HudbaSprávy

Hudobné novinky 44/2023

music

Dean Lewis – Trust Me Mate

Dean Lewis, charizmatický spevák a autor emotívneho hitu „How Do I Say Goodbye“ sľubuje, že sa už čoskoro dočkáme tretieho štúdiového albumu. Malou útechou pre nedočkavcov môže byť nový singel „Trust Me Mate“.  Pieseň je metaforickou rukou na spevákovom ramene od jeho najbližších, ktorú ako formu útechy dostal v čase, kedy si prechádzal rôznymi vnútornými bojmi.„Obaja sme na singel veľmi pyšní, pretože pre nás naozaj niečo znamená a myslíme si, že bude rezonovať v ľuďoch, ktorí si tiež prechádzajú ťažkým obdobím,“ hovorí Dean o spolupráci s textárom Jonom Humom.

Jax Jones, D.O.D, Ina Wroldsen – Won’t Forget You

Jeden z najproduktívnejších DJov na svete, ktorý sa prezýva Jax Jones, spojil sily s kolegom, ktorý sa volá D.O.D. a s nórskou speváčkou a textárkou Inou Wroldsen. Vznikol tak chytľavý, hymnický track „Won’t Forget You“ inšpirovaný deväťdesiatkami, ktorý zaplní každý tanečný klub letnou atmosférou.

„Singel pôsobí až euforicky, old-schoolovo, ale zároveň moderne a zasiahne vás sentimentálnou náladou. Taktiež vás donúti bláznivo tancovať!“ sľubuje fanúšikom Jax Jones.

Berre – Kissing Strangers

Keď Berre Vandenbussche pred pár rokmi nahrával covery vo svojej garáži ani netušil, aká kariéra ho ešte čaká. Vďaka bezchybnej a precítenej interpretácii si získaval čím ďalej, tým viac fanúšikov a jeho verzia „Lost Without You“ na TikToku prekročila 10 miliónov views. Spevák, teraz už známy ako Berre, tak začal s vlastnou tvorbou a na úspešné tracky „Thrill Of It All“ a „Better Off Alone“ nadväzuje singlom „Kissing Strangers“. „Je to o tom, ako sa z človeka po vzťahu môže stať niekto úplne iný. Vy potom sledujete, ako sa z ľudí, ktorí si boli blízki, stávajú cudzinci,“ hovorí Berre o najnovšom singli.

Sigma – The Corner ft. Joe Devlin

Duo britských hitmakerov Sigma chystá na začiatok budúceho roku nový album s názvom London Sounds. K vypočutiu nabádajú najnovším singlom „The Corner“, na ktorom hosťuje spevák a vychádzajúca hviezda Joe Devlin, ktorý pretvoril notoricky známu melódiu od Suzanne Vega v niečo atmosférické a zasnené.

„Sme nadšení, že môžeme vydať túto pieseň s kultovým hookom z Tom’s Diner. Joe je neuveriteľný talent a sme radi, že ho môžeme predstaviť svetu,“ hovoria Cameron Edwards a Joe Lenzie – a.k.a Sigma.

Jung Kook – 3D (feat. Jack Harlow)

Jung Kook predstavil svetu svoj prvý sólový singel „Seven“ len pred pár mesiacmi. Tento hit v spolupráci s americkou raperkou Latto prekonal rekord Miley Cyrus s piesňou „Flowers“, keď na Spotify dosiahol miliardu vypočutí historicky vôbec od jej vydania.

A zatiaľ čo tento mega hit aj naďalej boduje, pripravil si člen BTS pre svojich fanúšikov ďalší track. Volá sa „3D“ a hosťuje na ňom americký raper a spevák Jack Harlow. Nový singel sa môže pochváliť pôsobivým minimalistickým aranžmánom, úderným rytmom a neodolateľnou návykovou melódiou. Oba spomenuté tracku sa objavili aj na albume GOLDEN!

Loreen – Is It Love

Keď švédska speváčka Loreen vyhrala so singlom „Tatto“ posledný ročník Eurovízie, prepísala tým históriu. Teraz prichádza s novým trackom „Is It Love“ o podvojnosti lásky, pretože ako nie je svetlo bez tmy, nie je láska bez bolesti.

