HudbaSprávy

Hudobné novinky 14-2020

Peter Aristone – Far

Už v máji pripravuje slovenský spevák a skladateľ Peter Aristone vydanie nového albumu The Hit. Na tomto albume sa bude nachádzať aj skladba Far, ktorú spolu s videoklipom v týchto dňoch uvádza do sveta. Far je Petrova osobná spoveď o tom, ako vníma dnešný vyhranený svet a túži po nájdení zlatej strednej cesty.

„V poslednej dobe mám pocit, že sa svet zbláznil. Všetko funguje vo veľkých extrémoch a väčšina ľudí vníma svet čierno-bielo. Príde mi to, že žijeme v bublinách. Je veľmi veľa rôznych komunít, ktoré sa navzájom kritizujú, všetko je buď dobré alebo zlé. Spoločnosť sa rozdeľuje ešte viac než predtým,“ hovorí Peter a dodáva: „A ako je to rozdrobené na tie bublinky, tak človek nevie, ako má uchopiť svoj život, či sa má pridať na jednu alebo druhú stranu… Veľmi by som si želal nájsť vo svete okolo hĺbku, správny balans a zlatú strednú cestu.“

Vo videoklipe sú protiklady znázornené nielen čiernou a bielou, ale je v ňom aj niekoľko ďalších symbolov. Mníšky predstavujú náboženstvo, ktoré je tiež niekedy o extrémizme. Dievčatko na trojkolke vyjadruje nevinnosť, bozkávajúci sa pár lásku, city a emócie. Muži v oblekoch znázorňujú byrokraciu. Rúška, tak aktuálne pre dnešnú dobu, vyjadrujú uzavretosť a odstup. A rovnako tak v klipe Far nájdeme aj postavu bezdomovca, ktorý drží ceduľu s nápisom „got no place to hide“ (nemám miesto, kde sa schovať). „Bezdomovec je postava, ktorá je hodená do tohto šialenstva. Hľadá domov, pokoj, túži po začlenení sa. Aj my sa niekedy môžeme cítiť ako ten bezdomovec. Nevieme, kam patríme, hľadáme svoje pravé ja,“ vysvetľuje Peter. Ten si zároveň myslí, že bolo len otázkou času, kedy príde niečo podobné aktuálnemu koronavírusu.

Peter Aristone dúfa, že ľudia teraz spomalia, zamyslia sa nad sebou, začnú sú viac vážiť to, čo vo svojom živote majú a to, čo ešte nedávno vnímali ako samozrejmosť.

ATMO music – Dokud nás smrt nerozdělí

Atmo Music patrili k reprezentantom novej generácie českých hudobníkov, ktorá sa začala presadzovať okolo roku 2015 a ktorá naplno dokázala využívať možnosti sociálnych sietí. Začínali v Liberci a úzko spolupracovali s Jakubom Děkanom, Lipom alebo Sebastianom. Ústredná dvojica Beef/ODD sa niekedy v priebehu roka 2017 rozišla, ale už minulý rok sa k známej značke vrátil rapper Beef a pod hlavičkou Atmo Music vydal dva audio single. Tento rok Beef plánuje definitívny reštart Atmo Music spojený s ďalšími novým nahrávkami a prípadným turné. Prvá z nich je singel Dokud nás smrt nerozdělí, na ktorom sa podieľal spevák Sofian Medjmedj.

Alan Murin – Vypínam

Talentovaný 21-ročný hudobník Alan Murin sa rozhodol potešiť fanúšikov novým videoklipom. Ešte pred vypuknutím pandémie nakrútil klip k skladbe Vypínam, ktorá je súčasťou jeho debutovej trilógie a získala si najväčšiu priazeň. Mladý umelec je denným študentom Vysokej školy Point Blank Music School v Londýne, ktorú musel narýchlo opustiť. Zobral si so sebou do kufra len štúdiové repráky, zvukovú kartu, mikrofón, notebook a všetky svoje osobné veci tam musel nechať. V týchto dňoch sa teda snaží tvoriť a pripravovať skladby na nový album. Taktiež intenzívne komunikuje s fanúšikmi cez Instagram. Verí, že ich v týchto náročných dňoch poteší aj skladba s videoklipom.

„Videoklip sme nakrúcali vo februári, ešte pred vypuknutím pandémie priamo na Slovensku. Nakrúcal sa aj u mňa doma, v mojej izbe, ale tiež aj v okolí Záhorskej Bystrice. Súčasťou sú tiež zábery z môjho vystúpenia v Trenčíne s úžasnými fanúšikmi,” vraví Alan Murin.

