KnihyZaujímavosti

Rusko, Ukrajina, Putin a svet na pokraji jadrovej katastrofy. Je tu triler Zberateľ

Zaoberá sa najnebezpečnejšou a najzávažnejšou témou, ktorej dnes svet čelí: či Rusi premýšľajú o použití jadrových zbraní alebo ich plánujú použiť, aby ukončili túto katastrofickú vojnu na Ukrajine.
Aj o tom je nový globálny triler Zberateľ z pera Daniela Silvu. 
Román sa odohráva v rozpätí niekoľkých týždňov na jeseň 2022. Vecné pozadie tohto obdobia – vojnová situácia na Ukrajine, sankcie a zákazy cestovania, odchod západných ropných spoločností z Putinovho Ruska – je z väčšej časti vykreslený verne…

„V tejto časti spojí sily s krásnou a geniálnou profesionálnou zlodejkou, aby našiel najvzácnejší zmiznutý obraz na svete. Narazí pri tom na sprisahanie, ktoré môže priviesť svet na pokraj jadrovej katastrofy,“ hovorí v exkluzívnom videu pre slovenských čitateľov autor Daniel Silva. Video si môžete pozrieť nižšie. 

Ráno po každoročnom slávnostnom večierku Benátskej pamiatkovej spoločnosti Gabriel Allon vojde do obľúbenej kaviarne na ostrove Murano, kde už naňho čaká veliteľ Umeleckého komanda generál Cesare Ferrari. Vo vile zavraždeného juhoafrického lodiara v Amalfi čakal karabinierov prekvapivý objav: tajný trezor s prázdnym rámom s rozmermi zodpovedajúcimi najvzácnejšiemu zmiznutému obrazu na svete. 

Generál Ferrari požiada Gabriela, aby umelecké dielo nenápadne vypátral, skôr než stopa vychladne. Stratený obraz je Koncert od Johannesa Vermeera, jedno z trinástich diel ukradnutých v roku 1990 z bostonského Múzea Isabelly Stewartovej. 

S pomocou toho najnečakanejšieho spojenca – krásnej dánskej hackerky a profesionálnej zlodejky – Gabriel čoskoro zistí, že obraz zmenil majiteľa v nelegálnom miliardovom obchode, do ktorého je zapletený muž s krycím menom Zberateľ, riaditeľ energetickej firmy s úzkymi väzbami na najvyššie poschodia ruskej moci. A tak sa vzácne majstrovské dielo ocitne v centre sprisahania, ktoré by mohlo uvrhnúť svet do vojnového konfliktu apokalyptických rozmerov. Aby tomu Gabriel zabránil, musí sám spáchať trúfalú krádež, od ktorej závisia milióny ľudských životov…

Vražda, krádeže umeleckých diel, medzinárodné intrigy a sprisahania – v tom je Silva ako doma. K tomu si pridajte neraz zábavné a svieže dialógy, prekvapivé momenty, rôzne svetové lokality a jemné detaily, ktorými vie vyšperkovať svoje príbehy.
 Zberateľ je jedna z najlepších kníh Daniela Silvu, a to nielen kvôli pozadiu v podobe vojny na Ukrajine, nenásytného Ruska a hrozbe jadrového konfliktu. Silva je majstrovský rozprávač, takže to celé vtesnal do pútavého a zaujímavého príbehu o tajomnom zberateľovi.

„Ľudia znásilňujú, kradnú a vraždia sami od seba,“ povedal Gabriel s pohľadom upretým na pamätník holokaustu. „A mnohé z najhorších zverstiev v dejinách ľudstva spáchali takí, ktorých nepoháňala oddanosť Satanovi, ale viera v Boha.“

Petrov sa pripravil na všetky scenáre, s matematickou presnosťou vypočítal pravdepodobnosť všetkých možných výsledkov. Bol presvedčený, že Američania by nikdy nepoužili jadrové zbrane proti Rusku a neriskovali zničenie svojich miest a stratu miliónov nevinných životov. Určite nie pri obrane krajiny, ktorú by väčšina amerických občanov nedokázala ani nájsť na mape. Výsledkom krízy teda bude ruské víťazstvo na Ukrajine, ktoré povedie k rozsiahlym občianskym a politickým nepokojom na Západe a rozpadu NATO. Konečným výsledkom týchto epochálnych otrasov bude nový globálny poriadok, v ktorom nebudú vládnuť Američania, ale Rusko.

Daniel Silva je americký spisovateľ, ktorý pôsobil ako korešpondent na Blízkom východe. Videl zblízka skutočnú vojnu i vojnu tajných služieb. Oženil sa s novinárkou, svoju prácu v médiách zavesil na klinec a stal sa profesionálnym spisovateľom. Vo svojom prvom románe Prísne tajné zobrazil boj tajných služieb na pozadí jednej z najväčších operácií 2. svetovej vojny – vylodenia Spojencov v Normandii. Daniel Silva napísal sedemnásť kníh, z toho v dvanástich je hlavnou postavou Gabriel Allon, reštaurátor obrazov starých majstrov, špión a atentátnik. Je to tak aj v jeho najnovšom románe Padlý anjel, ktorý práve vyšiel v slovenskom preklade.

ZDROJ: Milan Bruno

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share