HudbaSprávy

Hudobné novinky 14/2022

music

Julian Záhorovský – Chci, abys věděla, kdo opravdu jsem

Český spevák, gitarista, skladateľ a textár Julian Záhorovský, ktorý napísal piesne k filmovým hitom Po čom muži túžia 1 a 2, vydáva nový album Nebojme se být veselí. Je to jeho prvý úplne autorský album z doposiaľ štyroch vydaných, ktoré má na svojom konte. Album produkoval Boris Carloff. V duetoch s Julianom spievajú herečka Anna Kadeřávková, Mirka Miškechová a Lucie Vondráčková.
Hlavnou skladbou albumu je pieseň Chci, abys věděla, kdo opravdu jsem, ktorú Julian napísal pre film Po čom muži túžia 2 v hlavných úlohách s Jiřím Langmajerom, Markom Taclíkom a Annou Polívkovou. Režisér Ruda Havlík si už do svojej komédie Po čom muži túžia, ktorá sa stala najnavštevovanejším českým filmom roku 2018, vybral Julianovu pieseň Skrytý city. Teraz dostal príležitosť aj v pokračovaní.

Alok & Bastille – Run Into Trouble

Brazílska ikona tanečnej hudby, 30-ročný DJ a producent Alok, sa spojil s hitmakermi z kapely Bastille, aby spoločne vytvorili dance-popový track „Run Into Trouble“, ktorý vďaka kombinácii nezameniteľného vokálu speváka Dana a chytľavej houseovej basy zaujme nejedného poslucháča.

„Od začiatku som fanúšikom hudby Bastille,“ vraví Alok. „Chceli sme vytvoriť niečo, čo by reprezentovalo oba naše štýly, ale stále sa opierame o zvuk toho druhého a posúvame skladbu trochu hlbšie,“ dodáva.

Peter Bič Project – Tam za tou bránou

Z úspešného Albumu Hlava predstavuje skupina Peter Bič Project ďalšiu skladbu Tam za tou bránou. Pieseň vychádza nielen ako singel, ale dostala aj svoju video podobu. Režisérom je Jaroslav Jaris Vaľko, a v klipe sa objavia iba Peter a Viktória. „Pieseň má veľmi intímnu atmosféru a text. Preto sme urobili klip, v ktorom sme mali ambíciu to zosúladiť“ hovorí o videoklipe Peter Bič. „Text napísal Vlado Krausz, a je naozaj veľmi pekný, preto sme sa rozhodli pre systém lyric videa“ dopĺňa Peter Bič

Skupina sa len pred niekoľkými dňami stala laureátom 25. ročníka Krištáľové Krídlo v kategórii hudba, a už 27. apríla sa dozvedia ako sa im podarilo obstáť na ocenení Anděl 2021 v kategórii Slovenský album.

„Je to pre nás veľká česť, obdržať ceny za ktoré hlasuje odborná porota. Ale nie o nič väčšia, ako keď nás fanúšikovia ocenia potleskom na koncerte. Obmenil trošku aj koncertný repertoár. Trošku sme sa rozrástli o ďalšieho člena, pribudnú piesne z albumu Hlava, ale samozrejme nebudú chýbať aj piesne, ktoré naši poslucháči už veľmi dobre poznajú,“ dodáva Peter Bič. „Teší nás, že ľudia si pýtajú aj nové skladbe, a preto im s radosťou vyhovieme.“

Lucie Bílá & Jan Bendig – Jednu malou chvíli

Lucie Bílá a Jan Bendig spoločne strávili malú chvíľu v dojímavom životnom príbehu, ktorý motivuje k nepremárneniu spoločných okamihov.

Autorom hudby je popredný český producent Dalibor Cidlinský jr. a text k piesni napísal Pokáč. K novému singlu s názvom „Jednu malou chvíli“ vznikol i pôsobivý videoklip v réžii Lukáša Rejmona. V hlavných úlohách sa predstavia Lucie Bílá, Jan Bendig, herečka Barbora Munzarová či herec Milan Šenki.

