KnihyZaujímavosti

Spoznajte históriu sveta v príbehoch 100 zvierat

Na zvieratá myslíme často, stali sa pre nás symbolmi dobra a zla. V mnohých náboženstvách vrátane kresťanstva sa Boh často zobrazuje ako zviera. Holubica symbolizuje mier, orol vojnu. Keď sme sa začali zaujímať o moria, našli sme v nich ideálnu potravu a lovili sme druhy, ktorým hrozilo vyhynutie. My ľudia sme zapríčinili masaker v morskom ekosystéme a neskôr sme prisahali, že sa ako druh zmeníme a zmierime sa so svetom a s našimi druhmi, zvieratami.
Aj o tom je nová kniha História sveta v príbehoch 100 zvierat

Simon Barnes vybral do knihy 100 zvierat, ktoré najväčšmi ovplyvnili ľudstvo. Ukazuje, ako sme zdomácnili zvieratá na jedlo a dopravu, vysvetľuje, že tieto tvory boli hnacou silou poľnohospodárstva a vďaka nim sa zrodila civilizácia. Istý druh bĺch takmer zničil európsku civilizáciu a zabíjanie turov bolo prostriedkom na zlikvidovanie jednej civilizácie a na vznik inej. Autor uvádza aj to, prečo vďaka skúmaniu holubov nastal významný pokrok v ľudskom myslení. Blízky vzťah medzi ľuďmi a zvieratami na celej planéte je podstatou našej existencie.

Zvieratá sme domestikovali, aby nám poskytli potravu a slúžili ako dopravné prostriedky. Vďaka zvieratám začalo fungovať poľnohospodárstvo, a tak sa zrodila civilizácia. Zvieratá nám umožnili viesť vojenské konflikty v 20. storočí. Jednoducho, náš život je spätý so zvieratami viac ako si myslíme a tieto príbehy to krásne dokumentujú. 

História sveta v príbehoch 100 zvierat je krásne ilustrovaná kniha, ktorá pomáha lepšie pochopiť naše miesto vo svete.

Existuje veľa odhadov o počte druhov v živočíšnej ríši. Najčastejšie je to údaj 10 miliónov. Možno teda tvrdiť, že každý jeden z 10 miliónov druhov istým spôsobom ovplyvnil ľudstvo, aj keď o tom nevieme, a ľudstvo zase ovplyvnilo každý neľudský druh.

„Práve preto bolo pre mňa nesmierne náročné vybrať si,“ píše Simon Barnes. „Musel som si zvoliť stovku zvierat z desiatich miliónov. Pri niektorých je voľba jasná. Dobytok či potkany sú s nami odjakživa. Povedomie o iných druhoch však vzrástlo iba nedávno, či už sú to gorily, alebo živočíchy, ktoré nájdeme len na Galapágoch. Niektoré majú hlboké, hoci nenápadné vzťahy s inými druhmi, napríklad dážďovky a vlky. K ďalším sa budú naveky viazať rôzne mýty, iné boli inšpiráciou pre novodobé báje, ktoré často vyvrátili historické povery. Sú aj také druhy zvierat, ktoré zmenili svetonázor ľudí.“

ZDROJ: Milan Buno

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share