HudbaSprávy

Hudobné novinky 25/2021

music

Matissyah – In My Veins

„Si všetko, všetko, čo potrebujem, tak ako nový dych.“ Spieva Mathieu Matissyah v novej skladbe „In My Veins“, ktorej je autorom hudby, textu a aj producentom. Pieseň nahral v domácom štúdiu a následne upravil v štúdiu RITA v Bratislave. Master má na konte Ľubomír Mazák.

„Hlavnou inšpiráciou tejto piesne je žena. Písal som ju v niekoľkých fázach, najskôr vo francúzštine, potom v angličtine, aby som našiel poetický význam, ktorý by sa mi páčil. „In My Veins“ sa zrodil z „listového“ vzťahu s jednou ženou a ako v každom literárnom milostnom vzťahu, city ostali ukryté za slovami. Táto pieseň je symbolom tohto stretnutia, zdieľania, ale tiež čistoty a krásy hlbokého citu, ktorý je odteraz večný,“ vysvetľuje skladateľský proces Mathieu Matissyah.

„In My Veins“ je prvým singlom z nového projektu, ktorý charakterizujú zvuky pop-elektro a niektoré jeho harmónie nás vrátia do rokov 1990 až 2000. Videoklip k novinke sa nakrúcal čiastočne doma a pri Rusovskom jazere. Autorom, režisérom a producentom klipu je Mathieu, za kameru sa postavil Ivan J. Baron. Počas nakrúcania sa stretli tri národnosti – španielska, slovenská a francúzska. V klipe účinkuje Katarina Bozáňová v úlohe priateľky, ruky patria Marcele Polákovej.

Iconito – Hollywood

Chalani z kapely Iconito takmer celou svojou tvorbou odkazujú, že Slováci majú byť na čo hrdí. Inak to nie je ani v ich netradičnej novinke s názvom Hollywood. Je to iný hudobný žáner, ako sme boli u nich doteraz zvyknutí, no hlavná myšlienka zostáva. Slovensko je krásna krajina, v ktorej  nájdete všetko dôležité pre život. Videoklip nakrúcali ešte minulé leto na krásnych lúkach vo Východnej. Skladba preto zrela dlhšie a na jej vydanie si kapela počkala na prvý letný deň tohto roka.

„Hollywood má v sebe všetko, čo by mal podľa nás moderný letný singel obsahovať, a to najmä tanečnosť a beat. Skladba odkazuje určitým spôsobom aj na hudbu 80-tych rokov a na takzvaný synth-pop. Dnes sa snažíme naše piesne robiť tak, aby sme nezaspali trendy a pritom sme stále boli schopní priniesť niečo nové. Je to popová populárna pieseň, ale nezabúdame na odkaz Iconita a ten je tento raz prevedený predovšetkým do vizuálnej podoby, teda do klipu,“ vysvetľuje líder Iconita Kristián Dufinec.

Ed Sheeran – Bad Habits

Bad Habits je prvým oficiálnym sólovým singlom Eda Sheerana po dlhých štyroch rokoch. „Je skvelé byť späť, vždy sa snažím seba a svoju hudbu posúvať novým smerom. Bad Habits je toho dôkazom“ prehlásil spevák pred niekoľkými dňami, keď novinku oznamoval.  Vo videoklipe berie na seba vampírsku podobu. „Napadlo ma, že  všetky moje zlozvyky prichádzajú so zapadajúcim slnkom a miznú, keď slnko opäť vychádza. To je vlastne dosť upírske,“ priznal v jednom z rozhovorov. Kvôli natáčaniu si odfarbil vlasy na blond, čo na internete vtipne okomentoval:  „Bol som blonďákom iba tri dni. Ospravedlňujem sa všetkým ryšavcom, už sa to viackrát nestane.“

Xindl X – Má chata, můj hrad

Český pesničkár a scenárista Ondřej Ládek, aka Xindl X, využil prvú vlnu svetovej pandémie po svojom a zložil značné penzum piesní. Medzi nimi je aj singel „Má chata, můj hrad“, ktorý bude sprevádzať nový seriál Osada. Ten rozpráva príbeh komunity zapálených chatárov a na obrazovkách Českej televízie ho uvidíme čoskoro. Tým ale aktivita pražského hitmakera zďaleka nekončí. Už v septembri sa jeho fanúšikovia môžu tešiť na úplne nový album s názvom Terapie.

