HudbaSprávy

Hudobné novinky 20/2022

music

LeRa – I’m OK

Blond rockerka LeRa predstavuje ďalší singel zo svojho aktuálneho albumu Bird’s Eye View. Pesnička I’m Ok sa trochu vymyká jej štandardnej tvorbe plnej naboostrovaných gitár a drsných textov. Novinka je svieža letná pesnička s prvkami funky a zapamätateľného gitarového reefu upúta aj videoklipom. V tom dominuje zamilovaná dvojica, ktorú stvárnila sexy herečka Rebeka Gregáňová a mimoriadne príťažlivý model Kristián Kaduk. Jednu z hlavných rolí si strihla aj LeRina fenka Hellka, ktorá je známa tým, že na rôznych umeleckých produkciách spolupracuje ako naozajstná profíčka.

„Táto pesnička je pre mňa veľmi zásadná. Konečne som napísala a nahrala niečo veselé a pozitívne,“ smeje sa LeRa. „Nemám rada škatuľkovanie, pretože hudba ako taká je žánrovo pestrá a ja sa rada pohrávam s rôznymi štýlmi, ktoré pri procese tvorby kombinujem, skúšame s mojím produkčným tímom rôzne aranžmány, vymýšľame vokály a harmónie a miešame klasické nástroje s moderným elektro zvukom. Na albume mám desať piesní a každá v sebe nesie prvky iného hudobného žánru. I’m Ok je pesnička, ktorú som začala písať v dobe rôznych obmedzení s víziou príjemného leta, radosti, koncertov, tanca a smiechu. Mám rada, keď sa ľudia cítia fajn, všetko je ok a v príjemnom súlade,“ opisuje svoj singel speváčka LeRa.

DNCE – Move

Americkú popovú kapelu DNCE, na ktorej čele stojí Joe Jonas z Jonas Brothers, určite poznáte vďaka obrovskému hitu „Cake By The Ocean“. Posledné štyri roky o sebe nedali veľmi vedieť, no začiatkom roka sa pripomenuli piesňou „Dancing Feet“, na ktorej spolupracovali s Kygom. Teraz sa vracajú so skvelým funky tanečným trackom „Move“, ktorý vďaka gitarovým partiám pripomína 70. roky.

„Move je pieseň, ktorá ma presvedčila, že ako DNCE máme ešte veľa hudby, ktorú môžeme pustiť do sveta,“ vraví Joe. „Napísal som ju so svojím kamošom, Ryanom Tedderom (OneRepublic), len tak zo srandy a okamžite som vedel, že je na nej niečo skvelé,“ dodáva.

Carly Rae Jepsen – Western Wind

Tridsaťšesťročná speváčka a textárka Carly Rae Jepsen, ktorá sa preslávila legendárnym hitom „Call Me Maybe“ ešte v roku 2012, predstavuje svoj dlho očakávaný singel „Western Wind“. Slnkom presiaknuté gitarové tóny tak vytvárajú v kombinácii s jemnými klavírnymi melódiami hrejivý track s hypnotickou atmosférou. Podľa speváčky pieseň „Western Wind“ pochádza z jej najintrospektívnejšieho autorského obdobia, ktoré vyplynulo z osamelosti v karanténe v dobe koronavírusových opatrení.

Tereza Mašková – Dívej se na mě

Tereza Mašková vydala nový singel Dívej se na mě. Novinke nechýba typická strhujúca atmosféra, vďaka ktorej si táto mladá česká speváčka postupne získava stále viac fanúšikov. Podobne ako vo svojej predošlej tvorbe, aj teraz nám pripomenie, že, keď je najhoršie, silu zmeniť všetko k lepšiemu nenájdeme nikde inde než sami v sebe. Tentokrát sa rozhodla svoj singel venovať špeciálne dámam, ktoré po rozchode stratili samy seba a znovu sa našli.

