Zaujímavosti

Česko-Slovenský ples v Prahe bude najromantickejším plesom tohto roka

Plesová sezóna sa začína už o niekoľko dní. Obľúbený Česko-Slovenský ples v Prahe sa tento rok uskutoční v historických priestoroch Obecného domu v sobotu 16. februára. Organizátori v týchto dňoch prezrádzajú posledné prekvapenia programu, ktoré sú dokonalou čerešničkou na torte.

Termín prestížneho vrcholu domácej plesovej sezóny organizátori opäť stanovili tak, ako to majú vo zvyku, na valentínsky týždeň. Nadchádzajúci 6. ročník tentokrát vychádza na sobotu 16. februára 2019.

Najromantickejšie prekvapenie plesovej sezóny

Blížiaci sa 6. ročník Česko-Slovenského plesu jeho organizátori označujú ako najromantickejší ples v našej plesovej histórii. Pre návštevníkov si totiž pripravili naozaj exkluzívne prekvapenie. Česko-Slovenský ples tento rok otvorí Balet Národného divadla Brno tanečným číslom z baletného predstavenia Rómeo a Júlia od Sergeja Prokofjeva, ktoré malo svoju svetovú premiéru práve v Brne pred 80-timi rokmi. “Veľmi si vážime, že sa nám dostalo tejto pocty. Plesové vystúpenie členov Baletu ND Brno bude o to vzácnejšie, že aktuálne sa v Brne pripravuje v réžii Martina Glasera a choreografii Mária Radačovského dlhoočakávané obnovené uvedenie tohto predstavenia pri príležitosti 80. výročia jeho svetovej brnenskej premiéry. Premiéra baletného opusu Rómeo a Júlie je naplánovaná na 8. marca 2019 a návštevníci nášho plesu tak dostanú špeciálny darček – budú mať možnosť ako prví vidieť v exkluzívnej predpremiére ukážku tohto baletného vystúpenia” upresňuje riaditeľ plesu Radovan Čaplovič a dodáva, že okrem Baletu Národného divadla Brno otvorí Česko-Slovenský ples svojou áriou operná speváčka Jana Šrejma Kačírková, sopranistka, sólistka a stála členka súboru Opery Národného divadla Brno.

Hana Zagorová a jej špeciálni hostia

Ako hlavná hviezda galavečera sa tento rok predstaví česko-slovenská legenda Hana Zagorová. Organizátori plesu dnes prezrádzajú detaily vystúpenia hlavnej hviezdy večera. Spoločne s Hanou Zagorovou vystúpi ako jej špeciálny hosť ďalšia legenda, spevák Petr Rezek. Hanu Zagorovú bude na pódiu sprevádzať obľúbený Boom!Band Jiřího Dvořáka.

Hostia sa môžu tešiť tiež na koncert slovenskej skupiny No Name, vystúpenia speváčky Márie Čírovej a speváka Adama Ďuricu a taktiež na speváka Laďu Kerndla a na jeho dcéru, speváčku Terezu Kerndlovú. Na hlavnom pódiu bude umelcov sprevádzať obľúbený Rozhlasový Big Band Gustava Broma pod taktovkou Vladimíra Valoviča doplnený o 14 člennú sláčikovú sekciu Symfonického orchestru Českého rozhlasu.

Hostí bude večerom sprevádzať slovensko-česká moderátorská dvojica – moderátorka Lucia Barmošová, päťnásobná držiteľka titulu Osobnosť televíznej obrazovky a český herec a moderátor Martin Dejdar, niekoľkonásobný držiteľ cien TýTý a ANNO a najmä držiteľ ceny Český lev za najlepší mužský herecký výkon v hlavnej úlohe za stvárnenie vo filme “Učitel tance”.

Česko-Slovenský ples už tradične svojím programom a dramaturgiou vzdá hold a symbolicky pripomenie významné okamihy histórie oboch našich krajín. Hostia nadchádzajúceho 6. ročníka Česko-Slovenského plesu sa stanú súčasťou slávnostnej pripomienky 30. výročia Nežnej revolúcie. Dramaturgia podujatia sa ponesie taktiež v duchu osláv polstoročia od konania Spoločenského zoznamovacieho večera, o ktorom sa dodnes hovorí ako o “prvom slovenskom plese v Prahe”. Poprvýkrát sa konal 23. apríla 1969 v sídle vtedajšieho federálneho Ministerstva zahraničných vecí v Černínskom paláci pod taktovkou novovzniknutého Miestneho odboru Matice slovenskej v Prahe.

Špeciálna pocta regiónom

Rovnako ako po minulé roky, v rámci plesu znovu dostane priestor i prezentácia vybraných partnerských miest a regiónov zo Slovenska a z Česka, ktoré taktiež plesu udelia svoje symbolické záštity. Tento rok tak ples symbolicky odprezentuje Bratislavský samosprávny kraj, Trnavský samosprávny kraj a mesto Trnavu a z českých regiónov Jihomoravský kraj a moravskú metropolu Brno. Vďaka pocte regiónom a krajským mestám si návštevníci plesu opäť užijú vystúpenia umelcov pochádzajúcich z daných regiónov, folklórne vystúpenia ľudových súborov a cimbalových muzík z oboch krajín a vychutnajú si regionálne kulinárske i vinárske špeciality.

Vzhľadom na z roka na rok rastúci celospoločenský význam Česko-Slovenského plesu oficiálnu záštitu nad podujatím opätovne prevzali prezident Slovenskej republiky J.E. pán Andrej Kiska a prezident Českej republiky J.E. pán Miloš Zeman.

Plesové menu

Plesoví hostia sa môžu tešiť nielen na nezabudnuteľný umelecký ale aj kulinársky zážitok. Servírovanú galavečeru v plesových sieňach a sálach Obecného domu im opäť pripraví „Francouzská restaurace Art Nouveau”, pod vedením šéfkuchára Patrika Bečvářa, člena Národního týmu kuchařů a cukrářů, ktorý sa môže pochváliť nielen jeho výbornými pokrmami, ale tiež celkovým víťazstvom, vybojovaným v apríli minulého roka spoločne s celým tímom na Majstrovstvách sveta kuchárov a cukrárov v Singapure.
Pre milovníkov dobrého vína a sektov si organizátori pripravili tento rok naozaj exkluzívne prekvapenie – Prosecco od Hamsik Winery, rodinnej spoločnosti najuznávanejšieho slovenského futbalistu súčasnosti Mareka Hamšíka.

ZDROJ: Adriána Čahojová, Soul for Show

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share