HudbaSprávy

Vyšiel nový album Mateja Koreňa Stigmy

Novinka autorskej trojice Henrich Leško – Marek Maďarič – Matej Koreň, album Stigmy, obsahuje 11 skladieb, na ktorých pracovali od augusta 2018. Päticu skladieb, Ešte na to mám, Zo žúru, Raz sa musia nájsť, Videl som ťa v meste a Snívam, autori už verejnosti predstavili, šesť je úplnou novinkou. Album pokrstia 7. novembra v Bratislave.

Autorská dvojica Henrich Leško – Marek Maďarič spolupracuje od roku 2013, kedy spoločne napísali pre Divadlo Jozefa Gregora Tajovského vo Zvolene muzikál Prekliaty básnik. Pred troma rokmi vydali prvý spoločný autorský album, ktorý naspievali Marcel Palonder a Kristína Greppelová. Minulý rok prizvali na spoluprácu na ďalšom albume speváka Mateja Koreňa, z ktorého sa stala plnohodnotná aj autorská súčasť tímu a vznikol album Stigmy.

„Henrich našiel Mateja. Spoločne sme si sadli a som rád, že Matej je nielen interpretom, ale aktívne spolupracoval na príprave skladieb,“ povedal Marek Maďarič a dodal: „Zvyčajne som najskôr napísal text a potom sa naň pripravovala hudba. Teraz je to tak na polovicu – raz bola skôr hudba, raz text.“ Už na začiatku mal však aj Matej Koreň podmienku, že musí oboch autorov spoznať a zistiť, či sa ich predstavy o hudbe a textoch kryjú.

„Na albume Stigmy sú po prvýkrát v mojom živote texty, ktoré som si nenapísal sám. Kým neprišli Marek s Henrichom, som vždy ponuky na naspievanie textu zahral do outu. Text skladby musím mať prežitý aj v reálnom živote, iba vtedy je autentická,“ prezradil Matej Koreň. „Skladby na albume sú prevažne pomalšie a vymyká sa iba skladba Zo žúru. Nerobíme klasické popové skladby, za ktorými by sa rádiá trhali. Ideme svojou vlastnou cestou, a tak vznikol album, kde sa pop dostáva na hranice s inými žánrami ako jazz alebo rock,“ povedal autor hudby Henrich Leško.

Matej Koreň sa v nových skladbách prezentuje v unikátnej speváckej rovine. Spieva akoby starým spôsobom, jednoducho a autenticky. Na dvoch skladbách, Raz sa musia nájsť a Snívam, hosťujú aj ženy – speváčky Lilly Maníčková a Michaela Husárová.

Album autorskej trojice Henrich Leško – Marek Maďarič – Matej Koreň vychádza v limitovanej edícii na CD 31. októbra 2019 vo vydavateľstve Doris Media a je dostupné na streamingových službách iTunes, Spotify, Deezer, Tidal, Google Play a Youtube Music.

TRACKLIST Matej Koreň – Stigmy

 1. Sfinga
 2. Svojim odcudzený
 3. Modlitba
 4. Ešte na to mám
 5. Raz sa musia nájsť (feat. Lilly Maníčková)
 6. Herec vedľajších rolí
 7. Zo žúru
 8. Potopa
 9. Videl som ťa
 10. Vstúp do rieky
 11. Snívam (feat. Michaela Husárová)

ZDROJ: Andrea Čurná, woowoo.sk

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share