HudbaTlačové správy

Tohtoročným laureátom Ceny Fedora Freša sa stal Andrej Šeban

Na druhom ročníku hudobnej pocty Fedorovi Frešovi – Piesne z kolovrátku si cenu Fedora Freša prevzal Andrej Šeban. O jej získaní rozhodla hlasovaním verejnosť, čo Andrej Šeban komentoval slovami: „Som rád, že som to dostal takto. Collegium Musicum aj Fedor Frešo bol v mojom živote veľmi dôležitý.“

Cenu mu odovzdala sestra Fedora Freša Gea, ktorá tiež pokrstila nové CD Gastronomic Pleasure. Netradičný názov si žiadal aj netradičnú tekutinu,  ktorou CD pokrstili. Nálevom z „kvašákov“, ktoré zaváral samotný Fedor Frešo.  CD Gastronomic Pleasure je zberateľsky hodnotná novinka, keďže synom Fedora Freša sa podarilo dať dokopy selekciu skladieb piatich skupín – The Soulmen, Prúdy, Collegium Musicum, Fermata a Modrý efekt. CD zostavili tak, aby boli skladby autorsky alebo interpretačne prepojené.

Plný Ateliér Babylon bol v tento večer miestom, kde sa stretli hudobné legendy a predviedli to najlepšie z tvorby skupín Prúdy a Collegium Musicum. Tradíciu každoročného spomienkového koncertu na výročie narodenia Fedora Freša založili jeho synovia Viktor a Fedor Jr. a ten tohtoročný   zostavili zo skladieb, v ktorých chceli pripomenúť svojho otca v jeho menej známej polohe.

Viktor Frešo hovorí: „Vnímali sme to ako výzvu, ukázať inú polohu spievaného koncertu a spievanej tvorby nášho otca.“  Fedor Frešo Jr. ho dopĺňa: „Koncert bol zostavený tak, aby gradoval od „Barryho“ cez Hamela, Palondora a končil skladbami Collegia Musica. Inak povedané, začal sa Prúdmi a skončil Collegiom.“ Fedor Frešo Jr. odohral na basu skladby, ktoré pôvodne hral jeho otec Fedor Frešo, ale vo svojom vlastnom prevedení: „Ja to hrám inak ako otec, nekopírujem ho, ale pokračujem v jeho tvorbe.“

Koncert Piesne z kolovrátku otvoril držiteľ prvej ceny Fedora Freša Jozef „Barry“ Barina, legenda slovenskej hudobnej scény, ktorý patrí k zakladateľom slovenského rocku. Ocenenie získal 6.1.2019 za prínos pre slovenskú hudobnú scénu. Jozef „Barry“ Barina zahral so svojou skupinou  Meditation Four skladby Šťastie, Javisko, Obyčajné blues, Purpurový smútok (skladba, po ktorej dostal v minulom režime zákaz vystupovať). Jeho drsný hlasový prejav podporil hrou na gitaru Peter „Peci“ Uherčík a za bicími excelentným výkonom pohodlne sekundovala hudobným legendám mladučká Karolína Uherčíková. 

Jozefa „Barryho“ Barinu na pódiu vystriedal Pavol Hammel so skladbou, ktorej názov niesol celý koncert, Piesne z kolovrátku. V jeho podaní odzneli skladby z tvorby Prúdov, medzi nimi Tenis a Slnečnice. Nasledovali skladby z obdobia Collegium Musicum, pri ktorých publikum ocenilo hudobné výkony Vladislava „Slnko“ Šarišského – klávesy, Fedora Freša Jr. – basgitara, Františka Grigláka –  gitara a Igora „Tea“ Skovaya – bicie. Spoločnosť hudobných legiend doplnili aj Marcel Palonder a Ľudovít „Čufo“ Nosko.

Najvýstižnejšie zhodnotili koncert Piesne z kolovrátku diváci „Sú to frajeri hudobníci!“ Potvrdením boli aj pridané skladby od Pavla Hammela Zvoňte, zvonky a Keď odchádza kapela. Celým večerom sprevádzal slovom, rovnako ako minulý rok, Alexander Bárta. Rovnako ako minulý rok aj tento rok bol spomienkový koncert koncentráciou najväčších slovenských hudobných legiend a už teraz sa fanúšikovia môžu tešiť na tretí ročník. Opäť bude načasovaný na výročie narodenia hudobného velikána Fedora Freša, teda na začiatok januára.

Fedor Frešo

Fedor Frešo (nar. 6. január 1947, Bratislava – † 26. jún 2018) patril medzi najznámejších a najprogresívnejších basgitaristov rockovej scény v Strednej Európe. Venoval sa rocku a džezu. S rôznymi hudobnými zoskupeniami sa podieľal na vydaní desiatok albumov. Spolupracoval s množstvom hudobných skupín, medzi ktoré patria: Soulmen, Prúdy, Collegium Musicum, Blue Effect, Fermata, T&R Band, Traditional Club Bratislava, Kosa z nosa.  

ZDROJ: Vladimíra Pôbišová

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share