DivadloSprávy

Verdiho Hra o Tróny. Opera Snd uvádza premiéru novej inscenácie Nabucco

Opera SND uvádza v piatok 29. 9. a v nedeľu 1.10.2023 premiéru inscenácie obľúbenej opery Nabucco talianskeho skladateľa Giuseppe Verdiho. Biblický operný epos s jednou z najznámejších operných melódií – slávnym Zborom Židov – v Opere SND hudobne naštudoval taliansky dirigent Pietro Rizzo, režíroval český režisér Tomáš Ondřej Pilař. V titulnej role babylonského kráľa sa predstaví barytonista Daniel Luis de Vicente valternácii s Danielom Čapkovičom.

Giuseppe Verdi sa k libretu opery Nabucco dostal v najtragickejšom období svojho života. Krátko po sebe mu zomrela manželka aj obe deti. Napriek tomu, že sa zdráhal pustiť do komponovania, libreto si prečítal a očarilo ho.

Babylončania pod vedením kráľa Nabucca vtrhnú do Jeruzalema, zničia Šalamúnov chrám a židovský národ odvlečú do zajatia. Boh Židov Jahve všakpotrestá kráľa tým, že naňho zošle šialenstvo. Nabucco musí čeliť aj intrigám svojej

domnelej dcéry Abigail, ktorá ho chce pripraviť o trón. Napokon však rozpozná svoju vinu, uzná moc a vznešenosť Boha Jahveho a vráti Židom slobodu.

Príbeh Nabucca je podľa režiséra Tomáša Ondřeja Pilařa pozoruhodne nadčasový.

„Nabucco môže byť hrdina, môže byť slaboch, Nabucco môže byť otec, ktorý nezvládol výchovu svojich detí, môže to byť mocný vladár alebo naopakdiktátor, ktorý uzurpuje právo ostatných národov na existenciu. Libreto opery je vybudované okolo niekoľkých doslovných citácií biblických žalmov. Tie majúakúsi mágiu, takže sa v rôznych historických obdobiach môžu vynárať v rôznych kontextoch, ale vždy sú aktuálne,“ hovorí režisér.

Pilařova inscenácia Nabucca nie je zasadená do konkrétnej historickej epochy, i keď kostýmy odkazujú na módu zo začiatku 20. storočia. Viac ako historický a biblický kontext režiséra zaujímali vzťahy.

Nabucco je pre mňa v prvom rade fenomenálna rodinná operná dráma. Je to neuveriteľne strhujúci rodinný príbeh Nabucca a jeho dvoch dcér. To jeniečo, čo prestupuje dejinami – rozvrátená rodina, ktorá sa s týmito rozvrátenými vzťahmi snaží vyrovnať,“ objasňuje svoje videnie príbehu režisér Tomáš Ondřej Pilař.

Výsledkom je poetická, obrazová a sugestívna inscenácia, ktorej dominuje Verdiho geniálna hudba. V Nabuccovi sa v rýchlom slede striedastrhujúci pochod, vlastenecký zbor, vášnivé recitatívy aj lyrické árie, všetko pod taktovkou talianskeho dirigenta Pietra Rizza.

„Zvuková stránka Nabucca je v poňatí dirigenta Rizza očarujúca, fascinujúca, úžasná. Bol na každej aranžovacej skúške a nielenže je to dirigent cítiaci a emotívny, ale je to aj neskutočný intelektuál,“ približuje režisér.

„Diváci sa môžu tešiť na veľkolepé zborové scény, ktoré sú z môjho pohľadu obrazovo spracované veľmi efektne. Zároveň sa v celej inscenácii snažíme čo najviac pracovať so symbolmi a znakmi. V mnohých smeroch otvárame dvere k istým otázkam, ktoré potom ostávajú otvorené až do konca, ale všetky dvere sa napokon snažím zatvoriť a na otázky odpovedať,“ dodáva Pilař.

V úlohe babylonského kráľa Nabucca sa predstaví taliansky barytonista Daniel Luis de Vicente v alternácii s domácim sólistom Danielom Čapkovičom.Dcéru Abigail zaspieva Maida Hundeling a Jolana Fogašová, v úlohe Ismaela sa alternujú Tomáš Juhás a Josef Moravec. Diriguje taliansky dirigent Pietro Rizzo. Opera SND uvádza Nabucca v dvoch premiérach 29. 9. a 1. 10. a v bloku repríz 3., 5. a 6. 10.

ZDROJ: Jana Alexová 

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share