„Pieseň Is It Love sa zrodila z hľadania zrozumiteľnosti lásky, ktorá vie byť hlboká a zároveň plná zmätku,“ hovorí Loreen.

U2 – Atomic City

Internet je aktuálne plný írskych rockových hitmakerov U2. Fanúšikovia žijúcich legiend zapĺňajú YouTube a sociálne siete dych berúcimi zábermi z úplne novej haly Sphere v Las Vegas, kde U2 vystupujú s playlistom plným hitov a vizuálnej show ako z iného vesmíru. Dotknite sa tejto nevadskej atmosféry aspoň na chvíľu vďaka novému singlu „Atomic City“, ktorý dopĺňa videoklip priamo z mesta hriechu.

Jess Glynne – Friend Of Mine

Autorka hitu „Hold My Hand“, sympatická britská speváčka a textárka Jess Glyne opäť zavítala do vôd moderného tanečného popu už so singlami „Silly Me“ a „What Do You Do?“ Oba tieto tracky sa objavia na novom albume, ktorého vydanie Jess plánuje na marec budúceho roka. Popri nich si na jarnej štúdiovke vypočujete aj nový singel „Friend Of Mine“, ktorý produkoval renomovaný DJ Sub Focus. Mohutný beat, chytľavý refrén a prenikavý vokál – to je pieseň „Friend Of Mine“, ktorú si zamilujete.

Manon Meurt – Mirrors

Manon meurt prináša prvý singel s názvom Mirrors z pripravovaného albumu.. Kapela opäť spojila sily so silným producentom. Nový album vznikal pod taktovkou britského hudobníka a producenta Eddieho Stevensa, známeho spoluprácou s Moloko, Zero 7, Róisín Murphy a Janou Kirschner. Album vydáva české vydavateľstvo Minority Records. Manon Meurt má množstvo fanúšikov aj na Slovensku. Vystupovali na festivaloch Pohoda, SHARPE, Hviezdne Noci, Guča umenia, Tužina Groove, Festival na konci sveta či v priestoroch Fuga, Nová Cvernovka, Stanica, Tabačka, Záhrada, Wave a Malý Berlín.

„Súčasťou Eddieho prístupu bolo rozdeliť naše piesne na jednotlivé fragmenty. Každý fragment sme nahrali s iným nástrojovým nazvučením a potom sme ich opäť spojili do finálnej podoby. Spolupráca bola kreatívna, nepredvídateľná a v neustálom pohybe, rovnako ako výsledok, ktorý vydáme v apríli 2024 a na ktorý nadviaže séria koncertov. Vďaka Eddiemu sme sa ako kapela dostali na miesta, ktoré by od nás pred pár rokmi nikto nečakal.  Naučili sme sa pristupovať k našej hudbe naozaj medzižánrovo,“ hovorí klávesák David Tichý.

Robo Opatovský – V bájnom Betlehéme

Slovenský spevák a skladateľ Robo Opatovský zverejnil videoklip ku koncertne najúspešnejšej skladbe z albumu Šťastné a Veselé. Priznáva, že skladbu pôvodne neplánoval zaradiť do programu koncertov, stalo sa tak náhodou a reakcie publika podnietili vznik videoklipu.

„Skladbu V bájnom Betlehéme som pri nahrávaní bral ako moju intímnu výpoveď, môj vzťah k tejto biblickej téme. Je to náročnejšia skladba, ktorú sme minulý rok ani neplánovali na turné hrať. Vyskúšali sme to však a diváci sa uprostred repertoáru postavili a zatlieskali. Toto sa opakovalo následne na každom koncerte, a tak mi fanúšikovia vlastne vybrali vianočný singel na tento rok,“ povedal o skladbe, ktorá pochádza z albumu Šťastné a Veselé, spevák Robo Opatovský.

Videoklip ku skladbe pripravil Robov overený tím – Kubo Točič Chochula a Filip Cemper. Nakrúcali v Jezuitskom kostole v Skalici, ktorý si vybrali pre jeho akustiku. Tá je najlepšia v strednej Európe. „Dnes už je to vlastne koncertná sála a mám tento kostol rád aj pre to, že má nádherný interiér. Okrem synchrónov z kostola sa Kubo vynašiel aj pri príbehových záberoch. Tie dotvárajú celkovú atmosféru videoklipu V bájnom Betlehéme,“ prezradil spevák.

