KnihyZaujímavosti

Ja a moja trieda – Jedinečná detská kniha o rôznorodosti, ktorá nerozdeľuje, ale spája

„Rôznorodosť sa týka každého z nás. Každý sme iný a tak je to v poriadku. Dôležité je, aby sme sa cítili dobre sami so sebou, aby sme sa poznali a mali sa radi takí, akí sme,“ hovorí obľúbená slovenská autorka kníh pre deti Diana Mašlejová na margo svojej novinky Ja a moja trieda, ktorá práve vychádza vo vydavateľstve Albatros Media Slovakia pod značkou Albatros. Zaoberá sa v nej dôležitými a aktuálnymi témami odlišnosti, sebaprijatia, zdravého sebavedomia, tolerancie, empatie a súdržnosti.

Okrem zábavného a poučného čítania môže kniha pomôcť aj rodičom a učiteľom pri komunikácii a rozhovoroch s deťmi. Pozitívne ju hodnotia a odporúčajú aj odborníci z oblasti školskej psychológie. Aj úspešná spisovateľka si v detstve prešla nepríjemným obdobím – v prvých dvoch ročníkoch základnej škole zažila šikanu a kvôli nej prestúpila na inú školu. „Stretla som sa s fyzickými útokmi, žiaľ, na pomerne pravidelnej báze. Dôvod? Asi, že som bola šprt, čo sa medzi tamojšími chlapcami nestretlo práve s nadšením. Dôvod šikany však nejestvuje – šikana je zlá a nesprávna. Bodka. Verím, že v súčasnej dobe by sa už podobné problémy na škole, s akými som sa stretla ja, riešili celkom inak,“ myslí si Diana Mašlejová.

Námet knihy bol spoločným nápadom autorky, ilustrátorky Hedviga Gutierrez Mihálik a redakcie vydavateľstva Albatros. „Chceli sme vytvoriť knihu nielen zábavnú, ale aj poučnú a užitočnú. Súčasná doba je občas chaotická nielen pre deti, ale aj pre dospelých a knihy sú fantastickou pomôckou, ako sa v živote zorientovať,“ opisuje Diana vznik knihy. „Kniha Ja a moja trieda je plná príbehov o inakosti – Simonka zápasí s hanblivosťou, Mirka si viac rozumie s chlapcami ako s dievčatami, Adam sa hanbí za svoj zubný strojček, Karol sa najradšej učí a prezývajú ho šprt. Je dôležité, zvlášť v súčasnosti, aby sme deti učili vzájomnej tolerancii a aby sa aj ony kvôli svojej možnej inakosti cítili prijaté a nevnímali ju ako slabosť, či prekážku.“

Kniha približuje 18 rôznych detí, z ktorých každé má svoj vlastný príbeh, radosti aj starosti, no zároveň čelí mnohým výzvam. Okrem tých, ktoré spomenula autorka je v nej napríklad aj Miro, ktorý má problém s čítaním a sústredením, Petra, ktorá nosí okuliare a je veľmi šikovná, Anička so svojím špeciálnym adrenalínovým perom a mnohí ďalší. Úplne obyčajné decká a je úplne v poriadku, že každé z nich je v niečom iné. Hlavné je, že je im spolu fajn, navzájom si pomáhajú a vedia nájsť to, čo máme spoločné. Odlišnosť v tejto triede nikoho nevyčleňuje ani nerozdeľuje, práve naopak. Spája.

Diana úprimne dúfa, že aj jej kniha Ja a moja trieda môže prispieť k pozitívnemu vnímaniu inakosti. „Prináša rôznorodé inakosti, rôznorodé detské hnevy, trápenia, neistoty i dilemy, ale rovnako prináša aj množstvo odpovedí, podnecuje odvahu postaviť sa za kamarátov, jeden za druhého, aj sami za seba,“naznačuje, v čom je kniha jedinečná. Jej predslov napísala Mgr. Silvia Harvanová, PhD. Z Katedry psychológie Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. „Pani psychologička nám priniesla cenný a užitočný pohľad z praxe. Nakoľko ide síce o bežné, ale pomerne závažné témy, chceli sme si byť isté, že ich správne pochopíme, uchopíme a interpretujeme. Našťastie sa nám to podarilo. Ja osobne som si dala veľmi záležať už na príprave knihy. Veľa som si študovala o inakosti, o šikane, o rôznorodých problémoch, s ktorými sa deti najčastejšie stretávajú a tiež o možnostiach, ako ich riešiť s láskou a efektívne,“ vysvetľuje tento krok Diana Mašlejová. 

Silvia Harvanová dopĺňa: „Tieto príbehy môžu byť okrem individuálnych rozhovorov aj užitočným materiálom pri práci s celou triedou, keďže ponúkajú konkrétne situácie a príklady, ktorým deti v tomto veku lepšie rozumejú. Príbeh iného dieťaťa pomáha adekvátne reagovať v podobných situáciách a budovať sociálne zručnosti, ale aj lepšie rozumieť vlastným emóciám.“

ZDROJ: Janka Turňová

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share