DivadloSprávy

Z Rokfortu až do kulturáku – absurdná paródia Harryho Pottera

Už čoskoro sa vybrané slovenské centrá kultúry ako mávnutím prútika zmenia na Rokfortskú strednú školu čarodejnícku. Príďte si do Banskej Bystrice (10. 9.), Košíc (11. 9.), Bratislavy (12. 9.), Trnavy (16. 9.), Prešova (24. 9.), Popradu (25. 9.) a Ružomberka (26. 9.) užiť zbesilý let jedného beznádejného mukla fenoménom, ktorý otvoril srdcia celej generácie a naplnil ich mágiou. Mladí divadelníci Katarína Gurová, Kristóf Melecsky a Peter Pavlík, na čele s režisérom Pavlom Viechom, budú v jedinečnom predstavení žonglovať ikonickými postavami všetkých siedmich kníh, aby nám dokázali, že fantázii sa medze nekladú. Aj keby sa možno mali.

„Predstavenie Riddikulus je úplne zjavná paródia na celosvetovo známy kult Harryho Pottera, a to na komplet celú túto ságu – všetkých 8 filmov a 7 kníh,” hovorí režisér inscenácie Pavol Viecha a v skratke približuje dej predstavenia.„Príbeh je o troch kamarátoch (keďže v našej inscenácii vystupujú iba traja herci), ktorí na úvod predstavenia zistia, že jeden z nich vôbec nepozná príbeh Harryho Pottera. Toto samozrejme považujú za prehrešok voči spoločnosti a rozhodnú sa mu prehrať celý ten príbeh, od prvého dielu až po posledný, pri čom sa samozrejme vyskytnú aj nejaké problémy.” 

Okolnosti vzniku predstavenia smerujú k platforme zastrešujúcej mladých divadelníkov. „Nápad na inscenáciu nevznikol v mojej hlave, ale v hlavách predstaviteľov OZ Artefakt. Tí ma ako divadelného režiséra oslovili, aby som sa zamyslel nad tým, či je možné zinscenovať túto ságu v podobe divadelnej hry. Mojou reakciou bolo, že je to tak zlý nápad, že to vlastne musí byť dobré,” spomína Viecha na úsmevný začiatok, ktorý ale charakterizuje mnoho úspešných paródií. 

Využitie tak známeho námetu, ako je Harry Potter, bolo pre Viechu osobnou výzvou. „Keď sa povie Harry Potter, väčšina ľudí pozná jeho príbeh, kontext tohto príbehu a to, ako tento príbeh skončí. A mňa, ako režiséra, nesmierne zaujímalo, či je možné tento príbeh spracovať tak, aby diváka stále prekvapoval.” Riešením tejto otázky sa na koniec stal hlavný ťahač tohto jedinečného predstavenia – humor. „V našom predstavení môže divák vidieť veľa zábavy a srandy. Myslím, že tá sranda bude komunikatívna nielen pre dôsledných znalcov príbehu Harryho Pottera, ale aj pre človeka, ktorý len tuší, o čom to môže byť, alebo dokonca pre človeka, ktorý o tomto príbehu nevie vôbec nič. Ten humor nepramení z interných vtipov, ktoré by boli zrozumiteľné iba pre skalných fanúšikov, nie je vulgárny či jednoduchý – sú tam vtipy, ktoré sú skôr úsmevné, ale aj také, ktoré útočia viac na intelekt,” približuje Viecha cieľovú skupinu, ktorej požiadavky sú jedine chuť dobre sa zasmiať a vek nad 15 rokov.

Voľba tohto žánru však mala aj rôzne praktické odôvodnenia: „Samozrejme sme mali šancu spracovať to navážno, prípadne spraviť nejakú našu príbehovú nadstavbu v podobe 8. či 9. dielu. Ja si však myslím, že hocijako by sme sa snažili, vyznelo by to skôr smiešne.” Ako príklad Viecha uvádza známe divadelné predstavenie Harry Potter and the Cursed Child, ktoré polarizovalo celú fanúšikovskú základňu a vyšlo aj v knižnom prevedení. „Keď sa pozriete na megaprojekt z Anglicka v podobe divadelnej hry, ktorá má byť oficiálnym pokračovaním Harryho Pottera, je z toho cítiť nesmiernu prípravu a veľa peňazí, najmä pri výtvarnej zložke, scénografii, kostýmoch či svetlách.”

„Neviem si predstaviť, že by na Slovensku dokázala nejaká divadelná inštitúcia takýto projekt pokryť,” rozvíja myšlienku Viecha, „najmä nie na princípe, na akom funguje naše predstavenie, ktoré má ambíciu byť zájazdovým predstavením a hosťovať v cudzích priestoroch, kde sa na technické vybavenie spoliehať nedá. Takže logicky to, čo mi s tým jediné zostávalo spraviť, je postaviť to celé na hlavu a nebrať to tak strašne vážne.”

Vstupenky sú k dispozícii v sieti Predpredaj.sk.

Program predstavení

10. 9. (piatok) Aula SZU, Bernolákova 8, Banská Bystrica
11. 9. (sobota) Štátna filharmónia Košice, Moyzesova 66, Košice
12. 9. (nedeľa) KC Dunaj, Nedbalova 435/3, Bratislava
16. 9. (štvrtok) Kino Hviezda, Paulínska 1, Trnava
24. 9. (piatok) Kino SCALA, Masarykova č.7, Prešov
25. 9. (sobota) Dom Kultúry Štefánikova 99/72, Poprad
26. 9. (nedeľa) Kultúrny dom A. Hlinku, A. Bernoláka 1, Ružomberok

ZDROJ: Stanislava Obložinská, kulturmarket.sk 

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share