„Ľudí, ktorí ku mne nejakým spôsobom patria, spoznám na diaľku. Honzu som videla na javisku v Hudobnom divadle Karlín na odovzdávaní cien Slávik, a napriek tomu, že bol v partii niekoľkých iných spevákov, bol neprehliadnuteľný. Napadlo mi – ak nejakého mladého kolegu predstaviť mojim priaznivcom, tak on je ten pravý. Talentovaný, čistý a laskavý. Zaspievať si s ním na albume, ktorý práve pripravujem, je pre mňa radosť,“ hovorí o novej spolupráci Lucie Bílá.

„Hľadala som pre naše dueto tému a rodina a vzťah boli jasná voľba. Už preto, že sme s Honzom o generáciu inde, môžeme osloviť viac ľudí. Tá moja mi rozumie a tá jeho má ešte čas pochopiť,“ vysvetľuje speváčka pozadie videoklipu.

Gryffin & OneRepublic – You Were Loved

Uznávaný producent tanečnej hudby z Los Angeles – Gryffin, sa spojil s hitmakermi OneRepublic na euforickej hymne „You Were Loved“. Nostalgická a srdečná pieseň len dokazuje Gryffinovu schopnosť spolupracovať s akýmkoľvek umelcom.

„Som nesmierne rád. Táto nahrávka zahajuje novú etapu mojej hudby,“ vraví americký DJ a producent. „Pracovať s OneRepublic bolo neuveriteľnou skúsenosťou a som naozaj rád, že sme vytvorili pieseň, ktorá sa zvukovo a textovo hodí k obom našim projektom,“ dodáva. A zatiaľ čo Gryffin upozorňuje na svoj druhý album, slovenskí fanúšikovia sa môžu tešiť na kapelu OneRepublic, ktorá už 7. mája vystúpi v Bratislave na Zimnom štadióne Ondreja Nepelu.

Dean Lewis – Hurtless

Spevák s nezameniteľnou emóciou v hlase – to je Dean Lewis, ktorý svoju schopnosť dokazuje aj v najnovšej piesni „Hurtless“. V nej si prehráva zdrvujúci koniec romantického vzťahu, no napriek tomu zúfalstvo z rozchodu v úprimnej balade vyvažuje pocitom nádeje a vízie v lepšiu budúcnosť.

„Poznáte to, keď si s niekým naplánujete celý život a potom v jednu noc spraví niečo, kvôli čomu si uvedomíte, že to nie je človek, za ktorého sa vydával,“ približuje Dean význam srdcervúceho textu. Pieseň „Hurtless“ je prvou tohtoročnou nahrávkou, ktorú 34-ročný interpret vydáva a zároveň ňou púta na očakávaný album. Balada sa dočkala aj pôsobivého vizuálneho spracovania, ktoré z režisérskeho kresla riadil James Fitzgerald, držiteľ mnohých ocenení a nominovaný na Oscara.

NoControl – Unavený z nenávisti

Skupina NoControl prichádza s akustickou novinkou Unavený z nenávisti. Skladba je odpoveďou skupiny na všadeprítomnú ľudskú nevraživosť, ktorá nám hádže polená pri každej príležitosti. Text skladby nepoukazuje iba na súčasnú krízu vo svete, či práve prebiehajúci vojnový konflikt. Naopak, pomenúva fenomén, ktorý sprevádza ľudstvo počas celej jeho histórie.

Pieseň aj text boli hotové prakticky okamžite. „Niektoré skladby komponujete rok, aj dlhšie. Ladíte detaily, vymýšľate aranžmán, či upravujete text. Táto skladba z nás vypadla za hodinu taká, aká je. Nahrali sme ju za deň a fanúšikom ju prinášame v úplne autentickej podobe,“ vysvetľuje Jimi Cimbala, gitarista skupiny NoControl. Takisto spontánne vznikol aj videoklip k piesni. „Nahrali sme ho na mobilný telefón celkom sami počas nahrávania skladby v štúdiu,“ doplnil frontman skupiny a spevák Elo Schronk.

