DivadloSprávySprávy

Beethoven & Hummel – komorný koncert v SND

V nedeľu 20. februára 2022 pozýva Opera SND na komorný koncert z diel Beethovena a Hummela, ktorý sa koná o 16:00 v Opernom salóne v novej budove SND v Bratislave. Naživo bude vysielaný na platforme YouTube na kanáli Slovenského národného divadla.

„Cyklus Komorné koncerty SND vznikol z iniciatívy viacerých hráčov orchestra Opery Slovenského národného divadla, ktorých spoločnou ambíciou bolo popri rozsiahlom opernom a baletnom repertoári venovať sa aj komornej hudbe pre tradičné i menej tradičné nástrojové kombinácie. V aktuálnej sezóne 2021/2022 privítame na komorných koncertoch klarinetové kvarteto, dychové kvarteto a kvinteto,  sláčikové kvarteto a hobojové trio. Pilotným podujatím projektu bolo uvedenie Septeta Es dur, op. 20. pre husle, violu, violončelo, kontrabas, klarinet, fagot a lesný roh od Ludwiga van Beethovena, ktorý SND odvysielalo pri príležitosti 250. výročia narodenia skladateľa v rámci online projektov v decembri 2020. Komorné koncerty SND pokračujú už naživo; na najbližšom koncerte v nedeľu 20. februára 2022 sa predstaví Ensemble Varietas s programom Beethoven & Hummel, na ktorom ako hosť vystúpi člen Činohry SND Martin Huba,“ uvádza Jozef Červenka, šéfdramaturg Opery SND.

Spojenie komornej tvorby Beethovena a Hummela do programu jedného koncertu nie je náhodné. Johann Nepomuk Hummel, bratislavský rodák (Prešporok, 1778 – Weimar 1937), bol považovaný za jedného najvýznamnejších skladateľov a brilantných klavírnych virtuózov svojej doby. Vo Viedni bol žiakom W. A. Mozarta a neskôr ho osobné priateľstvo spájalo s Ludwigom van Beethovenom. V roku 1819 sa usídlil v nemeckom Weimare, kde spolu s Johannom Wolfgangom Goethem patril k najváženejším osobnostiam.

Život Beethovena je tiež spojený s Bratislavou a jej okolím (najmä kaštieľom v Dolnej Krupej). Fragmenty z Beethovenových listov Hummelovi bude na koncerte čítať Martin Huba. Koncert z Operného salóna bude naživo streamovaný prostredníctvom YouTube kanálu SND a voľne pre každého záujemcu dostupný.

Vstupenky na koncert sa dajú zakúpiť na www.navstevnik.sk alebo priamo v pokladnici v novej budove SND.

zdroj: Izabela Pažítková, SND
foto: zeman photography

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share