DivadloSprávy

Umenie pre život: SND pripomína význam preventívnych prehliadok

Slovenské národné divadlo sa v októbri zapája do kampane na podporu osvety o preventívnych prehliadkach. Cez tváre umelcov Činohry, Opery a Baletu SND v spolupráci s Národným onkologickým ústavom, Národným onkologickým inštitútom a Všeobecnou zdravotnou poisťovňou pripomína, že preventívna prehliadka môže zachrániť život. Kampaň symbolicky vyvrcholí baletným gala Umenie pre život 28. a 29. októbra 2022 v Slovenskom národnom divadle. 

Viac ako polovica dospelých Slovákov vôbec nevyužíva možnosť preventívnych prehliadok, aj keď ich majú bezplatne v rámci verejného zdravotného poistenia. Práve preventívne prehliadky pritom môžu odhaliť aj vážnu chorobu v počiatočnom a často ešte liečiteľnom štádiu. Mnohé ochorenia sa totiž začínajú nenápadne, bez akýchkoľvek ťažkostí. Pravidelné vyšetrenia sú účinnou prevenciou vzniku rakoviny a ďalších civilizačných chorôb.

Každý poistenec má zo zákona právo na preventívnu prehliadku u všeobecného lekára pre deti a dorast, všeobecného lekára pre dospelých, zubára, gynekológa, urológa a gastroenterológa.

„Preventívne prehliadky dokážu ročne zachrániť až 11-tisíc životov, 11-tisíc ľudí, ktorí zomierajú zbytočne na odvrátiteľné úmrtia. Preto vo VšZP dlhodobo a kontinuálne podporujeme osvetu prevencie. Našim poistencom pravidelne posielame pripomienku termínu blížiacej sa prevencie cez mobilnú aplikáciu VšZP a ePobočku a tých, ktorí preventívne prehliadky roky zanedbávajú, aktívne oslovujeme pozvánkou na skríning rakoviny krčka maternice, prsníka a rakoviny hrubého čreva. Prevencia je v starostlivosti o zdravie a dobrú kvalitu života kľúčová,“ zdôrazňuje Richard Strapko, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ VšZP.

Tvárami kampane na podporu osvety o preventívnych prehliadkach sú sólistka opery Eva Hornyáková, prvá sólistka baletu Erina Kaminaka a herec Činohry SND Tomáš Maštalír. Sloganom „V divadle som každý večer inou postavou, ale telo mám len jedno“, pripomínajú, že preventívne prehliadky zachraňujú život. 

„Slovenské národné divadlo ako jedna z najvýznamnejších kultúrnych inštitúcií veľmi vážne vníma svoju úlohu spoločenskej zodpovednosti. Uplynulé roky nám ukázali, že zdravie je na prvom mieste, no my ľudia rýchlo zabúdame. Aj preto to chceme touto kampaňou opäť pripomenúť,“ hovorí generálny riaditeľ SND Matej Drlička. 

SND sa zapája do kampane na podporu osvety o preventívnych prehliadkach počas októbra, ktorý je medzinárodným mesiacom zvyšovania povedomia o rakovine prsníka, známym aj ako Ružový október. 

Divadelná osvetová kampaň symbolicky vyvrcholí baletným gala Umenie pre život, ktoré vzniklo z iniciatívy Národného onkologického ústavu v Bratislave a ktorého cieľom je osveta a podpora boja proti onkologickým ochoreniam.

„Som rád, že aj zástupcovia divadelnej obce spolu s našimi špičkovými odborníkmi šíria osvetu, aby vzbudili záujem o pravidelné mamografické prehliadky. Verím, že účasť na nich sa zo súčasných približne 30 % percent žien zvýši minimálne na dvojnásobok. A verím, že k tomu prispeje aj postupné rozširovanie aktuálnej siete 19 preverených skríningových mamografických pracovísk na Slovensku,“ vyjadril sa riaditeľ Národného onkologického ústavu Tomáš Alscher.

Gala Umenie pre život sa bude konať v SND 28. a 29. októbra a aj tento rok prinesie jedinečný a štýlovo bohatý program, na ktorom participujú vedúci sólisti Baletu SND a interpreti popredných európskych súborov. 

V tejto sezóne sa na doskách SND predstavia baletné hviezdy z prestížnych európskych scén, akými sú Holandský národný balet, Bavorský štátny balet, Viedenský štátny balet, Stuttgartský balet, Balet divadla La Scala, Balet Národného divadla Brno, Balet Štátneho divadla Košice, Balet Slovenského národného divadla a ďalší hostia.

ZDROJ: Jana Alexová

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share