HudbaSprávy

Hudobné novinky 19-2020

Galantis & Wrabel – The Lake

Galantis na novom singli prekvapivo opustili komfortnú zónu a ponúkajú skladbu s minimalistickou produkciou, ktorá upúta silnou melódiou a výrazným spevom. Duo totiž angažovalo americkéhoskladateľa a speváka, pre ktorého je takáto forma prirodzená. Stephen Wrabel zvyknutý pracovať s klavírom a gitarou dodal singlu The Lake takmer pesničkársku podobu . Galantis sa vyhli tradičnému klišé, rezignovali na pompéznu produkciu a ľúbivé klávesové motívy a nechali spievaťWrabela. Výsledok je naozaj pôsobivý.

Inekafe – Ruleta

Rok 2020 je pre INEKAFE výnimočný, kultová kapela oslavuje 25 výročie založenia! Celý rok bude pre fanúšikov pripravovať bonusy, ktoré sa začali hneď v januári špeciálnymi symfonickými koncertami v Bratislave a Prahe. Pokračujú vydaním LP platne a novým singlom. Zatiaľ posledným singlom INEKAFE bol „Sínus dopadu“, ktorý vyšiel k výberovke „22 svetelných rokov“. Rocková novinka „Ruleta“ vznikla minulý rok. 

„Mali sme čas sa s ňou vyhrať, najmä zvukovo. Kým „Sínus dopadu“ bola „mäkká skladba“, tentokrát ide o „rockovicu“. Na symfonických koncertoch v januári sme ju odprezentovali v symfonickej verzii. Skladba je venovaná fanúšikom za to, že tento rok je to štvrťstoročie toho, čo sú s nami,“ vysvetľujelíder kapely Vratko Rohoň. 

Autorom hudby aj textu k skladbe „Ruleta“ je líder INEKAFE Vratko Rohoň, ktorý sa ako vždy inšpiroval životom.  

„Svet sa nejako utŕha zo zabehnutých štandardov. Všetci sa hlava – nehlava ponáhľajú nadobúdať majetky, pričom im unikajú reálne veci, ktoré si za peniaze nekúpia. Tak nejak hráme so svojimi životmi ruletu. Súčasná situácia okolo korony v podstate tej skladbe nahráva, ľudia si dnes uvedomujú, že sa dá žiť aj bez naháňačiek. Viac sa venujú rodinám alebo sebe. Na druhej strane v situácii vynútenej karantény. Otázka znie, či by sa tak chovali aj v situácii bez korony,“ zamýšľa sa Vratko Rohoň.

Marshmello & Halsey – Be Kind

Americký DJ a producent Marshmello vydáva spoločne s americkou speváčkou Halsey singel Be Kind, ktorý spochybňuje motívy vašej drahej polovičky, ktorá je s vami vo vzťahu – namiesto toho, aby sa mu plne oddala, neustále hľadá niečo nové. Vzhľadom k tomu, že singel napísala Halsey, slová sa zrejme týkajú jej bývalého priateľa rappera G-Eazyho, ktorý ju vo vzťahu podvádzal.

Halsey v januári tohto roku vydala úspešný album Manic, ktorý debutoval v Top 10 v krajinách, medzi ktoré patrí napríklad Veľká Británia Spojené štáty alebo Česká republika či Slovensko.

Avril Lavigne – We Are Warriors

Kanadská hudobníčka Avril Lavigne má novú pieseň. A keďže je téma pandémie stále všade a strach z vírusu naďalej paralyzuje celý svet, niet divu, že sa mu aj Avril venuje v novinke We Are Warriors. V piesni prirovnáva ľudstvo k bojovníkom a jej prostredníctvom vzdáva hold všetkým, ktorí s koronavírusom bojujú v prvej línii. Výťažok z predaja singla naviac hodlá venovať organizácii Project Hope, ktorá pomáha lekárom a zdravotníkom po celom svete.

Lukas Graham – Love Songs

Dánsky hudobník Lukas Forchhammer prichádza s novinkou Love Songs. Ide o zavŕšenie singlovej trilógie, ktorej súčasťou sú skôr vydané skladby Lie a Scars. „Je to milostná pieseň postavená na hlavu,“ upozorňuje spevák Lukas. „Každý vníma milostné piesne inak. Niektorí ľudia majú pociť, že sú určité love songy napísané priamo pre nich, čo je úsmevné. A práve tomu sa venujeme v našej novinke.“

Skupina okolo Lukasa Forchhammera sa celosvetovo presadila v roku 2016, keď vydala prelomový singel 7 Years. Ďalším hitom sa stal singel Love Someone z roku 2018, ktorý po celom svete získal 19 platinových certifikátov. Obe piesne poznajú veľmi dobre aj poslucháči na Slovensku.