DJ EKG ASTRA „3 AM“

„Najprv som rozmýšľal nad iným názvom, ale ako som precítil ten song na Azorských ostrovoch, tak som vedel, že to chcem spojiť práve s touto symbolikou hviezdy a kvetu. Doslova to podčiarkuje aj celý ten videoklip – medzi nebom a zemou, keďže hrám na vrchole hory a za mnou je len obloha. A pritom námet natáčať práve tam vznikol úplne náhodne, keď mi napísal odtiaľ žijúci delegát, či to nechcem natočiť tam. A keďže moja séria Sunset Boulevard je hlavne o tom hrať na netradičných miestach, povedal som si, že to tento song po 20-rokoch zaslúži. Dúfam, že prenesiem cez vzniknutý vizuál ku ľuďom presne tú emóciu, akú som mal tam,“ hovorí DJ EKG.

Radek Banga – Placebo

„Keďže  pesnička je letná, veselá a tanečná, napadlo mi osloviť mojich priateľov, ktorých som spoznal vďaka StarDance,” hovorí Radek Banga. Popri profesionálnych tanečníkoch Jana Onderu a Natálie Otáhalovej si vo videoklipe zahrali obľúbení herci Dana Batulková a Jiří Dvořák. „Nakrúcať s takými profíkmi vo svojom odbore, ako sú Dana s Jirkom, to bola ozajstná radosť,” dodáva Radek.

Okrem priateľov zo StarDance si spevák prizval i svojich kolegov TikTokerov. „Všetci, ktorí v klipe hrajú, boli úžasní. Ľudia, ktorí točia videá na TikTok, to vedia pred kamerou a nehanbia sa, takže sa vytvoril dokonalý team,” vysvetľuje spevák, ktorý sa aktívne venuje TikToku od začiatku pandémie, kedy sa snažil nájsť cestu nielen k svojim fanúšikom, ale tiež k žiakom, pre ktorých prednáša v rámci preventívneho programu Když chceš, tak to dokážeš! už desiaty rok. Okrem hudby vďaka tomu ľudia na jeho profile môžu nájsť tiež množstvo motivačných videí.

Becky Hill, David Guetta – Remember

Speváčka, skladateľka a priekopníčka tanečnej hudby, Becky Hill, vydáva svoj najnovší singel „Remember“ v spolupráci s legendárnym producentom Davidom Guetta. Pieseň je zároveň predzvesťou nového albumu.

„Becky sa stáva jednou z veľmi vzácnych kráľovien tanečnej hudby,“ povedal o britskej rodáčke Guetta, načo Becky doplnila: „bolo mi cťou s Davidom spolupracovať.“

X Ambassadors – My Own Monster

Multi-platinová rocková kapela X Ambassadors predstavuje surrealistické rozprávanie o odcudzení, bolesti a túžbe sa od nej oslobodiť. „My Own Monster“ je predzvesťou nového albumu, ktoré je naplánované ešte na tento rok a značí nový hudobný smer, ktorým sa bude americké trio uberať.

„Pieseň je o niekom, kto počuje hlasy vo vlastnej hlave. Na tých hlasoch je niečo zlé, čo ale zároveň toho človeka priťahuje,“ priblížil text spevák kapely Sam Nelson Harris.

eLPe feat. Supa – Staré Železo

Na rapovom ihrisku je dosť miesta pre všetkých! To tvrdí Elpe spolu so Supom na ich aktuálnej spoločnej novinke „Staré železo“. Chalani stále robia dobrú hudbu a ich jediným zámerom je rovnako stále ňou baviť ľudí. Pointa tejto veci je už podľa samotného názvu o tom, že ani Elpe, ani Supa ešte nepatria do starého železa, ale naopak si bez starostí rozumejú aj s mladšími hráčmi.

Hudobnú produkciu zastrešil Elpe sám, pričom on sám sa postaral aj o samotný mix a master. O vizuál aj spolu so strihom sa postaral Martin Staňo a za účasť v klipe patrí vďaka aj basketbalovému tímu SBK Handlová, ktorého členovia si vo videu zahrali.

