HudbaSprávy

Hudobné novinky 40/2021

Vlčie maky feat. Dan Bárta – Kážu sa mi ženiť

„Do štúdia som si na túto skladbu pozvala českého speváka, ktorý je známy aj projektami Illustratosféra či J.A.R. – Dana Bártu,“ prezradila speváčka projektu Jana Kozáková. Spevák bol pre ňu prvou voľbou, a preto bola veľmi rada, keď súhlasil. „Dan mal v lete veľa koncertov na Slovensku. Z jedného odbehol k nám do štúdia a naspievali sme to spolu. Aj vďaka tomu vznikli v strede piesne krásne improvizácie, ktoré sme vytvorili priamo v štúdiu. Spolu s producentom Petrom Dobríkom sme dotvárali, kto bude spievať, ktorý verš a vymysleli sme aj zaujímavý vokál na konci piesne,“ povedala J. Kozáková. Okrem toho prezradila aj to, že v zahraničí nám náš folklór závidia, pretože ho máme veľmi rozmanitý.

„Mám rád obecne ľudovú pieseň, nakoľko nie som znalcom ani bohvieako aktívnym vyhľadávačom,“ povedal o svojom vzťahu k ľudovej hudbe Dan Bárta. „Vždy ma to vie rozosmútiť, zasiahnuť, najmä zbor a capella, to sa zväčša neudržím. Mám rád slovenskú melodiku, je blízka tej našej, aj s ohľadom na texty, ktorým rozumiem. Navyše sú v nej také vzrušujúce rozdiely,“ pokračoval spevák, ktorému sa páčil aranžmán aj samotná skladba. V slovenčine sa spoliehal na slovenských kolegov: „Dobre sa mi spievalo, ja si vlastne v slovenčine celkom verím. Školenie som špeciálne nemal, ale tak nejak som spoliehal na to, že keby som to vážne kazil, oni mi povedia a nenechajú ma v tom.“

Videoklip pripravil Peter Dobrík zo záberov z nahrávania v štúdiu a použil aj veľa leteckých záberov z dronu na krásnu slovenskú prírodu. Použité boli aj zábery zo Šumiaca. „Keďže je Dan veľmi zaneprázdnený a snažili sme sa o autentickosť, spoločné zábery sme nakrúcali priamo v štúdiu pri nahrávaní skladby,“ doplnila speváčka Jana Kozáková.

Adam Ďurica feat. Emma Drobná – Naše hriechy

Adam Ďurica predstavuje svoju novú skladbu Naše hriechy. Naspieval ju spoločne s Emmou Drobnou. „Už dlhšie som chcel s Emmou niečo urobiť. Dokonca sme sa na tom v minulosti už dohodli, ale udalosti minulého roka to celé zhatili“ hovorí o spolupráci Adam Ďurica. „Nakoniec sme to ale urobili, nahrali a je to tu“ dodáva Emma Drobná.

Celé to vzniklo u Laca Rychtárika, tá hudba je od neho, a ja som málokedy v tej polohe, že vymyslím hudbu aj text. Ja viem aké texty mám rád, viem aké by som chcel texty spievať, ale väčšinou spolupracujem s textármi. Ale tentokrát mi melódia už išla v hlave, a už som počul aj nejaké slová, začal som písať a tak som to celé dokončil“približuje vznik spoločnej skladby Adam. „Musím povedať, že sa mi pesnička páči, lebo nie je to klišé “ dodáva Emma.

Skladba Naše hriechy je rovnako predzvesťou nového albumu. Ten ostatný Adam vydal  ešte v roku 2018. „Pravda je taká, že sme to mali pôvodne úplne inak naplánované. Ale za posledný rok sa toho naozaj veľa zmenilo, pre každého z nás, a tak sme to zmenili aj my, a do konca roka by som chcel vydať svoj nový album“ uzatvára Adam Ďurica.

