DivadloSprávy

Už viac ako dve desaťročia ich spája jedna hra

Jakab, Kobielsky, Latinák, Kemka a Miezga majú stále srandu s Na koho to slovo padne  

Jedna z najúspešnejších slovenských divadelných hier Na koho to slovo padne postavená na pätici oduševnených výkonov už čoskoro poctí pódiá Nitry (30. 8.), Nových Zámkov (20. 9.), Banskej Bystrice (27. 9.), Košíc (3. 10) a Prešova (4. 10.). Lukáš Latinák, Juraj Kemka, Marián Miezga, Róbert Jakab a Vladimír Kobielsky sa predstavia v grotesknom príbehu piatich indivíduí uzavretých v jednej miestnosti v spoločnosti jedného revolvera. Kto ho má, ten má moc. Avšak každý má o nej svoju vlastnú predstavu. Predstavenie, ktoré sa môže pýšiť cenou DOSKY ako Objav sezóny, vypáli jeden gag za druhým.

Akú najhlúpejšiu vec spraví vaša postava? Za čo by ste jej dali facku?

Róbert Jakab: Mám na ňom rád, že z neho srší takzvaná inteligentná spravodlivosť a facku by som mu dal za to, ako sa nakoniec, keď dostane do rúk moc, zachová.

Vladimír Kobielsky: Milujem moju postavu, lebo trpí sklerózou a každým rokom sa mi hrá ľahšie, dokonca v istých momentoch až nehrám. (smiech) Fackať by som sa nefackal, už len z úcty k tým 20 rokom, ktoré spolu prežívame.

S kým by ste si chceli vymeniť postavu?

Róbert Jakab: Z času na čas koketujeme s tým, že keď nás to už nebude baviť, tak si pomeníme postavy. Ale zatiaľ máme čo robiť, aby sme sa čo najlepšie vysporiadali každý s tou svojou. (smiech)

Vladimír Kobielsky: Vymieňať by som sa nechcel, charaktery nám sadli ako uliate, a načo sa zbytočne trápiť.

S Na koho to slovo padne ste začínali za študentských čias, vraj ste s hrou prešli aj základnú vojenskú službu. To musela byť celkom veselá služba.

Róbert Jakab: Na vojne sme zažili naozaj aj kopec srandy. Napríklad, keď sme hrali v Kežmarku, tak vojaci podľa pomýlených plagátov očakávali, že príde zmiešané zoskupenie s dievčatami. Keď videli, že nakoniec prišlo päť chlapov, bolo to pre nich obrovské sklamanie, čo nám aj dávali aj veľmi neskryte rôznymi pokrikmi pocítiť. Popritom veselo konzumovali čipsy ako v kine. Z jeden a pol hodinového predstavenia sme nakoniec urobili 35-minútové. (smiech)

Vladimír Kobielsky: Prežili sme to spolu. Tam sme predstavenie menili podľa diváka a okolností. Hlavne dĺžka predstavenia sa odvíjala podľa pozornosti niektorých chlapcov, ktorí videli divadlo prvý raz v živote. A ak sa stalo, že nie posledný raz, aspoň jednému z nich, tak to celé malo zmysel. (úsmev)

Na koho to slovo padne

Inscenácia pôvodne vznikla ako ročníková práca na Vysokej škole múzických umení pred viac ako dvadsiatimi rokmi. Naštudovali ju piati mladí herci Latinák, Kemka, Miezga, Jakab a Kobielsky v réžii Petra Mankoveckého. Dramaturgiu vytvoril Peter Pavlac, autorom pôvodnej hry je maďarský spisovateľ, dramaturg a dramatik Gábor Görgey. Neskôr si ju pod krídla vzalo Divadlo Astorka Korzo´90. Za dve desaťročia precestovala inscenácia svet a s úspechom ju uviedli v USA, Austrálii, Srbsku, Maďarsku či vo Francúzsku. 

30. 8. (pondelok) Nitriansky hrad, Nitra
20. 9. (pondelok) Dom kultúry, Hlavné námestie 7, Nové Zámky
27. 9. (pondelok) Aula SZU, Bernolákova, Banská Bystrica
3. 10. (nedeľa) Dom umenia, Moyzesova 66, Košice
4. 10. (pondelok) Kino Scala, Masarykova 2703/7, Prešov

Vstupenky: bit.ly/NaKohoToSlovo2021

ZDROJ: Stanislava Obložinská

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share