Mika – Yo Yo

Tridsaťosemročný spevák, známy pod svojím pseudonymom ako MIKA, si získal srdcia svojich fanúšikov obrovskými hitmi ako „Grace Kelly“ alebo „Happy Ending“. Teraz moderátor tohtoročnej Eurovízie predstavuje moderný tanečný track s názvom „Yo Yo“.

„Chcel som napísať pieseň, ktorá ťa dokáže rozplakať a zároveň aj roztancovať,“ odkazuje fanúšikom MIKA. „Pieseň, vďaka ktorej sa vo svete plnom drsnosti budeš cítiť lepšie. Niečo, čo ťa vždy upokojí. Napísal som ho pre váš všetkých, ak už to počúvate vo svojej izbe alebo v klube,“ dodáva.

OneRepublic – I Ain’t Worried

Pred necelými dvoma týždňami vydala Lady Gaga svoj singel „Hold My Hand“, ktorý vznikol k filmu Top Gun: Maverick. Teraz sa na zoznam hviezdnych autorov piesní k letnému trháku pripisujú aj hitmakeri OneRepublic, ktorí sa v sobotu 7. mája predstavili slovenskému publiku v Bratislave. Chytľavá novinka „I Ain’t Worried“, ktorú si budete spievať každý deň, dostala aj videoklip, kde sa zábery kapely prelínajú s ukážkami zo samotného filmu s Tomom Cruisom.

NOTD, kenzie – Worst Thing

Dvojica švédskych producentov, ktorí si hovoria NOTD, predstavujú v spolupráci s iba 17-ročnou talentovanou speváčkou Kenzie, rastúcou hviezdou generácie Z, chytľavý tanečný track „Worst Thing“, ktorý dokonale kombinuje elektronickú hudbu s gitarovým popom.

Nostalgická 90-tková nálada singlu vás neopustí ani pri sledovaní videoklipu, v ktorom si všetci užívajú večierok na byte natočený cez zrnitý filter. „Počas pandémie sme si s Kenzie zavolali a chceli sme nájsť tú správnu skladbu, na ktorej by sme mohli spolupracovať. A to bola pieseň Worst Thing! Milujeme ju od začiatku,“ vravia s nadšením NOTD, o ktorých Kenzie dodáva: „sú to tí najoriginálnejší a najzábavnejší chalani, akých som kedy stretla!“

Vebi – Ja viem

Veronika Vebi Nízlová toho stíha naozaj veľa. Popri starostlivosti o dcérku Neu, sťahovaní a aktívnemu projektu Zlatá brána, ktorý realizuje spoločne so sestrou Danielou, vydáva novinkovú skladbu Ja viem. „Skladba ako taká vznikla na jar minulého roka, kedy som dostala podklad od Paul Project a začali sme pracovať na texte,“ povedala speváčka. Napriek rozchodovému módu, skladba nie je venovaná žiadnemu mužovi v živote speváčky. „Je to úplne jednoduché. Ostatná vydaná skladba Nechám sa viesť je zamilovaná, a tak som chcela trochu zmenu. Pre ženy, ktoré sú v rozchodovom ‚móde‘ som pripravila novinku Ja viem,“ vysvetlila Vebi.

Barbara Weiss – Heartbeat

Novinka Heartbeat stelesňuje pocity sily, vedomia a znovuzrodenia a stáva sa tak ideálnou skladbou, ktorá uvádza príchod pripravovaného EP. Singel dotvára vizuál plný módnych outfitov lokálnych dizajnérov a minimalizmom, ktorý v sebe ukrýva viacero nenápadných symbolov.

Znenie pomenovania singla Heartbeat by mohlo zvádzať k mienke, že ide len o ďalší „love song“, no v skutočnosti skladba v sebe nesie odkaz prebúdzania sa prírody a ľudstva k životu. „Samotný názov skladby je pre mňa reminder, že som stále nažive. Taktiež skladba pojednáva aj o tom, že silným pocitom sa nedá ubrániť,“ ozrejmuje Barbara Weiss, ktorá umocňuje svoje dojmy v texte piesni.

