DivadloSprávy

Teatro Colorato si z Cannes odnieslo hlavnú cenu

Divadlo Teatro Colorato z Bratislavy zožalo na medzinárodnom divadelnom festivale „LES THEATRALIES DE CANNES 2019“ v THEATRE ALEXANDRE III. v Cannes vo Francúzsku veľký úspech. Mladí profesionáli sa na festivale predstavili s divadelnou inscenáciou LOUIS BRAILLE na motívy textu Beaty Panákovej v réžii Petra Weincillera.

Organizátori festivalu udelili slovenskému Teatro Colorato najvyššie ocenenie a to „Zlatú hviezdu z Cannes“. Inscenácia získala cenu „za originalitu, adekvátnosť a prepojenie vizuálneho scénického spracovania s témou hry a v neposlednom rade za vynikajúci výkon“.

Louis Braille

Hra Louis Braille hovorí o životnej ceste vynálezcu písma pre nevidiacich a húževnatosti človeka napriek handicapu nevzdávať sa v ťažkých životných situáciách. Organizátori festivalu udeľujú najlepším súborom tri ceny – „HVIEZDY Z CANNES“. 

„Keď som sa o festivale v Cannes dozvedel, patrí totiž medzi mladé festivaly, napísal som organizátorom mail v angličtine. Prekvapila ma odpoveď s prosbou, či by sme mohli komunikovať francúzsky, česky alebo slovensky. Až potom som zistil, že hlavným organizátorom je pán Jaromír Knittl, ktorý je pôvodom Čech, a už dlhé roky pôsobí vo Francúzsku ako riaditeľ divadla Theatre Azur. Pred rokom 1968 dokonca pôsobil aj na VŠMU. Takže slovo dalo slovo, a na pozvanie nebolo treba dlho čakať. Museli sme si však pozháňať prostriedky na cestu,“ prezradil  režisér Peter Weinciller.

Spomedzi 13-tich súborov z Francúzska, Argentíny, Portugalska ocenili slovenské Teatro Colorato najvyšším ocenením. Francúzi boli nadšení, Teatro Coloratosi vyslúžilo množstvo gratulácií od členov zahraničných súborov, profesorov divadelných škôl, lektorov letných divadelných kurzov v Cannes, režisérov, ba dokonca aj od divadelných technikov.

Najvyššie ocenenie

„Myslím, že bolo vcelku vtipné, že Slováci prišli hrať do Francúzska hru o osobnosti francúzskych dejín. Keď sme prišli do divadla ALEXANDRE III. a začali vybaľovať scénu, videli sme, že tam pracujú skúsení, ostrieľaní technici a profíci, ktorí už zažili naozaj všeličo. Bolo veľmi milé, keď jeden z nich pozrel na scénu a poznamenal: „Toto bude dobré predstavenie.“ Keďže sme hrali v slovenčine s francúzskymi titulkami, divácke prijatie bolo veľmi ústretové a na konci bolo len počuť výkriky zo sály: „Bravo!“,“ neskrýva radosť Peter Weinciller.

Hru Louis Braille uviedli v pôvodnom slovenskom znení s francúzskymi titulkami. Peter Pavlík, predstaviteľ Louisa Braillea, sa z úspechu veľmi tešil. „Som veľmi rád, že predstavenie takto zarezonovalo na zahraničnej pôde. Myslím, že je to najmä vizuálne pôsobivými divadelnými obrazmi, ktoré sa nám spolu s režisérom podarilo vytvoriť,“ povedal Peter Pavlík.

Kristína Koneval, ktorá sprevádza hercov hrou na violončelo, bola z festivalu nadšená: „Zažili sme nádhernú atmosféru nielen festivalu, ale aj celého Azúrového pobrežia, prekrásne more, pláže, cestou sme sa zastavili v talianskej Verone, v Monacu, Monte Carle či v Alpách. Sme plní zážitkov.“  

„Medzi témy a trendy súčasného divadla, aj toho francúzskeho, patria hry, ktoré sú istými výpoveďami ľudí, ich skúseností, zážitkov z vojny, koncentračných táborov a podobne. Niekedy to však tvorcov zvedie k nechcenej statike, absencii mizanscén a v javiskovom tvare k istej monotónnosti. Myslím si, že v tomto kontexte naše predstavenie, ktoré pracuje so silnou vizualitou, hravosťou, živým hudobným sprievodom odrazu silne zarezonovalo. Je to pre nás veľká pocta, ale zároveň aj povzbudenie, že slovenské divadlo má v európskom kontexte čo ponúknuť, a že naša divadelná kultúra je stále na vysokej úrovni,“ uzavrel režisér a umelecký šéf Teatra Colorato Peter Weinciller.

O hre Louis Braille

  • na motívy hry Beaty Panákovej „Na vlastných krídlach“
  • úprava: Peter Weinciller, Peter Pavlík
  • dramaturgická spolupráca: Martin Timko
  • hudba: Dalibor Hevesi
  • scéna a kostýmy: Nataša Štefunková
  • réžia: Peter Weinciller
  • účinkujú: Peter Pavlík, Dáša Laurová, Gabriel Fusko
  • na violončelo hrá: Kristína Koneval / Marta Laurincová YUMI

ZDROJ: Nora Krchňáková, NK Factory

Andrea Čurná Administrator
Spoluzakladateľka a administrátorka webu oKulture.sk.
×
Andrea Čurná Administrator
Spoluzakladateľka a administrátorka webu oKulture.sk.
Latest Posts
instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share