HudbaSprávy

Hudobné novinky 46/2021

Celeste Buckingham – Feel

Základ skladby Feel vznikol ešte na začiatku pandémie. “Je to prvá vec, ktorú som nahrala doma v izolácii,” povedala Celeste Buckingham. S producentom Matejom Vávrom pri tvorbe spolupracovala na diaľku hlavne cez videohovory, jednotlivé časti skladby nahrávali každý samostatne. “Bola to pre nás nová skúsenosť. Ale zistili sme, že sa to dá aj takto a kultúra aspoň takto žije,” dodala. Slová speváčky potvrdzuje aj samotný producent: „Bola to celkom výzva písať a nahrávať skladbu cez videohovory. Vtipné bolo, že sme začali nahrávať, keď ja som bol v Čechách a Celeste na Slovensku a zvyšok sme dokončovali, keď ja som bol na Slovensku a Celeste v Portugalsku.“ Matej Vávra sa teší, že skladba Feel, o ktorej mix a master sa postaral Maiky Beatz, uzrie svetlo sveta.

Počas pobytu na Madeire si Celeste Buckingham na diaľku prevzala štvrtý a poslednýkrát Cenu SOZA pre najhranejšieho mladého autora (do 25 rokov). Životné skúsenosti i nový domov mali aj vplyv na samotnú tvorbu. Do Portugalska odišlo dievča, na Slovensko sa vracia sebavedomá žena s jasným postojom k životu: “Stále sa pohybujem v pope, to ostáva rovnaké. Skladby teraz vychádzajú z iných emócií. Sú od ženy, ktorá si už v živote niečím prešla, je oveľa viac sebavedomá a ovláda lepšie spôsob, ako svoje emócie vyjadriť.“

Robo Opatovský feat. Ondřej Gregor Brzobohatý – Poďme si priať

Robo Opatovský tento rok (25.12.) oslávi svoje 50. narodeniny a pri tejto príležitosti si doprial svoj štvrtý vianočný album Šťastné a veselé. Po duete Snehuliak, ktorý nahral s dcérou Hankou a zverejnil minulý rok, prichádza s ďalším duetom z tohto albumu – Poďme si priať. Spoluprácu s Ondřejom Gregorom Brzobohatým pripravovali takmer dva roky. „Keď Oľga Šifrová poslala text skladby, mal som pocit, že toto je presne ono. Toto budú dvaja speváci, ktorí si navzájom prajú, prajú si, aby mohli pokračovať v tom čo, milujú, mohli spievať a tvoriť,“ povedal Opatovský.

„Robo naspieval svoju časť na Slovensku a ja svoju časť v Prahe, pretože sme sa pre veľké pracovné vyťaženie nevedeli stretnúť v štúdiu a inak by sa to nedalo zvládnuť,“ prezradil Ondřej Gregor Brzobohatý, podľa ktorého je i napriek tomu zo skladby cítiť energia oboch spevákov. „Stretli sme sa až v priestoroch kaštieľa, kde sme nakrúcali videoklip a zafungovalo to medzi nami veľmi pekne, že je tam nejaká vzácna symbióza,“ dodal. Výnimočný zvuk a náladu skladbe dodáva aj spolupráca so Symfonickým orchestrom Slovenského rozhlasu. „Poďme si priať bola jedna z troch skladieb, ktoré si Tono Popovič z albumu, aby ich spracoval pre symfonický orchester,“ povedal Robo Opatovský.

Kateřina Marie Tichá & Bandjeez – Časy se mění

Speváčka, skladateľka a tohtoročná držiteľka Ceny Anděl v kategórii Objav roka, Kateřina Marie Tichá, pripravila spoločnú pieseň s hudobníkmi zo skupiny Bandjeez. V ich podaní teraz vychádza coververzia a videoklip ikonického songu Boba Dylana – „Časy se mění (The Times They Are A-Changin‘)“. Samozrejme v českej verzii, ktorú koncom 60-tych rokoch naspievalo dnes už legendárne trio Golden Kids. Text Zdeňka Rytířa výborne parafrázuje slávnu pieseň. Jeho obsah je platný už pol storočia a vyzerá to, že len-tak nezostarne. Sme radi, že nám to Kateřina Marie Tichá pripomína.

