KnihyZaujímavosti

Thatcherová a thatcherizmus. Radikálna politika, ktorá dodnes ovplyvňuje svet

„O koľko lepším miestom by bola Británia, ak by barónka Thatcherová nikdy neexistovala! Jej politika by bola menej znetvorená, spoločnosť menej nerovná, verejné služby menej zanedbané a konzervatívne médiá menej zúrivé. Bola by viac zmierená s Európou aj sama so sebou. Thatcherová bola veľkňažkou predsudkov, zlomila chrbticu svojej vlastnej strane a rovnako aj princípy Labouristickej strany.“ 

Tento citát z diela Willa Huttona je len jedným pohľadov na Margaret Thatcherovú a jej politické dedičstvo. Britský akademik Eric J. Evans sa pozrel na základné oblasti jej pôsobenia a vplyv na britskú aj svetovú politiku, pričom sa snaží nájsť aj pozitívne stránky jej politiky.
Aká bola Margaret Thatcherová, najvplyvnejšia osoba v premiérskej funkcii v druhej polovici 20. storočia? Aký bol „thatcherizmu“, po nej pomenovaná ideológia?

Thatcherová a thatcherizmus

Autor sa zameriava na kariéru Margaret Thatcherovej, spochybňuje originalitu aj ideologickú súdržnosť toho, čo sa začalo nazývať thatcherizmus a zvažuje, do akej miery splnila alebo nesplnila svoje hlavné ciele. 

Medzi kľúčové témy knihy patria 

  • privatizačná politika a útok na moc odborov
  • zmena a ovládnutie Konzervatívnej strany
  • dedičstvo vojny o Falklandy
  • vzťahy Thatcherovej s Európou, Východom a Západom
  • zmeny v školstve či zdravotníctve
  • vplyv thatcherizmu na nasledujúce vlády vrátane „nových labouristov“
  • neoliberalizmus a jeho vplyv na Thatcherovú. 

Vplyv thatcherizmu na súčasnosť?

Kniha Thatcherová a thatcherizmus je neoceniteľným sprievodcom zložitosťou a paradoxmi Británie od konca 70. rokov do druhého desaťročia 21. storočia. 

„Aby som ponúkol ucelenejší obraz Thatcherovej vplyvu, rozšíril som svoje pozorovania o thatcherizme vrátane Thatcherovej príspevku k praktickému uplatneniu vplyvných teórií ekonomického neoliberalizmu,“ píše autor Eric J.Evans. 
Uplynutý čas mu tiež umožnil poskytnúť prepracovanejší pohľad na Thatcherovej vplyv počas premiérskeho pôsobenia jej nástupcu Johna Majora. Teraz sa pokúša aspoň o predbežné hodnotenie vplyvu Thatcherovej aj thatcherizmu na to, ako sa k moci dostali „noví labouristi“ a na základe akých princípov vládli. 

„Najprístupnejší a najaktuálnejší výklad o Thatcherovej i thatcherizme; a tiež o dedičstve, ktoré nás aj posmrtne stále sprevádza,“ napísal Martin Farr.

ZDROJ: Milan Bruno 

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share