„Chceli sme nakrútiť minimalistický filmový videoklip bez zložitej dejovej línie, ktorý bude autentickým zobrazením života talentovaného umelca presne tak, ako to bolo pri jeho prvých dvoch vizuáloch. Pri všetkých Alanových videoklipoch kladieme dôraz na zachytenie toho, čo reálne žije, aký skutočne je. Alan zložil skladbu Vypínam sám po ceste domov na Slovensko zo zahraničia. Veľmi málo ľudí vie, koľko času trávia umelci cestovaním, tvorením, nahrávaním. Často sú sami vo svojej kreatívnej zóne a neustále na cestách. Chceli sme ukázať aj túto stránku Alanovho života,“ dodáva Alanov manažér Dodo J. Mikulášik.

Singel Vypínam je na Alanovom EP 15 23, ktorý vyšiel vlani ako súčasť jeho debutovej trilógie. Pesnička sa fanúšikom veľmi páči a tak dostala aj filmový nádych. Klip vznikol pod taktovkou produkčného tandemu filmára Peťa Balenta z Cesar Production a Alanovho manažéra Doda J. Mikulášika.

5 Seconds of Summer – Wildflower

Austrálska poprocková kapela 5 Seconds of Summer vydáva osemdesiatymi rokmi inšpirovaný singel Wildflower, ktorý pochádza zo štvrtého album CALM, ktorý vyšiel 27. marca. „V refréne sme vynechali niektoré slová, pretože sme chceli, aby každý prišiel s vlastnou interpretáciou, čo mu v piesni chýba,“ približuje skladbu kapela. Z albumu CALM už svetlo sveta uzreli single No Shame, Easier a Teeth, ktoré si celkovo pripísali vyše 100 miliónov zhliadnutí len na YouTube, pričom Easier Billboard zaradil medzi 100 najlepších skladieb roka 2019.

5 Seconds of Summer sa stali prvou kapelou v hudobnej histórii, ktorej sa podarilo všetky tri albumy umiestniť na prvú priečku rebríčka Billboard 200. 5SOS celkom predali takmer 10 miliónov platní, ich koncerty navštívili cez 2 milióny divákov a celkovo na svojom konte majú cez 7 miliárd streamov. Získali American Music Awards, People ‚Choice Award, osemkrát MTV European Award a mnoho ďalších. Medzi ich najväčšie hity patria Don’t Stop, Amnesia, She’s Kinda Hotalebo She Looks So Perfect.

Bow Anderson – Sweater

Britská speváčka Bow Anderson debutuje singlom Sweater, na ktorom sa autorsky podieľalJamie Scott, ktorý v minulosti spolupracoval s Edom Sheeranom, Major Lazer aleboMichaelom Kiwanukom a Jonny Coffer, ktorý sa podieľal na tvorbe Beyoncé alebo Rag’n’Bone Mana. „Sweater je rozchodový singel,“ približuje debut Bow. „Môj prvý vzťah nebol nič moc, ale prvé vzťahy nemáme s čím porovnávať, takže to, ako moc boli zlé, si uvedomíme až neskôr. Sweater je o neschopnosti vyrovnať sa s vidinou niekoho, komu je bez vás dobre. V skutočnosti už jeho sveter nemám, ale príde mi to ako skvelá metafora pre to, keď sa odmietate pustiť niekoho, koho už nemôžete označovať za „svojho“. „

Bow Anderson, ktorá sa od malička intenzívne venovala všemožným športovým disciplínam, sa pôvodne mala stať reprezentantkou Británie v skokoch na trampolíne. Tento sen však zmaril úraz nohy, pričom Bow len o vlások unikla amputácii celej končatiny. Aj napriek tomu, že doktori hovorili, že nebude už nikdy športovať ani tancovať, Bow sa šesť mesiacov po úraze dokázala vrátiť na tanečný parket a dokonca začala skladať vlastnú hudbu. Hudbu pôvodne používala ako prostriedok k uľavenie od bolesti, keď nemohla zaspať. Počas spievania uspávaniek ale Bow zistila, že má okrem športového talentu aj talent spevácky. Odsťahovala sa preto z Edinburghu do Londýna a rozhodla sa, že bude skladať hudbu, ktorá bude plná drámy Motownu, northern soulu a Rihanny. „Viem, že všetko môže byť v momente preč, už som to raz zažila,“ komentuje svoju kariéru Bow. „Nemám preto žiadny plán B, pretože plán B znamená, že sa pripravujete na zlyhanie.“

Nico Santos – Like I Love You

Jeden z najúspešnejších interpretov európskej popovej scény Nico Santos vydáva nový singel Like I Love You, ktorý pochádza z chystaného eponymného albumu, ktoré vyjde 24. apríla tohto roku. Na aktuálnom singli Santos spolupracoval s nemeckým producentom Topicom. 