Olympic – Nemám páru

Jiřina Bohdalová, Martin Dejdar, Aleš Háma, Michal Malátný, Petr Kolář, Antonín Panenka, Jakub Ludvík, česká Miss 2018 Lea Šteflíčková či Marta Jandová alebo manželka Petra Jandu Alice – celá plejáda známych osobností si zahrala v novom klipe skupiny Olympic k piesni „Nemám páru“. Petr Janda v ňom sám hrá bezdomovca a necháva si od nich hádzať peniaze do klobúka…

„Nový klip je o homelesákovi, ktorý nie je homelesákom, ale privyrába si hraním na Václaváku. Hrá clivú pieseň o dievčati, ktoré ho opustilo, a dúfa, že mu okoloidúci hodia nejaké peniaze. Keď sa všetko skončí a publikum sa rozíde, prichádza mercedes so šoférom a vezie ho domov,“ opisuje obsah nového videa Petr Janda.

Mabel – Let Them Know

Mabel ako najlepšia sólová speváčka minulého roka, ktorú tak označili The BRIT Awards, odštartovala svoju novú éru piesňou „Let Them Know“. Song je zamyslením nad generačným étosom tanečnej hudby, pričom stelesňuje oslobodenie, začlenenie a vyjadrenia sa. Speváčka ho venovala všetkým, ktorí sa niekedy cítili menejcenní. 

Jessie J – I Want Love

Britská speváčka Jessie J oslavuje sebalásku chytľavým hitom „I Want Love“, na ktorom spolupracovala so známym hitmakerom Ryanom Tedderom (OneRepublic). „Chcela som sa vrátiť s piesňou, ktorá bude klasická, ale moderná. Nemôžem sa dočkať, kedy si ju všetci vypočujú. Určite budú tancovať a nahlas spievať,“ povedala o singli speváčka. „I Want Love“ taktiež sprevádza jednoduchý, ale pôsobivý videoklip. 

Kylie Minogue – Marry The Night

Lady Gaga prezradila, kto je ďalším interpretom, ktorý prespieval jeden z jej hitov pri príležitosti špeciálnej verzii albumu Born This Way. „Marry The Night“ sa ujala popstar Kylie Minogue.

Demi Lovato ft. Ariana Grande – Met Him Last Night

Met Him Last Night je názov ďalšieho singlu z aktuálneho albumu Demi Lovato Dancing With The Devil… The Art Of Starting Over. Tá sa objavuje aj v Deminom najnovšom dokumente Demi Lovato: Dancing with the Devil. Spolu s albumom tak sleduje ich* cestu od takmer smrteľného predávkovania v roku 2018.

*Vysvetlenie používania nebinárnej (t. j. ani ženský ani mužský rod) gramatiky: „S hrdosťou vám oznamujem, že sa identifikujem ako nebinárna a odteraz budem používať zámeno oni a ich,“ oznámili Demi Lovato na Twitteri.

Imanbek & Cher Lloyd – Baddest

Vychádzajúca hviezda elektro-tanečnej scény Imanbek a speváčka Cher Lloyd spojili svoje sily na novej piesni s názvom Baddest. Robustná basová línia, ktorá sa stala synonymom produkčného štýlu Imanbeka, je majstrovsky doplnená o zvodný hlas Cher Lloyd. Speváčka sa radí medzi jedny z najúspešnejších hviezd britského X-Factoru.

Jitka Zelenková – Věř mi

Stálica českej populárnej hudby Jitka Zelenková po vlaňajšom okrúhlom jubileu, ktoré oslávila spoločne so Supraphonom vydaním veľkej retrospektívy hitov, prichádza v týchto dňoch s novým singlom. Pesničku Věř mi pre ňu napísal skladateľ Ivan Němeček a otextoval Jaroslav Wykrent. 