Minelli – MMM

200 miliónov na YouTube a cez 80 miliónov na Spotify, ak spočítáme všetky verzie. Rumunská speváčka Minelli nadväzuje na jej megaúspešný singel Rampampam.

Aleyna Tilki – Take It Or Leave It

Aleyna Tilki sa podobne ako jej slávnejšia kolegyňa Ava Max na najnovšom singli našla v rockovej polohe. Pieseň zaujala kurátorov Spotify, ktorí tureckú protagonistku obratom zvolili tvárou jedného z najsledovanejších playlistov streamingovej služby. Fotografie mladej dievčiny zdobia titulku globálneho playlistu Equal, ktorý slúži ako platforma pre prezentáciu výrazných a talentovaných ženských interpretiek.

My Chemical Romance – The Foundations Of Decay

My Chemical Romance sú späť! Singel The Foundations Of Decay je prvou novou skladbou po dlhých rokoch. Štvorica v šesťminutovom opuse prepája najlepšie emo rockové momenty s hardcorom a black metalom a spevák Gerard Way znie ako nikdy predtým: See the man who stands upon the hill, he dreams of all the battles won / but fate had left its scars upon his face, with all the damage they had done…
My Chemical Romance patrí k zásadným kapelám rockovej histórie. Medzi rokmi 2001 a 2013 stihli vydať štyri štúdiové albumy. Hneď druhý nazvaný Three Cheers For Sweet Revenge zaznamenal celosvetový ohlas, predalo sa ho cez milión kópií a pre skupinu bol vstupenkou medzi rockovú extraligu. V roku 2013 sa kapela rozpadla. Pred tromi rokmi oznámili My Chemical Romance návrat a ohlásili turné, ich plány však zmenila globálna pandémia.

Nikita Kingston – Different Kind

Pôvabné dievča s medovo zvodným hlasom Nikita Kingston debutuje singlom Different Kind. Nikita sa zúčastnila minuloročnej série Česko-Slovenská SuperStar a tento rok si prešla aj programom Tvoje tvář má známý hlas. V SuperStar sa dostala medzi desať najlepších, ale než mohlo finále začať, z rodinných dôvodov zo súťaže odstúpila. Sedemnásťročná speváčka, ktorá má česko-jamajské korene, sa hudbe venuje od útleho detstva. Základ piesne Different Kind napísala v štrnástich. “Milovala jsem Twenty One Pilots a ti mě inspirovali a motivovali. Začala jsem hrát na klávesy i skládat písničky,” zveruje sa talentovaná dievčina a priznáva , že o hudobnej dráhe vždy snívala. “S kamarádkou jsme si říkaly, že jednou budeme slavné zpěvačky,” smeje sa v rozhovore a dodáva: “Nechci se podbízet a dělat úplný mainstream. Chtěla bych mít své publikum, ale určitě netoužím předvádět něco, co nikdo nechápe.” So singlom Different Kind jej pomáhali producent Reginald a gitarista David Kandler pôsobiaci v skupine Sofiana Medjmedje.

renforshort – we’ll make this ok (ft. Travis Barker)

Dvadsaťročná hviezda alternatívneho popu z Toronta, ktorá sa prezýva renforshort, chystá 8. júla nový album Dear Amelia. Ešte predtým však naň upozorňuje skvelým singlom „we’ll make this ok“, na ktorom spolupracovala s producentom a bubeníkom Travisom Barkerom. Ten sa okrem iného podieľal aj na piesňach pre Machine Gun Kellyho alebo Avril Lavigne. Track „we’ll make this ok“ dostal aj štýlový, doposiaľ najpôsobivejší, videoklip od renforshort, ktorý natočil režisér Nikko LaMere.

