HudbaSprávy

Hudobné novinky 48/2021

music

TWiiNS – Zlatá brána dokorán

Zlatá brána dokorán je treťou skladbou z rovnomenného albumu, ktorá dostala aj svoju vizuálnu podobu. Skladba napísali začiatkom 80. rokov Ivan Horváth a Peter Štefánik. V rakúskom Parndorfe sa pri nakrúcaní stretla opäť skvele naladená zostava. „Vo videoklipe účinkujú známa vizážistka Lucia ‚Lucid Style‘ Sládečková, jej dcéra Lydka, známe herečky a naše kamarátky Lucia a Petra Molnárové s detičkami,“povedala Daniela Nízlová. „Priestor detského kútika nás úplne očaril a poskytol všetko, čo sme na nakrúcanie potrebovali. Nielen deti, ale aj my sme sa tam skutočne vybláznili,“ dodáva Veronika Nízlová. Album TWiiNS Zlatá brána dokorán vydalo vydavateľstvo OPUS koncom novembra. 

Lucie Bílá – O lásce

Dvadsaťnásobná česká slávica Lucie Bílá pripravila pre svojich priaznivcov milé prekvapenie v podobe  nového videoklipu. Ide o emotívne obrazové stvárnenie pesničky „O lásce“, ktorá pochádza z jej posledného štúdiového albumu Ta o mě. Pieseň napísal špeciálne pre ňu čerstvý držiteľ Českého slávika v mužskej kategórii Marek Ztracený. Finálnu zvukovú podobu dal nahrávke slovenský producent Martin Maxo Šrámek v štúdiu Littlebeat.

Režisérom a kameramanom videoklipu bol Jaro Atry  zo spoločnosti WeAreFilm, pričom jeho pôvodná idea vznikla s prispením najbližších spolupracovníkov Lucie Bílej, teda syna Filipa Kratochvíla a Patrika Černocha. „Mám nádherné povolanie, vďaka ktorému môžem posielať ľuďom niečo, čo teraz všetci veľmi potrebujeme, a to je láska. Preto posielam pohladenie v podobe videoklipu, ktorý sa volá ‚O lásce‘. Láska vyhráva v rozprávkach a verím, že vyhrá určite i teraz,“ odkazuje Lucie Bílá i prostredníctvom nového videoklipu.

Radovan Hanko – Krajina nekrajina

Spevák Radovan Hanko, ktorý bol v rámci zoznamu nominácie hudobnej ankety Radio_Head Award Rádia FM v kategórii World music/Folk, prichádza s novinkou Krajina nekrajina. Piesňou prechádzajú emócie protikladov, no v ich spojení vytvárajú harmonický celok. Singel uvádza očakávaný druhý album, ktorý vyjde v priebehu blížiaceho sa roku 2022.

Motív skladby Krajina nekrajina vzišiel z konca minulého roka, ktorý bol pre speváka zlomový vo viacerých smeroch bez ohľadu na pandemickú situáciu. „Skončil sa mi dlhoročný vzťah, čo ma vnútorne značne rozhádzalo. Vnieslo to do môjho života pocity, ktoré som dovtedy nepoznal. Avšak paralelne s menej príjemným obdobím sa začalo rodiť aj niečo veľmi pekné. Spoznal som nových ľudí, ktorí mi vnukli iný pohľad na svet a ja som sa s tým vnútorne stotožnil. Krajina nekrajina je teda miesto, ľudia, pocity, všetko nové, čo som spoznal,“ prezrádza Radovan Hanko kľúčové životné momenty, ktoré ovplyvnili jeho smerovanie vryjúc sa do piesne. 

Novinka je zároveň najosobnejšou spevákovou skladbou, akú napísal. Je v nej spojený smútok aj radosť. Tieto dve emócie sú prepojené a jedna bez druhej stráda svoj význam. Tak isto ohýbali pocitmi Radovana, ktorý postupne v ich spletitosti nachádzal, čo je v živote naozaj dôležité, akú podobu má skutočné priateľstvo a čo preňho znamená príroda. „Potreboval som dať všetko zo seba von, ale nechcel som o tom hovoriť. Tak vznikla pieseň,“ ozrejmuje Radovan Hanko osobný vklad do piesne, ktorej hlavnou témou je láska k prírode a jej ozdravujúce účinky pre ľudskú dušu.