Pôvodom berlínsky spevák a skladateľ Nico Santos má na svojom konte vyše 400 miliónov streamov, bezpočet zlatých a platinových certifikácii a niekoľko hitov, medzi ktoré patrí predovšetkým Rooftop, Safe a Unforgettable. Prvý zo spomínaných sa dokonca na Slovensku stal jedným z najhranejších songov roku 2017 a 2018 a sám Santos je v súčasnosti zasa najhranejším interpretom na nemeckých rádiách, čím predbehol stálice, ako je napríklad Ed Sheeran alebo P! Nk.

Peter Bič Project – Stoj

Z albumu Labyrint vychádza ďalší, v poradí už 7. singel, s názvom Stoj. Aj toto číslo potvrdzuje výnimočnosť albumu Labyrint, z ktorého predchádzajúcich 6 singlov dosiahlo na najvyššie priečky hranosti slovenských skladieb v rádiách a rovnako sa tešili veľkej popularite, čomu nasvedčoval aj záujem o jarné turné skupiny Peter Bič Project.

Singel sprevádza aj nádherný videoklip, ktorý natočil Jakub Mahdal. V čase jeho výroby sa skupina Peter Bič Project pripravovala aj na svoje jarné Labyrint tour 2020. Nakoniec je všetko inak.

„Pieseň Stoj sme zložili spoločne s Viki na album Labyrint, bol to náš prvý spoločný duet, ktorý sme aj spolu zložili .Vlado Krausz k nej napísal text a veľmi vystihol myšlienku a pocit, ktorý sme do toho dali. Klip ku nej sme nahrávali v Prahe so známym režisérom a momentálne asi najvyhľadávanejším Jakubom Mahdalom a myslím si, že jemu sa tiež podarilo vystihnúť náladu piesne.“ Charakterizuje skladbu Peter Bič.

Viktória má podobný názor „Som veľmi rada, že Peter začal spievať. Vždy sa mi páčila jeho farba hlasu, aj to, ako naše hlasy znejú spolu. Na poslednom albume Labyrint tak máme niekoľko duetov, z ktorých mám veľkú radosť. Prvým z nich bola pieseň Stoj, ktorú sme zložili spoločne s Petrom, Vlado Krausz nám k nej napísal krásny text. Bol to presne ten prípad, kedy sme mu o piesni nič nepovedali a on presne vystihol ten pocit, ktorý sme z nej mali my. Od fanúšikov dostávame množstvo krásnych reakcií a veľmi sa teším, že im môžeme predstaviť videoklip, ktorý nám k pesničke Stoj natočil Jakub Mahdal so svojim tímom. V ňom Jakub krásne zachytil atmosféru tejto piesne a myslím, že sa to celé pekne spojilo, hudba s textom aj s videoklipom.

Za videom stojí skúsený režisér Jakub Mahdal: „Od první chvíle, kdy jsem si poslechl píseň, jsem věděl, že klip musí být černobílý a postavený pouze na vizuálu a atmosféře. Reálné záběry na kapelu prolínají abstrakce rozlitého inkoustu, kde se černá s bílou protíná.“

BuranoWski – Súboj

„Skladba súboj sa pôvodne  mala volať úplne inak. Vznikla už dobrých pár mesiacov dozadu a od prvých chvíľ svojho pobytu na svete v mojej hlave figurovala pod názvom „Kým sme živí.“ Sú to zároveň aj prvé slová v refréne. Obdobie, v ktorom s ňou prichádzam, ma však prinútilo, rovnako, ako aj ľudí vo vydavateľstve, to celé prehodnotiť. Už v čase nahrávania videoklipu sme vnímali komplikovanú situáciu, ktorú tu kvôli koronavírusu máme, a posledné čo by som si prial je to, aby to celé vyzeralo ako hlúpy a lacný marketingový ťah. Jednoducho povedané, koncept a hlavne názov piesne až príliš podozrivo zapadal do kontextu udalostí, počas ktorých s ním idem na svetlo sveta. Neverím v náhody a som presvedčený, že posolstvo ktoré v sebe nesie dnes potrebujeme počuť všetci. V každom z nás je dobrá i zlá stránka. A vďaka sebapoznávaniu dokážeme regulovať, ktorej z nich dáme v živote prednosť. Ja osobne vnímam, že ak ide do tuhého, všetci vieme zabrať, vzdať sa komfortu, na ktorý si za normálnych okolností nárokujeme a obetovať sa pre vyššie dobro. A pretože dnes každý z nás zvádza zápas s neviditeľným nepriateľom, ale najmä so samým sebou, skladba dostala názov SÚBOJ,“ hovorí o skladbe Buranowski.

