FilmSprávy

Karel Roden a Regina Rázlová v očakávanom filme Tancuj, Matylda

Waltzing Matilda, jedna z najznámejších piesní, naspievaná okrem iného slávnym Tomom Waitsom, sa stala súčasťou inšpirácie tvorcov nového česko-slovenského filmu Tancuj, Matylda. Snímka rozpráva o tom, že napriek všetkým životným pohromám treba niesť svoj kríž a tancovať ďalej až do úplného konca. Do úloh dvoch celkom odlišných postáv – bývalej barovej speváčky a bohémky Matyldy, ktorá začína trpieť Alzheimerovou chorobou, a jej syna, citovo uzavretého súdneho exekútora Karla – tvorcovia obsadili dve výrazné herecké osobnosti – Reginu Rázlovú a Karla Rodena. Dvojica sa tu pred kamerou stretla úplne prvýkrát, v minulosti však Regina Rázlová pôsobila ako Rodenova pedagogička na DAMU. Natáčanie práve teraz prebieha v Prahe, neskôr sa štáb presunie aj do Plzne a Bratislavy.

Scenár filmu je inšpirovaný skutočnou udalosťou v rodine scenáristky Nataše Slavíkovej a režiséra a scenáristu Petra Slavíka. Vznikal takmer sedem rokov a poukazuje na to, že choroba nemusí byť iba komplikáciou, ale naopak aj príležitosťou vydať sa na cestu uzdravenia v kruhu celej rodiny a blízkych. Tvorcovia tiež chceli pripomenúť, že v dôsledku stúpajúceho počtu pacientov trpiacich Alzheimerovou chorobou v dnešnej spoločnosti zasahuje táto téma čoraz viac ľudí, ktorí o nej chcú verejne hovoriť. Žáner tragikomédie navyše sľubuje množstvo nielen dramatických, ale aj vtipných situácií. Do príbehu starnúcej ženy a jej odťažitého syna totiž vstupuje aj Matyldin vnuk Pavel, nezodpovedný vetroplach, ktorý k svojej babke aj v pokročilejších štádiách choroby pristupuje stále ako k seberovnej. Navyše k nej má bližšie ako jeho otec a Matyldin syn Karel, ktorému Pavel nedokáže zabudnúť, že ho v detstve upustil. Do roly Pavla tvorcovia obsadili Antonia Šopoského. Vo filme si zahrala aj Zuzana KanóczSimona Postlerová a ďalší.

„Náš príbeh pracuje s motívmi ako choroba, smrť, rozpad tradičných rodinných väzieb, v dôsledku čoho síce nemôže byť bezstarostnou komédiou, no napriek tomu rozhodne nerezignujeme na diváka. Naopak. V uvedených témach hľadáme momenty nádeje a životného optimizmu aj možnosti sebaobohatenia. Z vlastnej skúsenosti vieme, že spolužitie s takto chorým členom rodiny prináša množstvo komických či tragikomických situácií,“ hovorí scenáristka a producentka snímku Tancuj, Matylda Nataša Slavíková a režisér a scenárista Petr Slavík. Na otázku, prečo do hlavných úloh svojho filmu obsadili práve dvoch spomenutých hercov a čo si od ich spolupráce sľubujú, tvorcovia odpovedajú: „Okrem toho, že sú obidvaja vynikajúci herci a typovo sa na svoje roly presne hodia, im príbeh dáva aj možnosti ukázať ich herecké majstrovstvo v polohách, ktoré sú pre nich nové.“

Významnú úlohu vo filme zohráva aj hudba. A to nielen preto, že hlavná hrdinka bola kedysi barovou speváčkou. V hudbe nachádzajú hlavné postavy spoločnú reč a cestu k vzájomnému porozumeniu. Hudba tiež pomáha chorej žene vrátiť sa aspoň na chvíľu do reality. Motívy piesne Waltzing Matilda sa v snímke prelínajú aj s Dvořákovou Rusalkou, ktorá symbolizuje niekdajšiu nádej na opernú kariéru hlavnej hrdinky v podaní Reginy Rázlovej.

Filmový štáb tvoria oceňovaní filmári, napríklad kameraman Martin Štrba, kostýmová výtvarníčka Katarína Štrbová Bieliková či umelecká maskérka Andrea McDonald. Dramaturgami filmu sú Martin RyšavýMartin DanielZuzana Piussi a Benjamin Slavík. Producentkou snímky je Nataša Slavíková, koproducentom je Česká televízia(vedúca Filmového centra Helena Uldrichová), za Slovenskú republiku Vít Janeček a Zuzana Piussi zo spoločnosti VIRUSfilm. Film Tancuj, Matylda vzniká s podporou českého Štátneho fondu kinematografie, slovenského Audiovizuálneho fonduPlzeňského kraja a Nadácie mesta Bratislavy. Distribútorom je spoločnosť BONTONFILM. Premiéra snímky Tancuj, Matylda v kinách je plánovaná na rok 2023.

ZDROJ: Lucia Muráriková

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share