Mirai – Summer love

Po dvojročnej pauze prichádza kapela MIRAI s novým, v poradí štvrtým albumom, ktorý svetlo sveta uzrie už v prvej polovici budúceho roka. Obľúbená popová kapela teraz odhaľuje ústredný track pripravovanej štúdiovky s názvom „summer love“. „Je to chillová vec, pri ktorej ma proste baví vibe. Nikam sa neponáhľa, na nič sa nehrá a cítim z nej ľahkosť,“ predstavuje song frontman kapely Mirai Navrátil. Ako napovedá názov, témou je láska, ktorá z letného romániku prerástla do niečoho vážnejšieho. O réžiu videoklipu sa ako obvykle postaral Ondřej Kudyn, na singlu sa obdobne tradične podieľal tiež jeden z najžiadanejších producentov – Ondřej Fiedler alias fiedlerski. Videoklip kapela vydáva už tento piatok 10. novembra a presne o týždeň sa tešia na prvú zastávku svojho, zatiaľ najväčšieho, turné v Ostrave.

Voising – Mávam

Šiesti speváci, päť fantastických hlasov a beatbox! To je slovenská vokálna skupina Voising, ktorá nepoužíva nástroje, len svoje hlasy!  Teraz predstavuje novú skladbu Mávam, ktorá je jednou z deviatich autorských piesní na ich pripravovanom prvom albume. S piesňou Mávam sa kapela predviedla v súťaži Košický zlatý poklad a získala Cenu Rádia Slovensko! 

Vokálnu skupinu Voising tvoria šiesti hudobníci s výnimočnými hlasmi. Známi sú úpravou svetových aj domácich hitov do a‘cappella štýlu, bez použitia hudobných nástrojov. Poznať ich môžete aj vďaka spolupráci s herečkou a speváčkou Luciou Vráblicovou v piesni Čerešne. Po piatich rokoch na slovenskej hudobnej scéne sa skupina rozhodla tvoriť autorské skladby. Prvou novinkou je skladba Mávam, autorom hudby je Viktor Nižník a text má na konte Veronika Oláh Šebeňová.

„Prvá vznikla hudba, ktorá má tanečný charakter. Na ňu Veronika napísala zaľúbený, no časom láskou vyprchaný a sklamaný text. Keď sme si ho od nej vypočuli, boli sme v pomykove, pretože hudba bola pozitívna, ale text naopak smutný. Tento kontrast bol však zámerom. Určite sa vám niekedy stalo, že ste boli smutní a mali ste chuť pustiť si nostalgickú pieseň a nechať svoje emócie vyjsť na povrch. Hudba lieči a preto sme sa rozhodli, že smútok budeme liečiť tancom a hudbou, ktorá vás núti usmievať sa. Preto sa aj v strede piesne nachádza pasáž, v ktorej sa spieva: Tancuj, tancuj, tancuj blízko láska… a my už tancujeme,“ s úsmevom prezradil spevák kapely Viktor Nižník. 

Thomas Puskailer & Majself – Čistý vibe

Spoločnosť McDonald’s spojila sily so spevákom Thomasom Puskailerom a rapperom Majselfom, ktorí spolu naspievali nový a chytľavý tanečný hit s názvom Čistý vibe. Verejnosti ho na sociálnych sieťach predstavil Thomas Puskailer, ktorý so spoločnosťou dlhodobo spolupracuje v rámci vzdelávacieho projektu ECO TOUR. Nová pieseň sa stáva oficiálnou hymnou McDonald’s Trash Patrols, upratovacích hliadok zložených zo zamestnancov tejto reštauračnej siete.

Skladba Čistý vibe už v prvej slohe pozýva ľudí k zapojeniu sa do upratovania svojho okolia.  Zároveň vzdáva hold všetkým zamestnancom McDonald’s, ktorí pravidelne prispievajú k čistejšiemu prostrediu nielen v okolí reštaurácií. Chytľavý refrén poslucháčom odkazuje, že vďaka „čistému vibe“ môžu aj oni robiť život jednoducho lepším, ako kedykoľvek predtým. 