„Dylanove piesne a jeho texty ovplyvnili – podľa mňa – celé smerovanie populárnej hudby. The Times They A-Changin’ je práve ten príklad, ktorý ukázal, že poézia sa môže stáť súčasťou obyčajnej pesničky. Mám radosť, že som dostala príležitosť ju naspievať. Je to pieseň silná a platná v čase veľkých zmien, kedy sa všetci snažíme prijať niečo nové, čo prichádza – a zároveň si zachovať to, na čom nám záleží,“ približuje Kateřina Marie Tichá.

Rytmus ft. Viktor Sheen – Cheers

Počiatky spolupráce slovenského „kinga“ Patrika (Rytmusa) Vrbovského s českým talentom Viktorom Sheenom siahajú k piesni Neviditelnej od Kontrafakt-u. Tým sa všetko len začalo. 

„Spolupráca s Viktorom je spontánna vec. Máš istú úroveň interpretov a je len otázkou času, kedy sa im skrížia cesty. Keď mi asi pred rokom a pol Viktor poslal rozrobené demo k Cheers, vedel som, že to musíme urobiť. Skladba zrela rok v šuplíku, ale dnes sa obaja tešíme, že je tu,“ povedal Rytmus, ktorý popri samotnej piesni neskrýva spokojnosť aj s jej obrazovým stvárnením: „Natočil som veľa klipov, ale tento patrí k mojim najprofesionálnejším. Posúva hranicu. Patrí vďaka Viktorovi, Honzovi Strachovi a chlapcom zo ZIZZY, že mohlo vzniknúť toto vizuálne dielo.“

Režisérom klipu je talentovaný Jan Strach, pre ktorého bol videoklip k Cheers doposiaľ najväčšou výzvou. K spolupráci ho oslovil práve Rytmus a ohlas k výslednému  klipu prekonal jeho vlastné očakávania: „Cheers nemá obdoby za posledných pár rokov. Vďaka finančnej podpore od ZIZZY sme mohli dať dokopy najmodernejšie technológie s najlepšími ľuďmi z branže. Vzniklo dielo, ktoré tu ostane ešte dlho.“ 

Annabelle – Runnin‘ Out Of F* Time

Vychádzajúca nádej českej a zahraničnej hudobnej scény ANNABELLE je nominovaná v kategórii Objav roka v hudobnej ankete Český slávik a teraz vydáva svoju ďalšiu novinku „Runnin‘ Out Of F* Time“. Mladá speváčka z Prahy stihla za krátky čas v brandži zaujať verejnosť nielen svojím výrazným vzhľadom, ale aj osobitým spevom, prejavom a zmyslom pre moderný pop a jeho kombináciu s rapom. Na novinke „Runnin‘ Out Of F* Time“ však môžeme počuť menší odklon od pôvodnej tvorby, pretože sa viac hudobne podobá pop-punku. „V ten deň sme proste chceli napísať fakt dobrý song. Žiadny hit, ale úprimnú dobrú pieseň, na ktorej si dáme záležať. Vznikla medzi nami úprimná atmosféra a okamžite som vedela, že tento track musím vydať,“ spomína speváčka na spoluprácu s Tomom Oehlerom a Marcellom zo septembrového songwriting campu. Videoklip, v ktorom ANNABELLE visí dolu hlavou je už dostupný na YouTube.

