DivadloSprávy

Otvorenie Novomestského Divadla a uvedenie inscenácie Jeruzalem

Stredisko kultúry BNM, v spolupráci s mestskou časťou Bratislava – Nové Mesto, dňa 28.04.2022 otvorí vo svojich priestoroch na slovenské pomery výnimočnú novovybudovanú divadelnú inštitúciu – Novomestské Divadlo.

Iniciátormi a zakladateľmi tejto aktivity sú oceňovaný scenárista, režisér a producent Michael Sharmant a riaditeľka strediska kultúry BNM na Vajnorskej, Mária Priečinská. Pri príležitosti slávnostného otvorenia divadla, bude v predpremiére uvedená činoherná inscenácia Jeruzalem anno 1187, ktorá je autorským dielom vytvoreným pre Novomestské Divadlo. O scenár a réžiu sa stará už spomínaný Michael Sharmant, ktorý divadelne debutoval v roku 2019 v D.P.O.H. s inscenáciou Príbeh Zeme. Donedávna pôsobil v Londýne, kde v rámci štúdia dostal príležitosť učiť sa od velikánov súčasného umenia, akými sú Eddie Hamilton, Steven Knight, Andy Serkis, Maeve Murphy, či Pawel Pawlikovski. Medzi jeho vyše 200 produkcií patrí tiež pôsobenie ako „casting director“ na pripravovanom filme s Justinom Timberlakeom.

Kostýmy a masky má na starosti vizážistka, umelecká výtvarníčka, maskérka, majiteľka dámskeho salónu na Vajnorskej ul., prezidentka Asociácie Bodypainerov Slovenska a producentka dramatických podujatí, Marta Gejdošová. Jedinečnú autorskú veľkovýpravnú hudbu, ktorá umocňuje atmosféru inscenácie vytvoril spevák, skladateľ, producent, multiinštrumentalista a víťaz Česko Slovenského X-faktoru Peter Bažík, na ktorého sa diváci môžu tešiť, nakoľko sa v inscenácií predstaví v roli eminencie. Scénu a kulisy zastrešuje kreatívny tím Ivana Kopu, ktorý sa už postaral o mnohé seriálové, filmové a divadelné prostredia našich, aj zahraničných, produkcií. Jeho prvé veľké diela uzreli svetlo sveta na Bratislavskej Kolibe pred vyše tridsiatimi rokmi. Obsadenie postáv inscenácie je výsledkom dvojdňového kastingu, ktorým prešli len tí najlepší.

Okrem toho sa do projektu podarilo získať Dušana Cinkotu, Romana Pomajba, Líviu Bielovič (herečka zo seriálu TV Markíza – Druhá šanca), Petru Palevičovú, Dávida Árvu ďalších.

Pôvodný termín otvorenia divadla vo februári 2022 musel byť kvôli stále prebiehajúcej pandémii posunutý. Novomestské Divadlo sa preto slávnostne otvorí v novom dátume 28.04.2022 a následne v predpremiére uvedie inscenácia Jeruzalem anno 1187. Premiéra inscenácie sa uskutoční v ten istý týždeň v piatok 29.04.2022

Činoherná dráma Jeruzalem diváka pozýva na exkurziu reálií stredoveku, ktoré sa až nápadne podobajú realite dneška. Informačná vojna, korupcia a elity čo sa neštítia svojich oponentov vraždiť. Nakoľko je dielo pre verné zobrazenie dobových udalostí výživným, edukatívnym artiklom a tiež apeluje na polemiku súčasného vzdelávania, či problematiku dezinformácií, je k textu pristupované s opatrnosťou, aby mohlo dielo zaujať aj mladšieho diváka. Inscenácia tiež obsahuje jemne kaskadérske a pohybové prvky, ktoré sú nie len vítanou vizuálnou percepciou, ale umocňujú primárne umeleckú hodnotu diela.

ZDROJ: Mária Priečinská

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share