Zatiaľ jediná akustická skladba od NoControl bola zverejnená bez ohlásenia oficiálnej premiéry. „Celé to bolo z našej strany neplánované, spontánne a veľmi rýchle. Vôbec sme nemali v úmysle premiéru ohlasovať a vlastne to ani nebolo kedy urobiť. Nech za seba hovorí hudba,“ dodal Elo Schronk.

Puerto – Baller

Skladba “Baller” je jednou z deviatich pesničiek z Puertovho najnovšieho EP Expanzia. Je to zároveň jediná reggaetonová skladba z projektu, ktorá nadväzuje na spevákovu predošlú latino tvorbu. Zároveň ňou Puerto otvára novú kapitolu svojej tvorby a dáva tak fanúšikom ochutnávku toho, čo tento rok ešte príde. “Spomedzi všetkých skladieb z EP sme “Baller” vybrali s režisérom Michalom “Romeom” Dvořákom ako najvhodnejšiu na natočenie videoklipu nakoľko je fresh, zábavná, živá, jednoduchá a dokonalá na príchod jari,” hovorí Puerto. Romeo natáčal aj predošlí klip Milky Way od Puerta a Majka Spirita.

Ako destináciu na natočenie si režisér Romeo vybral Valenciu, prístavné mesto v Španielsku, známe aj pre svoju modernú architektúru. Vďaka profesionálnemu prístupu celého tímu sa Puertovi natáčalo komfortne aj napriek cudziemu prostrediu a miestnym okoloidúcim divákom na ulici. “Natáčanie bola doslova punk, kedže nič nebolo dopredu pripravené. Na realizáciu videa sme mali necelé dva dni takže išlo čisto o pracovnú záležitosť. Popri natáčaní sme však mali možnosť vidieť umeleckú scénu Ciudad de las Artes y las Ciencias od architekta Santiaga Calatrava,” približuje Puerto.

Spevák a raper ďalej hovorí: “Do klipu ma obliekal známy slovenský návrhár Lombardi. Najvtipnejší a najlepší moment pre mňa osobne bolo, keď nás Romeo ráno prebudil so slovami ako musíme stihnúť ranné slnko a zohnať psa od niekoho z ulice. Už hodinu nato som uprostred palmovej aleje stál s kávou v v jednej ruke a s vodítkom so psom v druhej. Všetko sa dialo rýchlo, doslova sa realita skladala podla našich predstáv. Dokonale zapadla moja veta zo skladby “celú realitu pretváram” a do toho som rapoval na ulici v druhej slohe “robíme si latte macchiato, pričom som sa dozvedel, že pes na vodítku sa volá Latte.”

Adam Ďurica – Fúkame

Adam Ďurica odohral akustický set, v ktorom nechýbal ani jeho aktuálny hit Fúkame, a pripravil z neho videoklip. „Nahrávali sme v krásnom priestore Divadla Jána Palárika v Trnave. Spoločne so mnou hrá Stano Kociov na bicie a Rixo Chovan klávesy, režisérom celého koncertu je Adam Pásztor,“ upresňuje Adam Ďurica. Beriem to trochu ako rozcvičku pre koncertami, ktoré má čakajú teraz v apríli v pražskej Hybernii a v Brne v Sonomusicclube.

Video klip je súčasťou celej live session Aetter Acoustic, kde zaznejú skladby Jazero, Holubička, Zatancuj si so mnou , Naše hriechy a Fúkame, v podobe akej ich ešte asi poslucháči nemali možnosť počuť.„Ďakujem, všetkým zúčastneným sa skvelú atmosféru. Vznikla medzi nami dobrá synergia. Mladí ľudia s chuťou niečo vytvoriť, ma inšpirovali aby sme to urobili takto, netradične v trojici, a myslím že sa podarilo, nám všetkým. Samozrejme na koncertoch budeme celá kapela, už sa na to tešíme, pretože to vyzerá na bohaté koncertné leto,“ uzatvára Adam Ďurica.

