DivadloSprávy

Roman Patkoló vystúpi v SND, bude to mimoriadna udalosť

Opera SND aj v 103. divadelnej sezóne pokračuje v úspešnom cykle Komorné koncerty SND. Prvý komorný koncert sezóny 2022/2023 sa bude konať v nedeľu 16. októbra o 15.00 h. Ako významný hosť na ňom vystúpi špičkový slovenský kontrabasista Roman Patkoló.

Cyklus koncertov Komorné koncerty SND vznikol začiatkom roka 2022 ako pilotný projekt, no rýchlo si získal svojich divákov.

Iniciovali ho viacerí hráči orchestra Opery SND, ktorých spoločnou ambíciou bolo popri rozsiahlom opernom a baletnom repertoári venovať sa aj komornej hudbe pre tradičné i menej tradičné nástrojové kombinácie. V 103. sezóne prinesie obľúbený cyklus počas desiatich mesiacov osem rôznorodých koncertov. 

Prvý komorný koncert sezóny sa bude konať v nedeľu 16. októbra o 15.00 h v spolupráci s Hummel Festom 2022. So skladbami Johanna Nepomuka Hummela na ňom vystúpi významný hosť, slovenský kontrabasista Roman Patkoló s klaviristkou Krisztinou Marouf, gitaristkou Miriam Rodriguez Brüllovou a komorným súborom Opery SND Ensemble Varietas. 

Roman Patkoló koncertoval v najprestížnejších svetových koncertných sálach a patrí medzi najlepších kontrabasistov sveta. Ako dvadsaťštyriročný sa stal jedným z najmladších profesorov hudby v Európe. Získal početné ceny a vyznamenania a účinkuje na popredných pódiách s významnými umelcami i telesami v Európe, Ázii, Kanade aj Spojených štátoch.

Žije v Zürichu a väčšinu roka trávi koncertovaním, nahrávaním alebo vyučovaním vo Švajčiarsku aj v iných krajinách.

„Napriek tomu, že tento kontrabasový virtuóz vypredáva koncertné sály po celom svete, na Slovensku o ňom široké publikum dlho vôbec nevedelo. Vidieť ho na domácich pódiách je stále vzácnou udalosťou, aj preto bude prvý komorný koncert v SND mimoriadnou udalosťou,“ približuje dramaturg Opery SND Jozef Červenka. 

V programe októbrového koncertu zaznejú tieto Hummelove diela: Romanca pre kontrabas a klavírVariácie „alla Monferrina“ pre kontrabas a klavír Op. 54, Sláčikové trio Es dur S30/WoO 3 a Serenáda č. 2 op. 66 pre klavír, husle, gitaru, klarinet a violončelo. 

Na ďalšom novembrovom koncerte sa predstaví ansámbel SND String Sextet s dielami Ernsta von Dohnányiho a Piotra Iľjiča Čajkovského. Decembrový koncert bude venovaný súčasnej hudbe, Spectrum Quartet zahrá Different Trains od Steva Reicha a Loose on Blues Lucie Chuťkovej. 

Komorné koncerty budú pravidelne pokračovať aj v novom roku a jedným z hostí bude tiež svetoznámy český hráč na lesný roh a dirigent Radek Baborák. 

Harmonogram cyklu Komorných koncertov SND:

16. 10. Roman Patkoló – Hummel v opere

13. 11. SND STRING SEXTET

18. 12. Spectrum Quartet

22. 1. Radek Baborák a hostia  

19. 2. Schumann & Schumann

19. 3. Hoboj & gitara

16. 4. Ensemble Varietas 

24. 6. SND Low Brass

ZDROJ: Jana Alexová

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share