Mark Voss – V dolinách (feat. Karol Duchoň)

Spevácka ikona sedemdesiatych rokov Karol Duchoň ožíva opäť vo svojom najväčšom hite V DOLINÁCH, tentokrát v tanečnej podobe. Po 38 rokoch od úmrtia tohto velikána, prichádza slovenský DJ a producent MARK VOSS s verziou, ktorá roztancuje celé Slovensko. Charizmatický hlas, text Ľuboša Zemana a overený tanečný rytmus v jednom z najväčších hitov v krajine, sa uchádza osloviť každú vekovú kategóriu. Je veľmi podarenou adaptáciou svetového trendu, keď dostávajú často aj staré piesne novú šancu.

Dua Lipa – Houdini 

Dua Lipa zverejnila nový singel Houdini a symbolicky odštartovala novú etapu, ktorú ukončí vydaním novej platne.  Houdini je čisto tanečno syntetizátorový pop, plný zvukových ornamentov, inšpirovaný psychedelikou sedemdesiatych rokov. Space klávesy evokujú cestu vesmírnym priestorom a sľubujú zaujímavé dobrodružstvo. Dua Lipa nás pozýva na výlet, z ktorého sa nám nebude chcieť naspäť.“Houdini stelesňuje pocit, keď sa o 4 ráno chýli ku koncu a vy ste unavení a spotení, ale proste nechcete, aby party skončila,” hovorí protagonistka. Priznáva, že nahrávka vznikala podobne, ako jej ďalšie veci z pripravovaného albumu. “Skladby sme pripravovali v radostných okamžikoch absolutného chaosu, keď som sa svetom pohybovala s ľahkosťou a optimizmom a neriešila, čo ako dopadne. Krása je v tom, byť otvorený všetkému, čo vám život postaví do cesty.” V Houdini zároveň proklamuje, že pokiaľ ju niekto alebo niečo dostatočne zaujme, zmizne ako slávny eskapológ.

Khoiba – Emptied Poison Gland

Nový videoklip z alba Vertical Urgencies vydává Khoiba. Estetikou  navazuje na loňský zneklidňující klip Vertical Urgencies, opět se objevují dvojčata, symboly rozpolcenosti, ale i svůdná jedovatost.

Khoiba ke spolupráci opět přizvala režisérku Marii Šprincl, absolventku  ateliéru intermédii na VUT v Brně, která se  věnuje performanci, AV instalacím a videoartu. V hlavních rolích se objevují nejen členové Khoiby, Ema Brabcová a Filip Míšek, ale i Zuzana Lednická, grafická designérka a výtvarnice a herečka Tarra White.

„Písnička se jmenuje vyprázdněnej jedovej váček, atmosféra je trochu zvrácená. Spolupracujeme s Marií moc rádi. Myslím, že je na nás a naši hudbu dobře napojená, my jí věříme, dáváme jí volnou ruku a ona na tu ruku lepí dlouhý stříbrný nehty,” říká Ema Brabcová odkazující k výraznému prvku krátkého hudebního snímku Emptied Poison Gland.

David Guetta x Kim Petras – When We Were Young (The Logical Song)

Skladbu The Logical Song nahrala britská progresívne rocková skupina Supertramp v roku 1979 a vydala ju ako hlavný singel z albumu Breakfast In America. Teraz si na najúspešnejšiu pieseň kapely spomenuli David Guetta a nemecká speváčka Kim Petras…

PinkPantheress – Nice to meet you (feat. Central Cee)

Britská speváčka práve vydala debutový album. Nová kolekcia skladieb obsahuje i globálne úspešnú spoluprácu Boy’s A Liar Pt. 2 s Ice Spice alebo duety s populárnymi kolegami Remom a Central Cee. Na album talentovanej dievčiny prispeli napríklad Greg Kurstin (Adele, Harry Styles, Paul McCartney, Lily Allen), Mura Masa, Cash Cobain alebo Danny L Harle (Dua Lipa)…

Jack Harlow – Lovin On Me

Úryvky Lovin On Me už nejakú tu dobu kolujú po sociálnych sieťach. Miliónové prehratia má skladba na TikToku a tak sa Jack Harlow rozhodol singel obsahujúci sampel z hitu Whatever, ktorý v roku 1995 nahral R&B spevák Delbert Dale Greer, zverejniť oficiálne. 