Tým to však so známymi osobnosťami nekončí. O produkciu sa tentokrát postaral spolu s Ondrom Fiedlerom (fiedlerski) aj Filip Vlček (basgitarista z kapely John Wolfhooker) a bicie nahral bývalý bubeník Mandrage – Matyáš Vorda. „Bývam teraz nejaký čas v Berlíne, kde hlavne skladám a veľa sa zoznamujem s hudobníkmi. Všetko na „Runnin‘ Out Of F* Time“ sa nahrávalo v Prahe. Vokály sme nahrali u Filipa v štúdiu a živé bicie, gitary, basy, synťáky a hammondky v štúdiu Faust. Bicie mi nahral Matyáš, ktorý sa do toho vie správne oprieť a o basy sa postarali práve Ondra a Filip,“ približuje proces vzniku ANNABELLE.  

Dawe White

„Posúvam sa celý život, a podľa mňa sa tak posúvajú všetci. Prišiel ten čas, kedy som už vedel čo chcem, t.j. aké beaty, akú hudbu, aký štýl. Vždy sa riadim emóciami a neriadim sa žiadnym umelým príbehom. Všetko, čo píšem a všetko čo robím je real, a podľa mňa som sa určite posunul najmä preto, že som nikdy nerobil hudbu podľa toho aký je práve trend, ale podľa toho ako som to cítil ja. Práve preto si myslím, že je to vidieť a počuť aj na tomto albume,“ hovorí interpret.

Námet videoklipu vymyslel Dawe sám rovnako ako aj koncept celého projektu, kameru a strih klipu poriešili BROpicture, o mix a master sa postaral DJ MikroMan.

„Chcel som motorkárov, pretože táto skladba je o chlapcoch, čiže som ju chcel i presne tak poňať. Doteraz tie songy čo som dával von boli skôr o ženách, ale teraz som chcel urobiť vec pre chlapcov, ktorí keď pôjdu von, tak sa budú môcť oprieť práve o tento song. Chcel som teda ukázať, že aj my chlapi sme tu. Ale zase skoro všetky ostatné veci na albume sú skôr o ženách, ciže je to v rovnováhe,“ uzatvára White.  

PACI PAC – Traktor

PACI PAC majú veľké zmeny! V septembri odišla z detského projektu speváčka Adriana Pešinová a nahradila ju nová PACI. Nikoleta Kupčíková, ktorá vyštudovala muzikálové herectvo, je profesionálna tanečnica a animátorka, takže má k deťom veľmi blízko. 

„V podstate mi spadla z neba. Keď som sa dozvedel, že Adriana odchádza, tak som oslovil pár priateľov, či nevedia o nejakej šikovnej speváčke do detského projektu. Ešte v ten deň som dostal tip práve na Nikoletu a bol som ju pozrieť na predstavení muzikálu Alica v krajine zázrakov, kde hrá hlavnú postavu. Následne sme sa stretli a už to išlo. Padli sme si do oka a som rád že prijala moju ponuku,“ nadšene hovorí Mário Praženec alias PAC.

Bruno Mars x Anderson .Paak x Silk Sonic – Smokin Out The Window

Očakávaný album An Evening With Silk Sonic je konečne vonku! Bruno Mars a Anderson .Paak sa vrátili ku koreňom a nahrávku poňali ako oslavu starej černošskej hudby. A ťažko si predstaviť dokonalejšie uchopenie old-school R&B, než aké obaja s podporou partie ďalších muzikantov na tejto platni predvádzajú. Zároveň s albumom zverejnili aj nový videoklip. 

Robin Schulz x Dennis Lloyd – Young Right Now 

Nečakané spojenie. Zlatý chlapec z Osnabrücku a dnes už ikona tanečnej scény Robin Schulz sa dal dokopy s multiinštrumentalistom Dennisom Lloydom, ktorého Nevermind sa v roku 2018 stalo globálnym hitom a dodnes ho môžete počuť na domácich parties. Schulzovi sa do rúk dostala nedokončená nahrávka Young Right Now, ktorú Dennis Lloyd napísal ako osemnásťročný a ktorá čakala na zverejnenie celých desať rokov a okamžite pocítil potrebu ju dopracovať. A výsledok? Podarilo sa mu rozumne skombinovať Lloydove indiepopové myslenie s vlastnou modernou produkciou a pretvoriť silnú skladbu na ďalší tanečný hit.