ADONXS – Moving On

Adam Pavlovčin vyhral minuloročný ročník Česko-Slovenskej SuperStar. V súťaži zaujal jedinečným speváckym prejavom a nezameniteľným štýlom, sebavedomým vystupovaním a zaujímavou image, s ktorou sa prezentoval. Adam teraz prijal umelecké alter ego ADONXS a pozýva poslucháčov do svojho vnútorného sveta, kde predsudky a obmedzenie nemajú miesto. Odkazuje na dobu dávnych povestí, kde neexistovali v kráse, umení ani v láske ostré vykreslené hranice. ADONXS vyzdvihuje krásu vnútornú a hlavne silu, ktorá nám dáva možnosť byť tým, kým chceme. Debutuje singlom Moving On, ktorý pripravil s producentami Oliverom Fillnerom a Tomášom Lobbom. “Moving On pre mňa uzatvára jednu a zároveň otvára ďalšiu životnú etapu, na ktorú sa nesmierne teším a v podstate ju už tak trochu žijem,” priznáva ADONXS. “V jednej rovine rozpráva o vzťahu, ktorý nikam neviedol a naopak ma sťahoval každým dňom nižšie a nižšie a zároveň je to moja vlastná hymna na radosť z toho, čo sa práve v mojom živote deje.”

Michael Schulte – With You

Žánrová všestrannosť a charakteristický hlas. To sú dva základné poznávacie znaky pre 23-ročného nemeckého speváka a skladateľa Michaela Schulteho, ktorý predstavuje po úspešných hitoch „Here Goes Nothing“ a „Remember Me“, ďalšiu chytľavú a emotívnu skladbu s názvom „With You.

„Nový singel je o silnom citovom prepojení s druhým človekom, aj keď nemôžete byť spolu. O pocite, že niekoho nosíte vo svojom srdci, aj keď ste od seba vzdialení stovky kilometrov. Poznám to, keď som na cestách a moja žena je doma s deťmi,“ povedal o význame piesne otec dvoch detí, Michael Schulte.

Duncan Laurence – Take My Breath Away

Americká elektropopová kapela Berlin nahrala ešte v roku 1986 legendárny a nestarnúci hit „Take My Breath Away“, ktorý si asi všetci spájame s filmom Top Gun. Takmer o 40 rokov neskôr prichádza pokračovanie kultovej snímky s názvom Top Gun: Maverick a 28-ročný Duncan Laurence tak pripomína „Take My Breath Away“ vo svojej cover verzii.

„V momente, keď som sa dopočul, že má byť pokračovanie Top Gunu, nemohol som dostať Take My Breath Away z hlavy. Vždy som tú pesničku miloval. Keď som tento rok pripravoval ďalšiu etapu svojej tvorby, prišlo mi to ako skvelý nápad pustiť sa do klasiky. Dúfam, že sa vám to páči!“ radostne vraví víťaz Eurovízie 2019.

Conan Gray – Yours

Lúky plné farbených kvetín a zvuk vábivého klavíra. Asi tak sa dá vystihnúť nová emotívna balada „Yours“ od 23-ročného talentovaného speváka Conana Graya, ktorý stále navyšuje očakávania a nadšenie, pretože už 24. júna chystá nový album Superache. Popový kráľ generácie Z už predošle upozornil na prichádzajúci album veľmi osobným singlom „Memories“.

Jason Derulo – Slidin’ [feat. Kodak Black]

Americký spevák, tanečník a herec Jason Derulo si v novom singli hýčka rapovú hviezdu z Floridy. Spojenie tiktokovej hviezdy s rapovou ikonou sa naozaj podarilo. Nejaký čas bol Kodak Black takmer neviditeľný, ale zrazu je ho všade plno a pozvánku mu poslal aj Derulo a je dobre, že ju prijal. Slidin´ je skladba, ktorú si rýchlo zapamätáte, obľúbite a budete si ju stále púšťať.

ZDROJ: Andrea Čurná | Karolína Zboniaková | Renáta Tomášová | Michal Neffe

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share