Sima Magušinová – Tancujú zvony

Sima Martausová má mimoriadne tvorivé obdobie. Po nedávnych Červených poliach k filmu Správa prichádza s ďalšou novinkou. Podmanivá melódia, úprimný text a zapamätateľný refrén dokonale naladia pokojnou a radostnou atmosférou na najkrajšie sviatky v roku.

Pieseň vznikla počas turné s Dievčenským speváckym zborom SRo, aranžmány pre orchester napísal Adrián Harvan, dirigentskej paličky sa zhostil Adrián Kokoš
a autorkou hudby aj textu je tradične samotná Sima.

„Keďže náš nový album vychádza v zimnom období pred Vianocami, povedali sme si, že ako bonus zaradíme aj jednu vianočnú pieseň. Pôvodne sme ju s kapelou nahrali v štúdiu, neskôr sme do spolupráce prizvali symfonický orchester – Slovenských Symfonikov a dievčatá zo zboru SRo,“ prezradila aktuálna držiteľkaocenenia OTO v kategórii speváčka.

Kypo – Forbidden Summer

Kypo vydáva novú skladbu s názvom Forbidden Summer. Táto skladba s pozitívnym letným feelingom má však hlbšiu myšlienku spojenú s koronou a jej následkami.Odkazuje na leto bez korony a ľudí ktorí si ho už nemôžu užiť. Nová skladba Forbidden Summer je vo svojej podstate veľmi pozitívna, letná skladba.Presne taký mal byť aj samotný videoklip, ktorý sme mimochodom plánovali natáčať v zahraničí práve niekde pri mori. Kvôli situácií sme však nemohli vycestovať.Hudba a cestovanie je pre väčšinu symbolom leta. Preto som sa rozhodol v tejto skladbe odkázať na to. Sám som veľký cestovateľ a „byť doma“ ma doslova zabíja. Ale sú ľudia ktorí si už leto plné slobody neužijú vôbec. Preto zostávam silný a aspoň touto skladbou spomínam na tie geniálne letá plné dobrodružstva.Verím že nová skladba vnesie aspoň trošku pozitivity v tejto šialenej dobe.

Robin Mood – Sním o Vánocích [feat. Olga Lounová] 

Vianočných piesní nie je nikdy dosť. Český spevák Jakub Lenz aka Robin Mood sa v piesni Sním o Vánocích pozerá na sviatočné dni s ľahkým nadhľadom, partnerku mu v skladbe robí česká speváčka a herečka Olga Lounová. Obaja sa dlho poznajú, v puberte spolu dokonca hrali v jednej kapele. Možno využijete vo svojich vianočných playlistoch….

Masked Wolf X Bebe Rexha – It’s You, Not Me (Sabotage) 

Kombinácia melodicky silného popového refrénu a odrapovaných slôh bola populárna na prelome prvej a druhej dekády tohto storočia. Aktuálne to vyzerá, že by sa obľuba takéhoto spojenia mohla vrátiť. Vycítil to aj reprezentant austrálskej hiphopovej scény Masked Wolf a ujal sa singla Sabotage, ktorý tento rok na jar vydala Bebe Rexha. „Mám k piesni veľmi osobný vzťah,“ prezradila americká speváčka, „Spôsob, akým ju Masked Wolf prerobil a ako dokázal balade dodať nový zvuk, sa mi páči.“

Pripomíname, že Masked Wolf má na svedomí jeden z najväčších hitov roku 2021 Astronaut In The Ocean, s ktorým dlhé týždne dominoval hitparádam po celom svete. Skladba, ktorú pôvodne vydal už v júni 2019, mu tento rok vyniesla nomináciu na objav roku na amerických hudobných cenách.

ZDROJ: Andrea Čurná | Adriána Čahojová | Michal Neffe | Zuzana Valentová | Marián Jakubec | Renáta Tomášová

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share