Ide o úplne prvú spoluprácu Jitky Zelenkovej s legendárnym moravským pesničkárom – autorom najväčších hitov Marie Rottrovej, ako sú napríklad Řeka lásky, Střapatá nohatá či Lásko. „Jardu poznám dlhé roky, jeho tvorbu som, samozrejme sledovala, ale nikdy sme sa pracovne nestretli. On intenzívne spolupracoval s Maruškou Rottrovou, ktorej napísal množstvo veľkých hitov, a ja som mala svojich blízkych textárov, predovšetkým Eda Pergnera a neskôr Eda Krečmara a Pavla Vrbu. Keď mi Jarda zavolal, že má pre mňa pesničku, ku ktorej zložil hudbu jeho blízky spolupracovník Ivan Němeček, bola som príjemne prekvapená. Ten text je krásny! Veľmi si vážim, že ma oslovil, a dúfam, že to nie je naše posledné spoločné dielo,“ hovorí Jitka Zelenková. 

Majself – Porcelán (prod. Fillipian)

„Vec „Porcelán“ má pre mňa medzi skladbami špecifické miesto. Pri jeho nahrávaní sa totiž vo mne niečo zlomilo a od toho momentu všetky skladby vznikajú akoby oveľa prirodzenejšie. Ako som spomínal pri minulej skladbe, tak počas lockdownu som dal úplne plynulý prechod tomu, čo chcem robiť, čo ma inšpiruje a napĺňa. Viac sledujem energiu trackov ako žáner. Porcelán je povedzme deep house, ale celková energia je veľmi príbuzná samplom a soundu ktorý som robil s Grizzlym, jeho veci boli tiež deep. Snažím sa nemať vyslovene nejakú polohu kde som doma, snažím sa byť doma v trackoch ktoré vnútorne cítim aktuálne bez ohľadu aký je to žáner. Rapovych prvkov je na albume stále dosť, ale miešam ich s vokálovými linkami a melódiami, ktoré som si zamiloval a pomohli mi moju tvorbu posunúť do inej roviny, kde sa cítim kreatívne pohodlnejšie“, uzatvára Majself.

Heľenine oči – Daj len mi daj daj

Prvé tóny novinky z dielne prešovskej hudobnej skupiny Heľenine Oči  s názvom DAJ LEN MI DAJ DAJ vznikli presne 22.4.2020 a už o necelé dva mesiace sa pesnička dočkala videoklipu. „Pamätám si presný dátum, kedy vznikol základ piesne, pretože kým skladby nemajú text, dávam im pracovné názvy buď z môjho okolia, alebo podľa udalosti, ktorá sa stala v ten deň. Táto skladba mala od začiatku pracovný názov Kajetán,“ spomína líder skupiny Martin Mihalčín. Aktuálny názov pesnička dostala až po otextovaní. „Keď som písal text piesne, predstavoval som si takého smutno-smiešneho chlapíka. Mladíka, ktorý sa snaží využiť situáciu, že sa dievča jeho snov rozišlo s partnerom, trochu ju v tom smútku akože podporiť, pripiť a túto našu „preliatu kvetinku“ následne zviesť,“ vysvetľuje význam textu spevák formácie. 

Monika Ližbetin – Poďakovanie rodičom

Známa speváčka a skladateľka Monika Ližbetin prichádza v týchto dňoch s pozitívne ladenou, emotívnou a tanečnou skladbou v jednom viažucou sa k vďačnosti a láske k rodičom. Pieseň a videoklip „Poďakovanie rodičom“ vychádza symbolicky na Deň otcov, čo umocňuje aj klavírne sólo Monikinho otca Milana Vojtka. Vyjadruje úctu, vďaku i vyznanie lásky k vzácnemu putu rodiča a jeho dieťaťa. 

Umelkyňa, ktorá je známa aj svojimi svadobnými piesňami, našla inšpiráciu k vytvoreniu tejto skladby práve u snúbencov, ktorí hľadali vhodnú skladbu na rodičovský tanec na svadbe. „Spojila som príjemné so žiadaným a vytvorila som textovo i hudobne skladbu, ktorá sa hodí nielen na spomínaný tanec s rodičmi na svadobnej hostine, ale zaiste pohladí dušu mnohým rodičom,“ opisuje prvotný nápad Monika Ližbetin.

ZDROJ: Nora Krchňáková, NK Factory | Eva Sládková, Propaganda House | Renáta Tomášová, Warner Music | Karolína Zboniaková a Tomáš Karpel, Universal Music | Jana Trellová, RukaHore | Adriána Čahojová, Supraphon | Janka Marczellová | Monika Ližbetin

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share