DivadloSprávy

FS Slovenskí rebeli prijal pozvanie na dosky Radošinského naivného divadla

Na doskách Radošinského naivného divadla už 27. augusta predstaví súbor Slovenskí rebeli folklórny muzikál Helenka, plný lásky, tanca a hudby. Príbeh bol inšpirovaný životom starej mamy dramaturga súboru Jozefa Černeka.

Stanislav Štepka pôsobí ako jediný a jedinečný autor v Radošinskom naivnom divadle od jeho vzniku, v roku 1963. Okrem mnohých iných úspešných hier, napísal aj hru Jááánošííík, ktorou inšpiroval k tvorbe súbor Slovenskí rebeli. Práve toto dielo patrilo k prvým, ktoré zinscenovali. 

Minulý rok v decembri prišli na divadelnú scénu s úspešným folklórnym muzikálom Helenka, ktorý je v poradí piatym muzikálom v ich podaní. Folklórom motivovaný súbor Slovenských rebelov sa hlási k Radošinskému naivnému divadlu ako k svojej veľkej inšpirácii. Stanislav Štepka totiž svojou tvorbou ovplyvnil celé ich dielo a teraz im dal príležitosť predstaviť svoj folklórny muzikál Helenka na jeho domácej scéne. 

Slovenskí rebeli pod dramaturgiou Jozefa Černeka odohrajú 27. augusta o 19:00 hod. na doskách Radošinského naivného divadla svoj folklórny muzikál Helenka. Takmer obyčajný príbeh o neobyčajnej žene plný lásky, tanca a hudby, je inšpirovaný životom Černekovej starej mamy. Helenka žila pred takmer 100 rokmi, ale jej príbeh je stále hmatateľný, aktuálny a prítomný aj v dnešnej modernej dobe. Je to príbeh osudom ťažko skúšanej ženy, ktorá prišla o svoje prvé dieťa, bola nútená sa presťahovať a spolu s rodinou prišla o celý majetok. Aj napriek všetkým týmto skutočnostiam je muzikál farebný a veselý. Dielo poukazuje na jednu z najdôležitejších hodnôt života – na rodinu. Režisér Jozef Černek ponúka prostredníctvom svojho predstavenia každému divákovi možnosť zamyslieť sa nad hlavným posolstvom príbehu, ktoré znie: „rodina je všetko.“

Slovenskí rebeli

Folklórom inšpirovaný súbor Slovenskí rebeli je zvláštny fenomén. Presadil sa najmä muzikálmi, ktorým Rebeli dali prívlastok folklórne. Inšpirujú sa tancami z rôznych regiónov Slovenska. Do svojich programov komponujú najmä rôzne obrady, rituály a zvyky našich predkov. Ich predstavenia oplývajú humorom a výkony sa vymykajú rámcom amatérskeho – ochotníckeho divadla.

ZDROJ: Timea Pajtinková, Supreme Communication

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share