Elizabeth Kopecka – Plán B
„Veľmi mi záleží na textoch, a to predovšetkým pokiaľ ide o česky spievané piesne. Keď som sa rozhodla, že začnem tvoriť tiež v češtine, bolo pre mňa ťažiskové nájsť k sebe šikovného partnera, ktorý mi pomôže utriediť myšlienky a dať im správnu formu. V angličtine sa mi skladá ľahšie, s češtinou sa stále učím pracovať. Na odporučenie mojej učiteľky spevu Pavly Fendrichovej som kontaktovala Šárku Krejčí. Každú vetu v texte sme potom spoločne dôkladne preberali, aby presne vystihovala môj príbeh a to, čo chcem piesňou povedať,“ vysvetľuje Elizabeth. „Z počiatočného strachu z češtiny neostala ani pamiatka, z textu som naozaj nadšená. Je veľmi osobný a zdieľa to, ako som sa cítila a čo som prežila – čo bolo mojím cieľom. Som zvedavá, koľko ľudí sa v texte nájde… Vlastne sa teraz skôr bojím, či nie je moja spoveď až príliš osobná, ale ak piesňou pomôžem uľaviť aspoň jednému sklamanému človeku, neľutujem. Skoro každý si totiž prechádzame podobnou skúsenosťou,“ dodáva.
Podobne ako predchádzajúce single Elizabeth Kopeckej i novinka Plán B je výsledkom medzinárodnej spolupráce. Hudobný základ bol nahraný v Prahe pod dohľadom Jana P. Muchowa a s účasťou domácej muzikantskej elity (Josef Štěpánek – gitara, Roma Vícha – bicie, Jan Steinsdörfer – piano). Výslednú zvukovú podobu skladbe dodal skúsený producent a spoluautor Pele Loriano v Zürichu a mastering piesne vznikol vo Švédsku.
Nerez & Lucia – Cela
Skupina Nerez & Lucia uskutoční svoje najbližšie koncerty v apríli na západnom Slovensku. Kapela vydala pred troma rokmi album s názvom Cela a momentálne pripravuje ďalšie novinky, z ktorých niektoré už môžete počuť aj na koncertoch.
Okrem noviniek zaznejú aj klasické hity skupiny Nerez ako Kočky, Černá voda, Do posledního dechu, Tisíc dnů mezi námi, Javor a ďalšie. Česká kapela vystúpi so slovenskou speváčkou Luciou Šoralovou. „Už sa veľmi teším na mojich kamarátov v Bratislave, hlavne z Lúčnice, kde som pred rokmi spievala,“ vyjadrila sa Lucia. „Chlapci z kapely ma vždy presvedčia, aby som z tej doby niečo zaspievala ako posledný prídavok koncertu. Ale to záleží na našich fanúšikoch – ako budú na koncertoch tlieskať, tak my budeme pridávať!“
Tolstoys – Time In Space
Presťahovali sa zo Slovenska do Berlína, prijali dvoch nových členov – Nemku a Novozélanďana – a ešte pred nahrávaním nového albumu si stanovili jeho základné princípy: úprimnosť, žiadne triky či opravy v postprodukcii a žiaden digitál. Skupina Tolstoys všetko toto dodržala a nahrala svoj masterpiece. Album, v ktorom sa láska snúbi so psychedéliou.
Predstavte si, že by na legendárnom festivale Woodstock vystúpila vtedy ešte neexistujúca skupina Portishead spoločne s Erykah Badu. Ako by ich piesne asi zneli?. Odpoveď je jednoduchá, vypočujte si novinku od Tolstoys, ktorej bernou mincou je fúzia hippies, triphopu, kúziel, slovanských koreňov a radosti z prítomného okamihu.
„Tento album je veľmi špeciálny. Snažili sme sa v ňom vrátiť ku koreňom – zbaviť sa akýchkoľvek nánosov trendov doby a tvoriť naozaj čisté a úprimné skladby, ktoré sú aj inštrumentálne tradične kapelové. Nahrávali sme oldschool spôsobom cez veľký analógový mixpult desk, nepoužili sme žiadne produkčné a postprodukčné novodobé ‘triky‘, album je vyprodukovaný v princípoch starého dobrého Ricka Rubina – skôr redukovať ako produkovať, príliš nekomplikovať a nechať piesne žiť v takej forme, ako boli napísané a nahraté,“ opísala svoj nový album kapela Tolstoys.
Červený Bicykel – Pútnik
väčšina z nás miluje prechádzky po horách a nádherné výhľady. O to viac vieme obdivovať človeka, ktorý prešiel 1870 km po hraniciach Slovenska tak, ako hlavný hrdina Slavo Duchovič v dokumente Via Slovakia. Práve pieseň Pútnik z dielnekapely Červený Bicykel, bude vyvrcholením filmu a podčiarkne odkaz, ktorí chcú jeho tvorcovia zanechať. Viac o tejto skladbe píšem v priloženej tlačovej správe.
Adrián Shevco Ševc – When I found you
Skladba When I Found Out vznikla počas objavovania nových techník v skladaní hudby, pričom autor našiel inšpiráciu v jednom z obrázkov, ktorý mu ukázal smer tvorby. Technika ekphrasis v hudbe odkazuje na proces komponovania hudby inšpirovaný vizuálnym umením, ako sú napríklad maľby, fotografie, sochy a podobne. Tento prístup umožňuje skladateľom prenášať alebo interpretovať vizuálne vnímané do zvukovej formy a vytvoriť jedinečnú hudobnú kompozíciu, ktorá oslovovala aj jeho vlastné emócie a skúsenosti.
ZDROJ: Adriana Nievelt | Renáta Tomášová | Marek Kučera | Andrea Čurná | Michal Neffe