Shanguy – Lava

Skupina Shanguy je na hudobnej scéne už od roku 2017 a majú za sebou veľa úspechov. No v roku 2022 svojim horúcim singlom “Lava” otvárajú novú éru. Shanguy má na svedomí už niekoľko hitov, ktorými na seba predtým stiahli značnú pozornosť a úspešne sa katapultovali na popredné priečky európskych hitparád a rádií. Novinke „Lava“ opäť dodala táto hudobná formácia chytľavý refrén a podmanivou tanečnou atmosférou je ideálna na odštartovanie letných festivalov.

Shanguy svojím farebno-vyzývavým prevedením dobývajú hudobný svet internetu pri každom release novej skladby, o čom svedčia cez desiatky miliónov vzhliadnutí na YouTube a streamovacích platformách. Rovnako ako rozmanité sú národnostné korene tohto dua, tak rozmanitá je ich tvorba. Radi experimentujú hneď s niekoľkými žánrami naraz. Medzi elektro/housové prvky s dávkou tanečného popu sa neboja miešať napríklad európsky tradičný folk alebo reggae. Utvára si tým svoj osobitý rukopis a originálny zvuk. Shanguy odohrali už niekoľko vystúpení po veľkej časti Európy, od Francúzska, Talianska až po Rusko alebo Bulharsko. Ich stúpajúci úspech podčiarkujú aj zlaté a platinové ocenenia či ich stále miesto medzi päťdesiatimi najvyhľadávanejšími skladbami cez aplikáciu Shazam ako to bolo pri skladbe „La Louze“.

LeRa – I Need To Hate You

„I Need To Hate You je pre mňa jednou z najdôležitejších piesni, ktoré som napísala. My umelci sme vždy poukazovali na rôzne situácie a obdobia v spoločnosti, no to, čo sa deje teraz, je pre mňa neakceptovateľné. Toľko nenávisti, neporozumenia, odsudzovania a urážok… to sme v takom rozsahu snáď ešte nemali. Som z toho zhrozená a veľmi smutná, čo sa to s nami ľuďmi stalo,“ hovorí o skladbe rockerka LeRa. Tá verila, že si aj vďaka pandémii uvedomíme, že slobodná, láskavá a pestrá komunikácia je kľúčom k normálnym vzťahom v spoločnosti.

I Need To Hate You je poriadny hudobný „náklad“ s prvkami metalu, alternatívneho hardrocku a elektronického rocku so špecifickým hlasom speváčky a agresívnymi vokálmi, podporený surovým videoklipom. Ako hosťujúci hudobníci v skladbe hrajú známy bubeník Laco Kováč a gitarista a spevák Tomáš Michalčák. Vo videoklipe účinkuje aj speváčka a textárka Marina Laduda, ktorá sa zhostila úlohy moderátorky spravodajstva a jej hlas sa objavuje aj v pesničke. Hejtera znázornil herec známy z muzikálov i seriálov Jakub Ružička, jeho mamu stvárnila Lea Marečková, kamarátka speváčky. Ďašie úlohy stvárnili Rebeka Gregáňová (zapisovateľka) a Matúš Ferko (policajný vyšetrovateľ), ktorý produkoval aj LeRin album Bird’s Eye View.

„Dnes namiesto bezmenných hejterov, skrytých za falošnými profilmi, sa ľudia urážajú a nenávidia. Často vidíme aj ‚vymazanie‘ z priateľov, v pohode verejne a oficiálne, vo svojom mene. Naviac, častokrát aj s dovetkom, že ‚oni‘ sú tí solidárni, správni a neomylní,“ dodáva LeRa, ktorá sa z týchto pocitov musela doslova vyspievať, verejne vykričať.

ZDROJ: Renáta Tomášová | Karolína Zboniaková | Tomáš Karpel | Adriána Čahojová | Janka Marczellová | Pavol Dráb | Jana Trellová | Andrea Čurná

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share