ho počuť dodnes.

Pred dvoma týždňami sa vrátil z turné, ktoré nie je pre slovenských interpretov bežné. Matej absolvoval historicky prvé mini Tour v Spojenom kráľovstve, ktoré pozostávalo z koncertov v štyroch anglických mestách. Zahajovací koncert sa konal v Liverpoole (2.11.), pokračoval ďalší v Nottinghame (3.11.), v Londýne (4.11.) a všetko to zakončil veľmi nečakane na južnom pobreží Anglicka v meste Brighton and Hove (6.11.). To všetko v sprievode svojej kapely The Psycho Lovers v zostave: bicie nástroje Marek Bednarčík, elektrická gitara Juraj Oravec, basová gitara Jozef Smutný a vokály Marta Ďumbalová. “Splnil som si môj detský sen a odohral som turné v krajine, v ktorej vznikol pop. Ešte pred pár mesiacmi by som nikdy ani len nepomyslel na to, že by sme mohli vypredať venue v Londýne. Som vďačný za každý moment na pódiu, za každý šťastný kilometer v dodávke s mojou úžasnou kapelou, ďakujem za to, že môžem robiť hudbu a že ju môžem prezentovať na medzinárodnej úrovni,” hovorí Matej Smutný.

ZDROJ: Adriana Nievelt | Marek Kučera | Andrea Turčina | Nora Krchňáková | Renáta Tomášová

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share