Suzie Hroncová – Nový člen

„Táto skladba vznikla pred pôrodom, keď som sa už nevedela dočkať malého, kedy príde za nami na tento svet. Skladba, jej prvý impulz, mi napadol za volantom, keď som šoférovala zo Senca do Bratislavy. Nádherne svietilo slnko, mala som výbornú náladu a vtedy som si začala spievať: “Máme nového člena v rodine, verím, že bude veľmi veselo, budeme brázdiť spolu ulice, mama sa teší veľmi velice, prevelice!” Spievala som si to asi tri dni a išla z toho taká dobrá energia a radosť, že  som sa rozhodla z toho urobiť celú skladbu – oslavnú na príchod nášho, môjho malého Riška,“ vyznala sa krásna Suzie Hroncová.

O master a mix novej skladby sa postaralo Littlebeatstudio. Novinka získala aj obrazovú podobu, klip si postrihala samotná speváčka. Hlavnú úlohu v ňom hrá samozrejme malý Riško. 

Miro Jaroš – Zvládneme to!

„Mojím prianím je, aby sme sa hlavne zabavili a povzbudili sa navzájom. Uvedomili si, ako veľmi sa potrebujeme,“ hovorí Miro Jaroš na margo toho, prečo sa rozhodol vydať pieseň Zvládneme to. Dôležitou úlohou jeho novej skladby je tiež zodpovedať časté detské otázky, ktoré aktuálna situácia priniesla. „Myslím si, že je dôležité byť pravdivý a úprimný. Toto obdobie je náročné pre všetkých. Deťom chýbajú kamaráti, ihriská, niektorým rúška prekážajú. Verím, že nová pesnička tiež pomôže to ľahšie zvládnuť,“ vysvetľuje.

Vznik milého projektu podporila dokonca i prezidentka Zuzana Čaputová, ktorá sa objavila aj vo videoklipe. Okrem pani prezidentky sa k projektu pridali mnohí Mirovi kolegovia a priatelia so svojimi rodinami – Kali, Tina a Separ, Peťo Cmorik, Mark Dann, tanečník Miňo Kereš či deti herečky Kristíny Tormovej. „Pozdravom prispeli tiež moji kamaráti z detského segmentu (Spievankovo, Fíha Tralala, Smejko a Tanculienka alebo Paci Pac). Zámerom bolo spojiť doteraz „nespojiteľné“. Terajšia situácia si naozaj vyžaduje spojenie všetkých bez ohľadu na postavenie či exkluzivitu. Pridali sa aj zamestnanci Televízie Markíza a Televízie JOJ.“

S1MBA – Rover (feat. DTG)

Leonard Simbarashe Rwodzi aka S1MBA prežíva doslova rozprávkový príbeh. Krátko nato, čo v decembri zverejnil video ku skladbe Rover, odcestoval z Anglicka, aby strávil Vianoce v rodnomZimbabwe. V tej dobe mal na svojom konte tri vydané single s minimálnym dopadom. Video medzi užívateľmi rýchlo zarezonovalo a záujem o hudobníka doslova explodoval. S1MBAodchádzal ako neznámy umelec a o niekoľko týždňov neskôr sa už  vracal ako vychádzajúca hviezda britského popu, na ktorú čakal vysnený kontrakt s veľkým vydavateľstvom. Oficiálne singel Rover vyšiel na konci marca, teraz figuruje medzi dvadsiatkou najžiadanejších nahrávok na ostrovoch. Najvyšší čas vám ho ponúknuť!

Machine Gun Kelly – Bloody Valentine

Americký rapper, spevák a skladateľ Machine Gun Kelly vydáva singel Bloody Valentine, ktorý pochádza z jeho chystaného vysoko očakávaného pop punkovo ​​ladeného albumu Tickets To My Downfall. Producentom singlu, ktorý rozpráva milostný príbeh, je Travis Barker, ktorý patrí v poslednej dobe medzi Kellyho nejbližších hudobných spolupracovníkov – v poslednom čase duo spolupracovalo napríklad s Yungbludom alebo Ianni Diorom. Samotný Machine Gun Kelly v čase karantény rozhodne nelení a pravidelne vydáva tzv. Lockdown Sessions, ktoré sú aktuálne na YouTube trendom číslo jedna. V rámci sessions Kelly nahráva covery piesní od hudobných interpretov, ako je napríklad Rihanna, Oasis alebo Paramore.

ZDROJ: Renáta Tomášová, Warner Music | Nora Krchňáková, NK Factory | Karolína Zboniaková, Universal Music | Adriána Čahojová, Soul for Show

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share