IMT Smile – Tu alebo tam

Skupina IMT Smile absolvovala počas koncertného leta niekoľko desiatok letných koncertov, kde si ich koncert  užili tisícky fanúšikov. V rôznych mestách Slovenska ale aj Čiech tak odohrali nielen svoje najväčšie hity ale aj skladby z aktuálneho albumu SRDCE ROZUM BOULEVARD, ktoré už fanúšikovia prijali za svoje. „ Prichádzame v poradí so siedmym singlom z tohto albumu. Je to pomalšia skladba TU ALEBO TAM. Je to pieseň, čo má pokojnú, pohodovú atmosféru, až romantickú, by som povedal. Trocha spomaliť a zvoľniť, počas leta sme boli každý víkend v inom meste, hrali sme aj 2 koncerty na jednom mieste aby sme sa tak mohli revanšovať a uspokojiť našich poslucháčov, a poďakovať im za ich priazeň. Album vyšiel pre necelým pol rokom, a som rád, že ľudia pozitívne reagujú na v podstate ešte stále nové skladby. Tiež sme pripravili aj video podobu tejto pesničky“ konštatuje Ivan Tásler.

Videoklip obsahuje zábery, ktoré natočil Tomáš Slávik, spolu s ďalšími členmi kapely, Mirom Táslerom a Ivanom Kormaňákom. Na malú chvíľu sa v ňom objaví aj autor textu Vlado Krausz, ktorý len pred pár dňami získal cenu SOZA ako textár najhranejších slovenských diel, rovnako ako Ivan Tásler ako skladateľnajhranejších slovenských diel, a spoločne stoja aj za TU ALEBO TAM.

Adolfeen – Já půjdu volit

Adolfeen motivuje občanov, nech nie sú ako on, ktorý nemá volebné právo a idú k volebným urnám s akýmkoľvek hlasovacím lístkom.  V novom singli „Já pudu volit“ zaznie i časť skladby legendárnej kapely Blue Effect s ikonickým gitarovým zvukom Radima Hladíka a klávesov Leška Semelku. 

„Jsem sice VIP delfín Adolfeen, ale jednu věc nemám, a to je volební hlas. Nebuď jako já a udělej správnou věc, je čas! Můžu se na vládu tisíckrát zlobit, není mi to jedno, já půjdu volit,“ rapuje v úvode piesne delfín Adolfeen.

„Adolfeen bol odrazom covidovej doby a reagoval na situáciu, ktorá sa dotkla všetkých. Presne preto reaguje aj na tohtoročné parlamentné voľby. Je apolitický a je mu úplne jedno, kto koho pôjde voliť, ide mu len o to, aby sa ľudia na voľbách zúčastnili. Demokracia je podľa Adolfeena vláda väčšiny a obáva sa, že ak väčšina voliť nepôjde, vyvolá to ešte väčší rozkol medzi občanmi než očkovanie,“ vysvetľuje pohnútky svojho plyšáka Dominik Turza.

Majself ft. Tina – Drajf

Majselfov posledný album Porcelán vyšiel v znamení veľkých kariérnych zmien. Raper sa totiž netají tým, že rád skúša nové veci a svojej hudobnej tvorbe dal pomocou spomínaného projektu úplne nové rozmery. Žánrová rôznorodosť a veľmi umelecký výber tém zapríčinil skutočne veľmi kvalitné dielo, ku ktorému sme sa dnes dočkali aj nového videoklipu. Ide konkrétne o skladbu “Drajf”, kde Majselfovi zahosťovala po prvýkrát aj obľúbená speváčka Tina. Takéto sú detaily k tomuto výbornému vizuálu, ktorý pomáha Majselfovi definovať nový vibe jeho muziky!

“Stále mám sny, ktoré si chcem naplniť a to je pre mňa hnací motor. Milujem to čo robím a to je zase pre mňa hnacím motorom úplne automaticky. Mám to šťastie, že sa do ničoho nemusím nútiť a veci robím vždy úplne prirodzene. Ten drajf sa takýmto spôsobom snažím v sebe živiť už dlhé roky.”