Tiësto x R3hab – Run Free (Countdown)

Od popovo atraktívnych singlov si holandský producent odskočil na tanečný parket. Klubovú inštrumentálku nahral s kolegom z Rumunska pre vlastnú značku Musical Freeedom…

Martina Pártlová – Modlitba pro duši

Speváčka, ktorú preslávila spolupráca so skupinou Čechomor a sólové single Si to udělám sama a Bolím, pripravuje prvý sólový album. Bude na ňom aj jesenný melancholický singel Modlitba pro duši…

Atmo Music – Pro bratry

Atmo Music sú dnes už de facto umelecké alter ego libereckého hudobníka Kryštofa Peukera. Pri živých vystúpeniach Beef, ako si Kryštof dlhé roky hovorí, využíva služieb DJa Aska, v štúdiu ale tvorí sám s prispením rôznych producentov a skladateľov. Ponúka novinku Pro bratry…

Eva Burešová – Kafe s mlíkem

Speváčka, herečka, sledovaná osobnosť v Čechách. Eva Burešová sa v minuloročnej ankete Slávik umiestnila za Luciou Bílou a Ewou Farnou na treťom mieste medzi speváčkami. Pôvodnú pieseň pre ňu zložil a nahral Robin Mood.

Bella Poarch – Bad Boy!

Za oceánom sa podobnej hudbe hovorí bright pop. Zvukovo hravá až optimisticky ladená pieseň má však hlbšie poslanie….

Trinix – Born to Dance

Dvojicu Trinix tvoria producenti Josh Chergui a Lois Serre z Lyonu a fungujú spolu od roku 2012. Hudobne sa ničomu nebránia a nechávajú fantáziu volne plynúť….

James Cole – Bang Bang

Česká rapová legenda pripravuje nový album. Vydaniu albumu Down 4 Life predchádza singlovka Bang Bang, na ktorej James Cole tradične spolupracoval s Risto Sokolovskim…

Carter – 2Fins1Cut

Carter je asi najvýraznejší člen brnenského labelu Butterclub pôsobiaceho pod labelom Mike Roft. Carter teraz vydáva novinku 2FINS1CUT…

Fresco Trey – Passenger Princess (feat. Nle Choppa)

Týpek z Memphisu, vydáva debutový album Detour, ktorého súčasťou sú spolupráce s ľuďmi ako NLE Choppa alebo charlieonnafriday…

Jason Derulo – Closer To Christmas

Ani dnes vás neochudobníme o vianočnú skladbu. Slavnostnú pieseň tentokrát doručil americký spevák a tanečník Jason Derulo. Skladba je súčasťou projektu, počas ktorého bude hudobník v rámci charitatívnej kampane ako Santa Claus rozdelovať darčeky deťom zo sociálne slabších rodín a detských domovov v Los Angeles…

Aid Kid, Justin Lavash & Maryland – Climb Up High (z filmu Její Tělo)

Česko-slovenská životopisná dráma Jej telo sa pred pár dňami predstavila svetovému publiku na medzinárodnom filmovom festivale Tallinn Black Nights, kde bola vybraná do súťaže Critics’ Picks. Po projekcii v plne vypredanej sále nasledoval dlhý potlesk. Do slovenských kín príde film o vrcholovej športovkyni, ktorá vymenila skoky do vody za kariéru pornoherečky, 23. novembra. Tvorcovia dnes predstavujú jeho titulnú skladbu.

V Tallinne film uviedla delegácia, ktorú predstavovali režisérka Natálie Císařovská, herečka Natália Germáni s manželom Martinom Valihorom, kameramanka Klára Belicová a slovenská producentka Katarína Krnáčová.

“Black Nights Film Festival v Tallinne bol pre nás mimoriadnym zážitkom,” povedala slovenská producentka snímky Katarína Krnáčová, “Keďže išlo o svetovú premiéru, boli sme veľmi zvedaví na prvé reakcie a tie boli viac ako pozitívne. Všetky tri projekcie na festivale boli vypredané, Plná sála divákov, ktorí svojím potleskom vyjadrili uznanie našej práci, zanechala viac než výborný pocit. Rovnako priaznivé prijatie sme zažili na včerajšej slávnostnej premiére v Prahe a veríme, že film sa bude páčiť aj slovenským divákom.”

ZDROJ: Karolína Zboniaková | Anna Mašatová | Andrea Čurná | Tomáš Karpel | Nora Krchňáková | Barbara Kašprišinová | Renáta Tomášová | Juraj Timko

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share