FilmSprávy

Týždeň slovenského filmu uvedie všetky filmy nominované na cenu Slnko v sieti

Týždeň slovenského filmu je prehliadka filmov nominovaných na národnú filmovú cenu Slnko v sieti za rok 2024, tento rok sa uskutoční už po jedenásty raz. Jej súčasťou sú tradične panely venované reflexii hranej, dokumentárnej a animovanej tvorby, organizátori si tiež uctia režiséra a scenáristu Miloslava Luthera, ktorý si tento rok prevezme cenu Slnko v sieti za Výnimočný prínos slovenskej audiovizuálnej kultúre. Týždeň slovenského filmu sa uskutoční v termíne od 22. do 27. apríla.

Týždeň slovenského filmu tento rok prinesie 10 dlhometrážnych hraných, dokumentárnych a animovaných filmov, ktoré boli minulý rok v distribúcii a získali aspoň jednu nomináciu na ceny Slnko v sieti za rok 2024. Ide o hrané filmy Ema a smrtihlav Ivety Grófovej, MIKI Jakuba Kronera, Smršť Petra Bebjaka, Spiaci účet Miloslava Luthera, Vlny Jiřího Mádla a Vojna policajtov Rudolfa Biermanna. Ďalej sa premietnu dokumentárne diela Architektúra ČSSR 58 – 89Jana Zajíčka, Prezidentka Mareka Šulíka a Wishing on a Star Petra Kerekesa a animovaná snímka Keď život chutíKristiny Dufkovej. Diváci tiež uvidia 5 nominovaných krátkometrážnych hraných, dokumentárnych a animovaných filmov, konkrétne Ahoj leto Martina Smatanu a Veroniky Zacharovej, Free the Chickens Matúša Vizára, Oči plné piesku Juraja Janiša, Spoveď Rebeky Bizubovej a Tak zajtra Hannah Dale, ktoré budú uvedené v pásme Kraťasy roka 2024. 

„Rok 2024 v slovenskej kinematografii bol najúspešnejším v ére samostatnosti. Na slovenské filmy prišlo 1 505 768 divákov a hrubé tržby po prvý raz prekonali 10 miliónov eur,“ približuje situáciu v slovenskej kinematografii v uplynulom roku Miro Ulman, programový dramaturg Týždňa slovenského filmu. „Medzi nominované filmy na Slnko v sieti sa dostali nielen divácke hity, akými boli MIKIVlny alebo Vojna policajtov, ale napríklad aj film Spiaci účetlaureáta Slnka v sieti za Výnimočný prínos slovenskej audiovizuálnej kultúre Miloslava Luthera, ktorý získal sedem nominácií. Prezidentka sa stala tretím divácky najúspešnejším dokumentom v ére samostatnosti, Wishing on a Starsúťažil v Benátkach a  Architektúra ČSSR 58 – 89 mala priaznivú odozvu po uvedení na MFF Karlove Vary. Takže slovenský film je zatiaľ v dobrej kondícii a ukazuje sa, že dokážeme nakrútiť nielen divácky príťažlivé tituly, ale aj také, ktoré dokážu zaujať festivalové publikum.“

K Týždňu slovenského filmu už pravidelne patria aj panelové diskusie zamerané na reflexiu hranej, dokumentárnej a animovanej tvorby Apropo – slovenský film! v koncepcii moderátorky Jeleny Paštékovej. „Autormi projektu Týždeň slovenského filmu, ktorého súčasťou boli od samého začiatku v roku 2015 aj panelové diskusie, boli Peter Dubecký, Marek Leščák a Martin Šulík. Ich zámerom bolo nielen zmapovať filmovú tvorbu na Slovensku, ale aj vytvoriť priestor pre jej odbornú reflexiu a podnietiť dialóg medzi teoretikmi, tvorcami a divákmi,“ hovorí Ulman. „Myslím si, že tento zámer sa nám darí napĺňať aj naďalej. Navyše príspevky sa už nevenujú len hodnoteniu a kritike premietaných filmov, ale aj rôznym špecifickým témam súvisiacim s filmovou tvorbou.“