„Ako som už načrtol, klip sme točili presne na prelome „normálneho“ a karanténneho života. Celý nahrávací deň mal naozaj osobitú atmosféru. Kvôli bezpečiu nás aj ostatných sme logicky do videa nezaradili žiaden komparz, takže som mal pomerne náročnú úlohu. Zhostiť sa herecky celého klipu bez pomoci iných. Za kamerou však stál megatalentovaný Laco Rychtárik, a to je človek, ktorému, nielen umelecky, bezvýhradne dôverujem. Takže to v konečnom dôsledku nebolo až také ťažké a neskromne si myslím, že sa nám podaril hlboký, osobný a najmä s posolstvom piesne korešpondujúci videoklip.“

Karin Ann – Zrkadlo

„Pre mňa táto skladba znázorňuje to, že všetci majú nejakých svojich démonov, či už o nich hovoria alebo nie, či už sa to týka vzťahov (či romantických či platonických) alebo názorov ľudí alebo anxiety (úzkosť – pozn. autora),“ vysvetľuje Karin posolstvo druhého singla. „Na konci dňa si je ale každý sám najväčším démonom,“ dostáva sa k pointe svojej novej skladby a dodáva, že ani ona sama nie je výnimkou a tiež čelí vlastným vnútorným démonom. „Singel  Zrkadlo pre Karin Ann je druhý v poradí v našej ceste k hudobnej originalite. Teším sa z tohto songu,“ hovorí na margo skladby Karinin dvorný producent Tomi Popovič.

Ako Karin prezrádza, singel Zrkadlo mal pôvodne vyjsť v sprievode nového videoklipu. Pár dní pred nakrúcaním, však ochromil verejný život u nás korona vírus, preto Karin čelila rovnakej otázke, akej v týchto dňoch čelia jej kolegovia umelci po celom svete – presunúť projekt na neskôr alebo pokračovať v práci? Karin sa rozhodla pokračovať a tak singel Zrkadlo na teraz podčiarkla vydareným lyric videom.  

Sam Feldt – Hold Me Close

Meno holandského DJa a producenta je v posledných rokoch pevne spojené s tanečnou značkou Spinnin’Records. V roku 2015 tu vydal singel Show Me Love, ktorý ho katapultoval medzi svetovú tanečnú elitu. Ďalšia úspešná skladba Summer On You mu pomohla do rešpektovaného rebríčka Top 100 DJs, ktorý zverejňuje DJ Mag. U nás sa veľmi dobre presadil s hitom Post Malone.  Teraz prichádza s novinkou Hold Me Close, v ktorej dostala priestor speváčka Ella Henderson.

Slza – Žár

Petr Lexa, spevák kapely Slza, sa čím ďalej tým viac profiluje ako autor a spolu s gitaristom Lukášom Bundilom predstavujú nový singel s názvom Žár. Ten je po úspešných hitoch „Paravany“ a „4ráno“ je ďalšou predzvesťou albumu 3, ktorého vydanie kapela potvrdila na 24. apríla. Milostná pieseň vznikla za pár hodín ako svadobná spoveď. Do videoklipu kapela oslovila skutočné páry z radov osobností, ktoré ich inšpirujú a vystihujú presne to, o čom pieseň pojednáva.

Minuloročnú jeseň kapela Slza dostala pozvanie na svadbu, aby hrala ako prekvapenie pre nevestu, ktorá ich rada počúva. „Pár dní před vystoupením jsem přemýšlel, jakou píseň nevěstě a ženichovi věnovat, ale uvědomil si, že sice máme několik písní o lásce, ale všechny jsou o té podobě lásky, která není úplně pozitivní a zpívat na svatbě o hádkách a rozchodech se asi moc nehodí,“ komentuje s úsmevom Petr. Preto okamžite zobral tužku a papier a napísal text o „momentu, kdy máte vedle sebe člověka, vážíte si jeho přítomnosti a víte, že s ním tyhle chvíle chcete trávit už napořád,“  popisuje vznik piesne Žár frontman kapely. Spolu s Ondrejom Ládkom potom vtlačili téme finálnu podobu. Hudba vznikala v kruhu stále zomknutejšej zostavy Lukáš Bundil, Petr Lexa a anglický skladateľ a producent Oliver Som. Finálnu produkciu singlu opäť vynikajúco doplnil londýnsky producent Ed Holloway, ktorý sa preslávil spoluprácou napr. S L. Capaldim.

ZDROJ: Karolína Zboniaková a Tomáš Karpel, Universal Music | Andrea Čurná, woowoo.sk | Renáta Tomášová, Warner Music | Eva Sládková, Propaganda House | Adriána Čahojová, Soul for Show

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share