Na titulke nového čísla hudobného časopisu Populár nám v ústrety prichádza Marián Varga, aby sme sa v článku Petra Uličného dočítali o motivujúcej sile tejto osobnosti slovenskej kultúry a o vzniku opulentného boxu plného hudby a spomienok na Vargovho nesmrteľného ducha.
V pravidelnej Americkej sonde Milana Poláčka sa okrem iného dozvieme, že v USA prvýkrát v angličtině vyšla kolekcia piesní Karla Kryla a Jaromíra Nohavicu. Vladimír Merta o tomto albume napísal: „V časoch, kedy sme všetci hľadali inšpiráciu v anglo-americkej tradícii, boli to práve Karel Kryl a Jaromír Nohavica, ktorých tvorba priznávala melodiku a temperament slovanských koreňov, rómskych piesní z Odesy, či poľskú muzikalitu z okolia Tešína. Spracovanie ich piesní dokazuje, že môžeme čerpať z tradície vlastného prostredia tak, aby naša tvorba mala potenciál osloviť publikum po celom svete.“
Peter „Petiar“ Lachký je pesničkár, IT-čkár a najnovšie aj stand-up komik. V textoch rád opisuje všedné situácie nevšedným spôsobom, často sú o rôznych podobách lásky. Jeho piesne sú hravé, odľahčené humorom v textoch i vtipkovaním pomedzi ne. Možno práve preto ho ako hudobného hosťa na svoje vystúpenie pozvala známa divadelno-improvizačná skupina 3T (Tri tvorivé tvory). Petiara v profilovom článku predstavuje jeho kolegyňa – textárka, Izabela Bérešová.
Ak by sme hľadali hudobný žáner, ktorého máme najviac žeravých želiezok v medzinárodnej hudobnej pahrebe, bola by to pravdepodobne world music. V tomto vydaní si môžete viac prečítať o nových albumoch interpretov, ktorí pochádzajú z rómskeho prostredia, ale spoločné korene rozvetvili každý po svojom. Kým ľudová hudba Pokošovci reprezentuje naturálnu podobu horehronského rómskeho muzicírovania, Barbora Botošová s priateľmi nás zavedie do sofistikovanejších vôd. V rámci upútavky už len dodávame, že tak, ako je typické pre rómsku (či židovskú) hudbu, obaja vniesli do tej svojej aj iné, než rómske vplyvy, no zachovali jej charakteristickú šťavnatosť.
Heavy metalové monštrum Metallica spolu s orchestrom San Francisco Symphony po 20. rokoch spoločne prichádzajú s prerobeným symfonickým formátom „Symphony and Metallica“ prinášajúc kvalitný hudobný zážitok aj do kinosál po celom svete. Pozrieme sa teda aj na to, ako to James Hetfield, Lars Ulrich, Kirk Hammett, Roberto Trujillo a dirigent Edwin Outwater zvládli.
„Aj keď moja aktívna hexácka „spoluúčasť“ trvala len asi päť rokov, dodnes z nich čerpám – nezabudnuteľné spomienky, pozitívnu energiu a pocit (jemne márnomyseľnej) spokojnosti, že som mohol byť nápomocný niečomu, čo sa už stalo trvalou súčasťou slovenskej hudobnej scény a jej histórie,“ píše Juraj Čurný v svojom spomienkovom článku na počesť Petra „Ďuďa“ Dudáka.
Prvé tohtoročné číslo je už v novinových stánkoch po celom Slovensku. Objednať si ho môžete cez formulár na webe časopisu, mailom, alebo správou na Facebooku.
ZDROJ: Martin Chrobák, Nový Populár