Panelové diskusie tento rok otvorí stretnutie zamerané na animovaný film, na ktorom vystúpia publicistka a dramaturgička Žofia Bosáková s príspevkom o kontextoch súčasného animovaného filmu a programový riaditeľ MF animovaných filmov Fest Anča Jakub Spevák, ktorý bude hovoriť o svojom festivalovom výbere ANČA. Hosťom buderežisér animovaných filmov a ilustrátor na voľnej nohe Martin Smatana. Na diskusii o hranom filme vystúpia filmová kritička, publicistka a filmová kurátorka Viera Langerová, ktorá prednesie rekapituláciu hranej tvorby za uplynulý rok, a filmová teoretička Zuzana Goleinová, ktorá bude uvažovať o krátkych filmoch, škole a možnostiach debutantov. Hosťom stretnutia bude producent a režisér Rudolf Biermann. Predmetom poslednej diskusie bude dokumentárny film, zúčastní sa jej prekladateľka a filmová bádateľka Mária Ferenčuhová, ktorá sa pokúsi zodpovedať otázku, či počuť ženský hlas v dokumentárnom filme, a východiskom uvažovania dokumentaristu, publicistu a pedagógaTomáša Hučka bude Čas, ktorý žijeme 2024. Hostkou diskusie bude strihačka a kultúrna manažérka Alexandra Gojdičová. 


Súčasťou prehliadky bude aj Pocta venovaná režisérovi a scenáristovi Miloslavovi Lutherovi pri príležitosti udelenia ceny Slnko v sieti za Výnimočný prínos slovenskej audiovizuálnej kultúre. Prehliadka uvedie režisérov film Posledný cocktail (1993), adaptáciu divadelnej hry Sławomira Mrożka, ktorá je výpoveďou o svete, v ktorom žijeme. Autor v nej nekladie len sugestívne otázky, ale hľadá aj odpovede, ktoré bez moralizovania nachádza. Túto Mrożkovu hru o moci, strachu a vydieraní v sfére súčasnej politiky si Miloslav Luther zvolil do programu sám. Ako pri tejto príležitosti hovorí, Posledný cocktail ponúkam nielen symbolicky, ale preto, že je prekvapujúco aktuálny. Mrożkovu absurdnú drámuVeľvyslanec sme v turbulentnej dobe rozpadu Československa vyjadrili v dnes znovu vychytenom dystopickom žánri. Chcem prítomných zaujať a pobaviť filmom, ktorý z mojej tvorby málokto pozná. A zároveň pripomenúť majstrovské dueto Milana Lasicu a Stana Dančiaka, s prispením Anny Javorkovej, Petra Šimuna a ďalších. Prekvapujú iskrivým vtipom, intelektuálnym sarkazmom, provokatívnym duchom a mnohovýznamovosťou. Otvárajú otázky o moci – autoritárskej, brutálnej, zvrchovane agresívnej.“

Okrem filmu Posledný cocktail si Luther do programu Týždňa slovenského filmu vybral aj dobovú a rodinnú fresku Útek do Budína (2002) o vášňach, prehrách i sklamaniach hrdinov, ktorí prežívajú svoje dramatické osudy v Prahe, na Slovensku, v Budapešti i vo Viedni na pozadí atmosféry ďalekosiahlych povojnových spoločenských, hospodárskych a politických zmien po rozpade rakúsko-uhorského impéria. Premietne sa režisérsky zostrih filmu z roku 2006, ktorý na DVD nosiči vydal Slovenský filmový ústav. Diváci si budú môcť pozrieť aj Lutherov film Chodník cez Dunaj (1989), digitálne reštaurovaný na pracovisku Slovenského filmového ústavu – Digitálna audiovízia. Ide o tragický príbeh o osudoch mladých priateľov, Slováka a Čecha po vzniku vojnovej Slovenskej republiky a Protektorátu Čechy a Morava, ktorých po obvinení gestapom zo sabotáže spoločné ohrozenie donúti k úteku cez hranice. 

Novinkou aktuálneho ročníka je, že vybrané filmy budú uvedené s audiokomentárom a deskriptívnymi titulkami pre ľudí so zrakovým či sluchovým znevýhodnením. Vybrané filmy sa budú premietať aj s anglickými titulkami. Na filmové predstavenia platí jednotné vstupné 3,00 €, vstup na diskusie Apropo – slovenský film! je voľný. Na prehliadku po jej skončení bude nadväzovať v máji Mesiac slovenského filmu, ktorý uvedie všetky slovenské dlhometrážne filmy v kinodistribúcii v roku 2024. 

ZDROJ: Simona Nôtová

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share