DivadloSprávy

Vezmite svoju hlavu do divadla. SND sa pripája ku kampani na podporu duševného zdravia

Slovenské národné divadlo v apríli spúšťa dlhodobú  kampaň Vezmite svoju hlavu do divadla.Prostredníctvom nej chce upriamiť pozornosť na duševné zdravie a povzbudiť ľudí, aby v týchto ťažkých časoch nezabúdali na psychohygienu. 

Pretlak negatívnych emócií, ktoré prežívame v súvislosti s dva roky trvajúcou globálnou pandémiou, jej ekonomickými dopadmi a s vypuknutím vojnového konfliktu na Ukrajine, môže mať zásadný vplyv na naše duševné zdravie a kvalitu života. SND preto chce novou kampaňou apelovať na to, aby sme nezabúdali na zdravie svojej mysle a starali sa oň.

Po dvoch rokoch pandémie Covid-19 prišlo čosi doteraz nepredstaviteľné – vojna. Dianie na Ukrajine nás každý deň zasahuje novými hrôzami a hlboko sa nás dotýka. Nebuďme ľahostajní, no nedajme sa ani zahltiť smútkom a depresiou. Mnoho ľudí potrebuje našu pomoc a my potrebujeme energiu na to, aby sme im mohli pomáhať,” hovorí generálny riaditeľ SND Matej Drlička

Chceli by sme vyzvať divákov, aby ju prišli načerpať do divadla. Vezmite svoju hlavu do divadla, aby vaše srdce mohlo ďalej pomáhať, to je lajtmotív našej kampane,” dodáva.

Návšteva divadla môže byť jednou z ideálnych foriem mentálneho odpočinku. Čaro divadelného predstavenia totiž spočíva v tom, že spolu s hercami na javisku divák môže v priebehu jedného večera prežiť široké spektrum emócií a aspoň na chvíľu tak zabudnúť na svet vonku.

Divadlo nám prináša radosť. Humor môže človeka úplne rozjariť, preladiť, priviesť na iné myšlienky, odľahčiť ťažkosť bytia. Práve humor nám totiž pomáha prekonať akékoľvek ľudské strádanie, cez humor sa človek dokáže veľmi dobre vyrovnávať s náročnými situáciami. Samozrejme, že v divadle nie sú len humorné veci, ale divadlo môže priniesť aj povzbudenie, môže ukázať iný pohľad na život, otvoriť nám oči,” približuje účinky divadla psychologička Vanda Šaríková

“Môžeme sa identifikovať s hrdinom, môžeme v ňom vidieť silnú postavu, vzor, ktorý sa nejakým spôsobom vyrovnáva s problémami a to nás môže inšpirovať a dať návod a smerovanie v našich životoch. V divadle zažívame príbehy, aké sme my sami nikdy nezažili. Divadelné postavy nám ukazujú, ako sa dajú prežiť aj situácie, v ktorých by sme sa nechceli ocitnúť,” dodáva. 

V rámci kampane Vezmite svoju hlavu do divadla Slovenské národné divadlo ponúka divákom zľavu 10 % na všetky aprílové predstavenia Činohry, Opery a Baletu SND. Zľavu je možné uplatniť len v pokladnici SND a neplatí na predstavenia hosťujúcich divadiel. 

ZDROJ: Jana Alexová

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share