KnihyZaujímavosti

Rozprávky Barda Beedla od J.K.Rowlingovej

Rozprávky barda Beedla nie sú len príbeh o troch bratoch, vďaka ktorému Harry Potter našiel kľúč k zničeniu horcruxov. Predstavujú päť očarujúcich rozprávok plných mágie, ľsti aj poučení. Rodičia v čarodejníckych rodinách ich s obľubou čítali svojim ratolestiam pred spaním celé storočia. Z originálu, ktorý bol napísaný v runách, ich preložila Hermiona Grangerová a trefné sprievodné poznámky k nim doplnil rokfortský riaditeľ, profesor Albus Dumbledore.

Do čarovného kotlíka pridajte štipku kúziel, za priehrštie huncútstva a jednu naberačku smiechu. Poriadne zamiešajte a vychutnajte príbehy barda Beedla, ktoré už od dávnych vekov fascinovali malých i veľkých čarodejníkov.

„Dumbledore poznámky ku knihe dopísal zhruba osemnásť mesiacov pred tragickými udalosťami, ktoré sa odohrali na vrchole Astronomickej veže v Rokforte,“ píše autorka J.K.Rowlingová. „Tí, čo poznajú históriu nedávnej čarodejníckej vojny (napríklad každý, kto čítal všetkých sedem zväzkov o živote Harryho Pottera), budú vedieť, že profesor Dumbledore odhaľuje trochu menej, než vie – alebo tuší – o záverečnom príbehu v tejto knihe. Dôvod tohto vynechania možno spočíva v tom, čo pred mnohými rokmi Dumbledore povedal o pravde svojmu obľúbenému a najslávnejšiemu žiakovi: „Pravda je nádherná a krutá zároveň, preto s ňou treba narábať veľmi opatrne.“

V knihe nájdete 5 príbehov:

  • Čarodejník a skákajúci hrniec
  • Fantastická fontána
  • Mágovo chlpaté srdce
  • Babulica Králica a jej chichotajúci sa peň
  • Príbeh troch bratov 

A na záver Posolstvo tímu Lumos. 

ROZPRÁVKY BARDA BEEDLA sú zbierkou príbehov napísaných pre malých čarodejníkov a čarodejnice. Po stáročia boli obľúbeným čítaním na dobrú noc, a preto mnohí študenti Rokfortu poznajú Skackajúci hrniec a Fantastickú fontánu, rovnako ako deti muklov (nečarodejníkov) Popolušku alebo Šípovú Ruženku.

Beedlove príbehy sa z mnohých stránok podobajú našim rozprávkam. Napríklad tým, že dobro je vždy odmenené a zlo potrestané. V jednom sa však podstatne líšia. V muklovských rozprávkach sú čary zvyčajne na začiatku problémov hlavného hrdinu alebo hrdinky – zlá čarodejnica otrávi jablko alebo uspí princeznú na sto rokov, či premení princa na netvora. 
V Rozprávkach barda Beedla sa stretávame s hrdinami a hrdinkami, ktorí sami vedia čarovať, a predsa riešia svoje problémy rovnako ťažko ako my. Beedlove rozprávky pomáhali celým generáciám čarodejníckych rodičov vysvetľovať deťom jednu nepríjemnú skutočnosť – čary môžu rovnako narobiť problémy, ako ich napraviť.

Tieto rozprávky odkázal Hermione riaditeľ Albus Dumbledore. A len tak-tak si ich stihol prečítať Harry Potter – práve v nich totiž objavil dôležitú informáciu, ktorá mu nakoniec zachránila život v boji s najstrašnejším čarodejníkom všetkých čias, lordom Voldemortom. 

Rozprávky barda Beedla práve vyšli v nádhernom ilustrovanom vydaní s plnofarebnými ilustráciami britského umelca Chrisa Riddella. 

ZDROJ: Milan Buno

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share