HudbaTlačové správy

HEX si zaspomína na Ďuďa dvoma špeciálnymi koncertami

Skupina HEX chystá koncertnú spomienku na svojho speváka Ďuďa! Presne v deň odchodu Petra Dudáka – 14. augusta organizuje v Amfiteátri v Banskej Štiavnici koncert s názvom HEX PRE ĎUĎA. Na skladateľa a producenta Ďuďa si HEXáci zaspomínajú aj 20.8.2021 na akcii GRAPE POD MOSTOM. Príďte si zaspievať HEXácke hity „V piatok podvečer“, „Maťo a Linda“, „Srdce“ či „Keď sme sami“ 14. 8. do Banskej Štiavnice a 20.8. do Bratislavy spolu s ďalšími hosťami zo spriatelených kapiel.

Ďuďo, Fefe, Yxo, a Tybyke. Taká bola 30 rokov stála zostava HEX-u. Všetko sa zmenilo 14. augusta 2019, kedy spevák, skladateľ a producent Peter Dudák odišiel do muzikantského neba.

„Ďuďo nám veľmi chýba. Strávili sme spolu 30 rokov v podstate ako rodina. Nekonečné cesty za koncertami, tisícky hodín v skúšobni, na žúroch aj dovolenkách. Našťastie ostala hudba, ktorú sme spolu tvorili, a v ktorej je aj on stále živý a duchom prítomný. Ja sa snažím stále žiť s pocitom, že vlastne iba odišiel niekam preč a čochvíľa sa vráti. Veľmi intenzívne cítim jeho prítomnosť, keď skladám novú hudbu. Väčšina nových skladieb, ktoré som v poslednom období napísal, je venovaných práve Ďuďovi. Verím, že by sa mu páčili,“ spomína textár a skladateľ Martin „Fefe“ Žúži.

Na Ďuďa si členovia kapely zaspomínajú 14. augusta v Amfiteátri v Banskej Štiavnici, v meste, ktoré Ďuďo tak miloval.

„Ďuďo je súčasťou nášho príbehu, napísal kopec krásnych pesničiek a v nich žije stále ďalej. Bol som s nim od našich dvoch rokov a stále cítim jeho prítomnosť. Keď manažujem kapelu, vždy rozmýšľam, ako by danú situáciu riešil a to mi v mnohom pomáha. Mám pocit, že je Ďudo stále s nami, stále čerpám energiu zo spoločne prežitých dní,“ prezradil Tomáš „Yxo“ Dohňanský.

Ide už o druhý ročník spomienkovej akcie. Minulý rok do amfiteátra prijala pozvanie aj Ďuďova rodina.

„Atmosféra minuloročného koncertu bolo napriek nepriazni počasia fantastická. Ľudí neodradil ani dážď a v Ďuďovom obľúbenom meste odspievali pod dáždnikmi celý koncert. Veľmi sme si vážili aj účasť Ďuďových rodičov. Určite boli pri pohľade na obecenstvo šťastní, akú nezmazateľnú umeleckú stopu zanechal ich syn,“ vyznal sa Martin „Fefe“ Žúži.

Na Petra Dudáka si HEXáci zaspomínajú aj 20.8.2021 na akcii GRAPE POD MOSTOM. Organizátorov festivalu Grape spája totiž s HEXom veľa spoločných zážitkov a kamarátskych stretnutí. Okrem dlhoročného priateľstva je Janči Trstenský autorom knihy o histórii kapely a Juraj Podmanický hral s Ďuďom vo formácii Sounds Like This.

„Keď nás pred dvoma rokmi v auguste zasiahla smutná správa o úmrtí speváka Petra „Ďuďa“ Dudáka, tak sme ako poctu skvelému človeku a muzikantovi zaradili do nášho aftermovie ich skladbu „Srdce“ a dohodli sme sa s Yxom, že o rok urobíme na Grape koncert na jeho počesť. Aj keď je už druhé leto situácia trošku iná, ako sme si všetci predstavovali, rozhodli sme sa s chlapcami usporiadať koncert zatiaľ takto v malom. Okrem kolegov z kapely si zaspomíname aj s ďalšími hosťami. Veríme, že sa Ďuďo tam hore poteší, a že sa stane z týchto koncertov pekná tradícia,“ hovorí Janči Trstenský.

Na oboch koncertoch s HEXákmi ako hostia zahrajú muzikanti zo spriaznených kapiel, ktorí si spoločne zaspomínajú na Ďuďa. Chalani z HEXu Martin „Fefe“ Žúži – gitara, Tomáš „Yxo“ Dohňanský – basgitara, Tibor „Tybyke“ Szabados – bicie, Peter „Šarkan“ Novák – spev a Ladislav Tvrdý – gitara sa už tešia na živé hranie a kontakt s publikom.

„Pre hudobníkov, ktorý strávili celý život koncertovaním, bolo obdobie pandémie veľkou skúškou. Hranie pred živým publikom, je v podstate tá najhodnotnejšia satisfakcia a najdôležitejšia hnacia sila, akú môže umelec zažiť. Vidieť naživo radosť a interakciu divákov je zdrojom nekonečnej energie, “ vyznal sa Martin „Fefe“ Žúži.

„Máme fantastických fanúšikov, snažíme sa im dať na každom koncerte zo seba všetko. Nesmierne sa opäť v lete na nich tešíme,“ uzatvára Tomáš „Yxo“ Dohňanský.VS

VSTUPENKY – HEX PRE ĎUĎA

14.8.2021 Banská Štiavnica Amfiteáter
20.8.2021 Bratislava – GRAPE POD MOSTOM

Zdroj: TS Nora Krchňáková NK Factory
Foto: LUkáš Kimlička

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share