Ladies & Genitals feat. Tomáš “Lasky” Šedivý – Mimozemšťan

„Chalani ma s ponukou na spoluprácu v pesničke Mimozemšťan oslovili po spoločnom koncerte v prešovskom klube Stromoradie, kde nám v roku 2019 hrali ako predkapela. Poslali mi demo a ja som asi o dva týždne prišiel za nimi na východ, kde sme to v štúdiu za jeden večer všetko nahrali. Som veľmi rád, že som im ich nové CD mohol aj pokrstiť,“ povedal o spolupráci hosťujúci spevák Tomáš Lasky Šedivý.

„S prvou myšlienkou na klip k skladbe Mimozemšťan prišiel náš basgitarista Samo, ktorý oslovil kamoša z VŠMÚ Juraja Muchu, s ktorým sa zhodli, že by k tomu celkom sedel animovaný klip a že by sa ho pokúsil nejak dať dokopy. Finálny výsledok je podľa nás výborný a teší nás, že sme jedna z mála kapiel, ktorá má takýto videoklip,“ povedal o vzniku nového klipu Milan Hredzák.

remme – popstar

Mladý holandský spevák remme, ktorého môžete poznať napríklad zo spolupráce s českým producentom fiedlerskim na tracku „growing up“, vydáva ďalší singel
s názvom „popstar“.

„Pieseň pre mňa nie je o tom, že chcem byť slávnym a bohatým, ale o samotnej otázke – čo keby? Myslím si, že mnoho ľudí premýšľa o tom, ako by ich život vyzeral, keby sa určité veci stali alebo nestali a rovnako je to aj so mnou. Keď som pracoval na piesni, myslel som na seba počas strednej školy, kedy som sníval o kariére umelca, ale zároveň som sa strašne hanbil hovoriť s dievčaťom, do ktorého som bol zamilovaný. Pieseň popstar je prúdom myšlienok: Všimla by si ma takého, aký som, keby som slávny?“ priblížil pieseň remme.

Ashnikko – Panic Attacks In Paradise

„Aj keď sa moja kariéra vyvíjala skvelo, bola som zdravá a žila v pomyselnom raji, cítila som sa mizerne a môj mozog nefungoval. Bola som posadlá vlastnou bolesťou, vyliezť z postele a vyčistiť si zuby bola výhra,“ opisuje americká speváčka a rapperka okolnosti, za akých vznikla skladba Panic Attacks In Paradise. Prekvapivo baladickou piesňou štartuje novú etapu svojho umeleckého života. 

Marina Laduda – Some Worlds Crumble

Marina vyrastala najprv striedavo v USA a na Slovensku, neskôr sa presťahovala do Prahy. Počas štúdia vynikala v umení, vyhrávala hudobné súťaže, aj preto sa zúčastnila oboch najväčších speváckych súťaží na Slovensku a v Čechách. Po súťažiach začala spolupracovať s hudobníkmi z celého sveta. Nový song „Some Worlds Crumble“ vznikal však dlhšie. Ide o skladbu, ktorej text odpočíval v zápisníku speváčky Mariny Ladudy takmer štyri roky. Pocity z detstva, či dospievania ovplyvnili vznik songu, ktorý má potenciál chytiť svojich poslucháčov za srdce. Práve vďaka tomu skúma speváčkina novinka na rozdiel od predchádzajúcich skladieb o čosi temnejšie a osobnejšie speváčkino vnútro.

Videoklip tejto emotívnej záležitosti sa natáčal v priestoroch bratislavského Luna Baru a za jeho videoklipom stojí známy herec Noël Czuczor. Ten sa o režisérsku stoličku delil s Radoslavom Chovanom, ktorý sa zároveň postaral o strih videoklipu. Marina sa objavila aj v speváckych súťažiach a odvtedy sa jej hudobná kariéra rozbieha hlavne u našich susedov. 

ZDROJ: Andrea Čurná, woowoo.sk | Karolína Zboniaková a Tomáš Karpel, Universal Music | Adriána Čahojová, Supraphon | Jana Trellová, RukaHore | Rado Mešša, pro:messa | Renáta Tomášová, Warner Music

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share