Lucia Gibarti – Mesiac nad horou

Slovenská speváčka Lucia Gibarti zverejnila prostredníctvom videoklipu novinku s názvom Mesiac nad horou. Pieseň, ktorá mapuje speváčkine pocity zo straty, zhudobnil uznávaný hudobník Tomi Okres. Talentovaná speváčka, ktorá je aj hlasom populárnej kapely Hrdza, sa pred vyše rokom vydala aj cestičkou sólovej kariéry. Lucia Gibarti debutovala anglickou piesňou Winner. Ďalšie, vlastné, hudobné počiny však ponúkla v rodnom jazyku. Aktuálne, prostredníctvom videoklipu, v rámci sólového projektu, vydala už štvrtú skladbu. Pieseň Mesiac nad horou opäť znie slovenčinou.

Najnovší hudobný počin mladej speváčky vznikol pred letom tohto roka. Text, ktorý je jedným z mnohých, ktoré napísala po odštartovaní sólovej dráhy, ukázala skvelému hudobníkovi Tomimu Okresovi, ktorého slová pesničky okamžite oslovili. „Tomi ma raz oslovil na spoluprácu v rámci jedného duetu, ktorý produkoval a medzi rečou som mu spomenula, že mám napísanú pieseň, ktorá je zároveň aj mojou srdcovku, len čaká na tú správnu hudbu. Tomimu sa text zapáčil, následne ho zhudobnil a tak vznikla naša spolupráca a prvotný zvuk, ako bude skladba znieť,“ priblížila Lucia Gibarti začiatok nie len spolupráce so skvelým muzikantom a producentom, ale aj zrod novej piesne. „Tomi je skvelý hudobník a okrem toho, že je člen kapely Chinaski, pomáha produkovať hudbu aj iným umelcom. Spolupracovalo sa mi s ním výborne a skvelo sme sa dopĺňali,“ poznamenala Lucia.

OneRepublic – Sunshine

OneRepublic, jedna z najúspešnejších pop-rockových kapiel súčasnosti na čele s hitmakerom Ryanom Tedderom, vydala v auguste nový album Human. Teraz prichádzajú rodáci z Colorada s ďalším singlom. Veselý track „Sunshine“ sa objaví v dobrodružnom komediálnom filme Veľký červený pes Clifford, ktorý budú slovenské kiná premietať od 6. januára budúceho roka. Fanúšikovia OneRepublic sa môžu tešiť aj na niekoľkokrát preložený bratislavský koncert, ktorý by mala kapela odohrať 7. mája 2022 na Zimnom štadióne Ondreja Nepelu.

BoyWithUke – Toxic

Vypočujte si ďalší hit, ktorý preslávila sociálna sieť TikTok. BoyWithUke je mladík, ktorého spoznáte podľa charakteristickej masky so svietiacimi kruhmi namiesto oči, a ktorý baví svojich fanúšikov krátkymi videami, kde hrá na ukulele. Teraz sa populárnou stáva jeho virálny indie song „Toxic“, ktorý sa na Spotify blíži k 50 miliónom prehratí.

The Crownies – Rockabilly Style

Čerstvá novinka Rockabilly style je o rock’n’rolle, ktorý si nik nezamení. Slovenská kapela The Crownies vdýchla novému singlu život a vďaka jeho samotnému štýlu, zvuku, nástrojom či energii otvára zlatú éru rockabilly z 50. rokov so všetkým, čo k tomu patrí. Elvisovský spev, kontrabas, rebelské oblečenie, americké autá aj pin-up girls.

Partia dobre sa zabávajúcich „greaserov“ volá na dievčatá, aby sa išli previezť na silných strojoch, zatancovať si a poodhaliť aj rebelského ducha. Ako spieva na konci refrénu spevák Walter Pörsök, tak jedine s rockabilly štýlom.

