DivadloSprávy

Svetové baletné superstars na jednom javisku. Balet SND aj tentorok prináša galavečer Umenie pre život

Balet SND uvádza 13. a 14. októbra galavečer Umenie pre život. Prestížne gala sľubuje jedinečnú príležitosť vidieť to najlepšie z európskeho baletu.Je pokračovaním dlhodobej tradície, ktorá vznikla z iniciatívy Národného onkologického ústavu v Bratislave. Hlavnou myšlienkou podujatia je osveta

a podpora boja proti onkologickým ochoreniam, ako aj poďakovanie lekárom a zdravotníkom za ich obetavú starostlivosť.

Najväčšou superstar spomedzi všetkých baletných hviezd, ktoré vystúpia na galavečere Umenie pre život, je nepochybne španielska primabalerína Lucia Lacarra.

Kým profesionálna kariéra väčšiny baletných tanečníkov sa skončí skôr, ako dovŕšia štyridsiatku, ona je vo veku 48 rokov ešte stále v top forme a ako tanečnica je ustavične žiadaná na javiskách po celom svete.

„Som nesmierne rád, že pozvanie na tohtoročný galakoncert prijala španielska tanečnica Lucia Lacarra, ktorú osobne považujem za unikát. Je obdarená telom s dokonalými líniami a dispozíciami, ktoré ju priam predurčili stať sa primabalerínou. Pri vnímaní jej interpretačného umenia mám občas pocit, žejej telo odmieta starnúť. Jej tanečné

majstrovstvo, ktoré predvádza, dokáže vyvolať dojem, že nič neváži, že sa vznáša tesne nad zemou. Poeticky povedané, jej tanec je ako vánok,“ hovorí šéfdramaturg Baletu SND Kristián Kohút.

V galaprograme sa tiež predstavia európske baletné hviezdy z Brna, Viedne, Berlína, Madridu, Londýna, ale aj tanečníci domáceho súboru Baletu SND a Národného divadla Košice.

„Program baletného gala je zostavený s veľkým dôrazom na choreografickú a interpretačnú kvalitu, ale aj na žánrovú pestrosť. Kým napríklad Lucia Lacarraso svojím partnerom Matthewom Goldingom predvedú éterické duetá, v ktorých sa pohyb stane emóciou a emócia pohybom, primabalerína LiudmilaKonovalova s partnerom Davidom Datom predvedú technicky náročné a divácky mimoriadne obľúbené pas de deux z baletu Don Quijote. Prehliadkou tanečnej virtuozity

je Grand pas classique, ktoré je doslova technickou exhibíciou. To zatancujú Ksenia Ovsyanick z Berlínskeho štátneho baletu a Alejandro Virelles, ktorého tanec akoby popieral zákony fyziky,“ dodáva Kohút.

Galavečer Umenie pre život vznikol z iniciatívy Národného onkologického ústavu v Bratislave a vychádzajúc z filozofie, že umenie lieči, je jeho cieľom osveta a podpora boja proti onkologickým ochoreniam.

„Exkluzívne podujatie Umenie pre život, ktoré vnímam nielen ako prehliadku tanečného majstrovstva, ale najmä ako poďakovanie lekárom, sestrám a ostatnémuzdravotníckemu personálu, bezpochyby patrí v divadelnom kalendári

k vrcholom sezóny. V rámci tohto výnimočného projektu už na scéne Slovenského národného divadla vystúpili desiatky prvotriednych umelcov, ktorí predviedlimnožstvo choreografií špičkových tvorcov,“ hovorí riaditeľ ka Baletu SND

Nina Poláková.

Aj vďaka nenahraditeľným kontaktom Niny Polákovej, ktorá bola dlhoročnou primabalerínou Viedenského štátneho baletu a je uznávanou profesionálkou vosvete baletného umenia, sa Baletu SND darí každý rok do Bratislavy priviesť nové a nové európske hviezdy.

„Mojím želaním je pokračovať v nastavenej línii, pretože úprimne verím, že baletné umenie vo svojej neuchopiteľnej a zároveň dynamickej kráse skutočne dokáže liečiť,“ dodáva Poláková.

ZDROJ: Jana Alexová 

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share