KnihyZaujímavosti

Upálené dievčatá. Triler plný zla a zločinov z minulosti

Vitajte v dedinke Chapel Croft. Pred päťsto rokmi tu na hranici upálili osem protestantských mučeníkov. Pred tridsiatimi rokmi bez stopy zmizli dve miestne tínedžerky. A pred dvomi mesiacmi vikár miestnej farnosti spáchal samovraždu. 
Začína sa strhujúci triler Upálené dievčatá.

Reverendka Jack Brooksová je slobodná matka, ktorá vychováva štrnásťročnú dcéru a bojuje s výčitkami svedomia. Do Chapel Croft prichádza s túžbou nájsť pokoj a začať nový život. Namiesto toho však nájde miesto zahalené tajomstvom a čudný darček na uvítanie: starú súpravu na vyháňanie diabla a lístok s tajuplným citátom: „Nič nie je skryté, čo by sa neodhalilo, nič nie je utajené, čo by sa neprezvedelo.“

Čím lepšie Jack a jej dcéra Flo spoznávajú dedinu a jej čudných obyvateľov, tým hlbšie ich miestni vťahujú do svojich roztržiek, tajomstiev a podozrení. A keď sa Flo v starej kaplnke stane svedkyňou znepokojujúcich výjavov, napokon pochopí, že sú duchovia, ktorí sa nemienia odobrať na večný odpočinok.  

V dedine, kde všetci majú čo chrániť, je každý nejako spojený s krvavou minulosťou, a pravda nemusí priniesť nič dobré.  

 „Upálené dievčatá“ je miestny názov pre bábiky z vetvičiek, ktoré sú zvláštnosťou malej sussexskej dediny Chapel Croft. Jej obyvatelia ich vyrábajú, aby si pripomenuli pamiatku sussexských mučeníkov –  ôsmich dedinčanov, ktorých upálili na hranici v rámci čistiek proti protestantom počas vlády kráľovnej Márie (1553 – 1558). Medzi mučeníkmi boli aj dve mladé dievčatá. Tieto bábiky z vetvičiek zapaľujú pri obrade, ktorý sa každoročne koná v deň výročia týchto čistiek.

C.J.Tudor už v predchádzajúcich knihách dokázala, že vie veľmi umne a premyslene vystavať zápletku, ale silná je najmä vo vykreslení atmosféry. Tiesnivej, strašidelnej, až hororovej, takže pri čítaní vám bude miestami behať mráz po chrbte. 
Postupne rozohráva príbeh, pribúdajú záhady spojené s dedinkou, jej históriou i niekdajšími obyvateľmi. Objavujú sa desivé momenty, nočné mory, zjavenia, nečakané zvraty. Reverendka Jack a jej dcéra Flo sa snažia zapadnúť, získať si svoje miesto v komunite. 

C. J. Tudorová žije v anglickom Nottinghame so svojím partnerom a s dcérou. V minulosti pracovala ako reklamná textárka a televízna hlásateľka, na živobytie si zarábala aj dabingom a vodením psov na prechádzky. V súčasnosti ju teší, že môže písať na plný úväzok. Jej prvotina Kriedové správy (IKAR 2018) sa stala svetovým bestsellerom. 

„Nie som veriaca – s kostolmi mám skúsenosť iba vďaka niekoľkým krstom a dožinkovým slávnostiam. Pri spomienke na ne ma ešte aj dnes bolí zadok, takže napísať knihu, ktorej hlavnou postavou je farárka, bola pre mňa jednoznačne zaujímavá výzva,“ usmieva sa autorka. 

ZDROJ: Milan Buno

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share