HudbaSprávy

Symfonický orchester Slovenského rozhlasu uvedie 4. abonentný koncert s vianočným motívom

V piatok 16. decembra uvedie Symfonický orchester Slovenského rozhlasu 4. abonentný koncert. Ide o posledný koncert sezóny 2022/2023, jeho základným motívom bude slávnostná vianočná téma. RTVS koncert odvysiela naživo aj v Rádiu Devín o 19.00 h.

Štvrtý abonentný koncert Symfonického orchestra Slovenského rozhlasu prinesie poslucháčom nádherný zážitok, ktorý prispeje k naladeniu sa na blížiace sa Vianoce. Adventný čas si doslova pýta vianočný motív koncertu, program preto bude zostavený z Magnificata Johna Ruttera a výberu vianočnej hudby. Orchester bude hrať pod vedením dirigenta Adriána Kokoša. Spoluúčinkovať budú sopranistka Adriana Banásová, Spevácky zbor Lúčnica a Detský a dievčenský spevácky zbor Slovenského rozhlasu.

Ťažiskom koncertu bude zhudobnenie Magnificatu anglickým skladateľom Johnom Rutterom. Svoj inšpiračný zdroj našiel v chválospeve Panny Márie, ktorý je poetickým výlevom chvály, radosti a dôvery v Boha. Dielo obsahuje 7 rozmanitých častí, je plné energických synkopických rytmov a silných melódií, ktoré sú popretkávané pestrofarebnou brilantnou orchestráciou. Rutter napísal dielo, „v ktorom bude slnko svietiť od začiatku až do konca.

Druhú časť koncertu otvorí premiéra Vianočnej ouvertúry slovenského skladateľa Ľuboša Bernátha. Zaznejú tiež klasické diela spojené s najkrajšími sviatkami roka: Mille cherubini in coro Franza Schuberta, Jazda na saniach Leroya Andersona, či pieseň Mister Santa v úprave Jaroslava Hrušku. Zastúpené budú tiež slovenské koledy v úpravách pre zbor a orchester z pera Stanislava Tichého, Zdeňka Macháčka a Ľubice Čekovskej. Vianočný hudobný tok uzavrie Tichá noc.

Koncert je vypredaný, záujemcovia, ktorým sa nepodarilo kúpiť si lístky alebo nemajú možnosť prísť osobne, si ho môžu vypočuť v priamom prenose na Rádiu Devín v piatok 16. decembra o 19.00 h.

ZDROJ: Filip Púchovský 

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share