FilmSprávy

Bondovka Nie je čas zomrieť do našich kín príde v novembri

Bond_25

Pôvodne mal mať 25. film najdlhšej filmovej série všetkých čias slovenskú premiéru 8. apríla. Koronakríza, podobne ako v prípade iných očakávaných titulov, ju posunula. Nie je čas zomrieť (v originále No Time To Die) sa do našich kín dostane 19. novembra a mal by to byť posledný film, v ktorom uvidíme v úlohe agenta britskej tajnej služby – agenta 007 – Daniela Craiga, ktorý v nej debutoval v roku 2006 vo filme Casino Royale.

NTTD_poster_SK

Príbeh vzniku filmu Nie je čas zomrieť sa do dejín filmových bondoviek zapíše ako jeden z najkomplikovanejších. Po filme Spectre (2015) Daniel Craig vyhlásil, že si radšej podreže žily, než aby sa stal opäť Bondom. Ale, ako múdro hovorí neoficiálna bondovka so Seanom Connerym v hlavnej úlohe – Never Say Never Again (1983), teda nikdy nehovor nikdy. A tak, tentoraz už zrejme definitívne sa s úlohou agenta 007 Daniel Craig rozlúči. Pôvodne mal film nakrútiť známy režisér Danny Boyle, ale v auguste 2018 vyšla oficiálna informácia, že kvôli umeleckým nezhodám s producentami sa tak nestane. Post režiséra tak po prvý raz obsadil Američan Cary Joji Fukunaga, na konte ktorého sú doteraz tri filmy: Sin Nombre (2009), Jana Eyrová (2011), Beast Of No Nation (2015) ako aj televízne seriály True Detective a Maniac.

Aj táto zmena, ako aj problémy pri nakrúcaní, ktoré sa začalo v marci 2019 (zranenie Daniela Craiga, výbuch v štúdiách Pinewood a ich poškodenie) si vyžiadalo posun premiéry pôvodne plánovanej na október 2019. A aby tých problémov nebolo dosť, tak na poslednú chvílľ došlo k zmene na poste skladateľa filmovej hudby. Pôvodne ohláseného Dana Romera, ktorého si priniesol Fukunaga zo svojich filmových a televíznych projektov, nahradil začiatkom januára 2020 Hans Zimmer, jeden z najznámejších a najúspešnejších filmových skladateľov všetkých čias. Titulnú skladbu pre film, naspievala americká speváčka Billie Eilish a vo veku 18 rokov sa stala najmladším interpretom titulnej filmovej bondovky v celej doterajšej histórii.

Vo filme Nie je čas zomrieť sa objaví viacero hercov z predchádzajúceho filmu Spectre. Prekvapením je návrat Christopha Waltza (Blofeld), ktorý však z jeho strany bol podmienený návratom Daniela Craiga. Iba ako druhá „bond girl“ v histórii (predtým Maud Adams vo filmoch The Man With Golden Gun a Octopussy) a vôbec prvá v tej istej roli sa vracia Léa Seydoux (Madeleine Swan) ako aj Ralph Fiennes (M), Ben Whishaw (Q), Naomi Harris (Moneypenny) či Jeffrey Wright (Felix Leiter). Novými bond girls sú Lashana Lynch a Ana De Amas – tú si osobne po skúsenosti so spoločným filmovaním kriminálky Na nože vyžiadal Daniel Craig. Hlavného zloducha Safina si zahral Rami Malek, ktorý získal Oscara za stvárnenie F. Mercuryho vo filme Bohemian Rhapsody. Oscara získali aj zloduchovia z dvoch predchádzajúcich bondoviek (Christoph Waltz – Spectre a Javier Bardem – Skyfall) a v predchádzajúcej histórii aj Benicio del Toro (1989 – License To Kill) a Christopher Walken (1985 – A View To A Kill).

Nie je čas zomrieť bude filmom s viacerými naj v rámci bondovskej histórie:
– rozpočet: 250 miliónov dolárov (doteraz Spectre – 245)
– dĺžka filmu: 163 minút (doteraz Spectre – 148)
– dĺžka úvodnej „predtitulkovej“ sekvencie: 20 minút (doteraz The World Is Not Enough – 15)

Film sa nakrúcal v Taliansku, Nórsku, Veľkej Británii a na Jamajke. Čo sa týka automobilov uvidíte v ňom Aston Martin D8 a V5, Land Rover Series II a Defender 110, Triumph Scrambler 1200 XE ako aj skúter Royal Alloy GT125.


A na záver – stručná anotácia:

James Bond, agent 007, skončil aktívnu službu a užíva si zaslúžený oddych na Jamajke. Pokoj však nemá dlhé trvanie – objaví sa totiž jeho starý priateľ Felix Leiter z CIA a požiada ho o pomoc. Misia na záchranu uneseného vedca sa ukáže byť oveľa zradnejšou, ako spočiatku vyzerala. Bond sa počas nej dostane na stopu nevyzpytateľného zločinca, ktorý disponuje nebezpečnou a veľmi ničivou novou technológiou.

zdroj: Forum Silm Slovakia
foto: Forum Film Slovakia

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share