Rock’n’roll je dnes významným žánrom populárnej hudby. Nebolo tomu tak vždy. Svoje postavenie si musel obhájiť v ére konzervatívnejších žánrov, akými bol swing, country, gospel či blues. Rockabilly spájalo dovtedy niečo nemysliteľné, čo sa spočiatku nestretlo s porozumením. Niet divu, že sa žáner ujal u mladých a stal sa synonymom rebelantstva. Osobitosť žánru nie je len v samotnej hudbe, ale aj v životnom štýle. Účesy, oblečenie či móda pretrvali dodnes a kapela The Crownies je toho stelesnením.

Avril Lavigne – Bite Me

Pilotný singel siedmeho albumu Avril Lavigne a zároveň prvá položka nového labelu DTA Records, za ktorým stojí bubeník Travis Barker z Blink-182. Kanadská speváčka sa na nahrávke vracia k  punk-rockovému zvuku a dáva definitívne zbohom sojmu ex. „Máte svoju hodnotu a nedáte druhú šancu niekomu, kto si ju nezaslúži,“ komentuje Avril obsah piesne Bite Me. Okrem Barkera sa na skladbe podieľali aj hudobný chameleón MOD SUN a gitarista John Feldmann z kapely Goldfinger.

Minelli – Nothing Hurts

Rumunská speváčka Luisa Ionela Luca, ktorá si hovorí Minelli.  Jej predchádzajúci singel Rampampamdosiahol u našich českých susedov štvrté miesto v oficiálnom IFPI prehľade najhranejších skladieb. Celosvetový úspech nahrávky jej naviac dovolil osloviť žiadaných producentov. Na novinke Nothing Hurtss ňou spolupracoval švajčiarsky skladateľ, DJ a hudobník Freedo, ktorého služby v minulosti využili aj Coldplay, Dua Lipa, Ava Max, Zara Larsson, The Chainsmokers alebo Beyoncé. Stiahnite, vypočujte a možno sa vám zapáči do vašich playlistov.

Juice WRLD – Already Dead

Jarad Anthony Higgins, známejší pod pseudonymom Juice WRLD, bol americkým rapperom a spevákom, ktorého život tragicky skončil predávkovaním v roku 2019. 
Sám Jarad často rapoval o svojich vlastných bojoch a závislostiach, depresii a polemizoval o smrti. Ani na tracku „Already Dead“ tomu nie je inak: „You can see the pain in my laugh/Demons comin‘ back from the past/ Feelin‘ like I’m ’bout to relapse /Voices in my head/ All I can hear them say Is everyone wants me dead,“ rapuje priamočiaro 
Juice WRLD. 

Singel je zároveň upútavkou na album, ktorý vyjde dva dni po výročí jeho smrti, teda 10. decembra a ponesie názov Fighting Demons. Trailer na album si môžete pozrieť už teraz.

Taylor Swift – Message In A Bottle (Taylor’s Version) (From The Vault)

Začalo to relatívne nedávno albumom Fearless, neskôr piesňou „Wildest Dreams“ a teraz sa svojej Taylor’s Version dočkal aj album Red. Jedným z trackov je aj „Message In A Bottle“, ktorý americká speváčka zverejnila práve vo verzii From The Vault, čo je záznam priamo z nahrávania, ktorý sa v minulosti nedočkal finálneho strihu. Vďaka tomu je singel surový, nefiltrovaný a fanúšikov tak čaká, rovnako ako na celom albume Red, nevšedný zážitok.

Sem Torre – Infinite Love (feat. Jolie)

Sem Torre je švajčiarsko-talianský dídžej a producent, momentálne pôsobiaci v krajine syrov, čokolády, hodiniek a bánk. Jeho EP „Infinite Love“ vzniklo v spolupráci s úžasnou textárkou a speváčkou, ktorá si hovorí Jolie.

ZDROJ: Andrea Čurná | Tomáš Karpel | Janka Marczellová | Jana Trellová | Nora Krchňáková | Renáta Tomášová | Karolína Zboniaková | Michal Neffe | Vladimír Bryndák

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share