Výstava Bez prerušenia súvislostí prináša diela troch významných umelcov – Ivana Pinkavu, Jana Durinu a Josefa Macha, ktorí sa inovatívnym spôsobom venujú tematike telesnosti, identity a psychologických súvislostí ľudského bytia. Unikátna kolekcia diel je verejnosti prístupná v Pálfiho paláci Galérie mesta Bratislavy od 1.11.2024 do 16.2.2025. Organizátormi výstavy sú Nadácia Miloty Havránkovej a Galéria mesta Bratislavy.
Tri pohľady na súčasné spoločenské otázky
Diela Ivana Pinkavu, Jana Durinu a Josefa Macha interpretujú telo ako médium komunikácie, ktoré sa stalo dôležitou súčasťou modernej vizuálnej kultúry. Každý z týchto autorov zachytáva rôzne formy telesnosti a psychického rozpoloženia, pričom prenáša svoje unikátne videnie na plátno, fotografiu alebo do formy inštalácie. Výstava nie je len o prezentácii estetického umenia, ale aj o výpovedi, ktorá má celospoločenský presah. „Naše fyzické telá nie sú oddelené od našej mysle, presne tak, ako ani táto výstava nestojí mimo spoločenských a kultúrnych otázok, ktoré dnešná spoločnosť rieši,“ vysvetľuje kurátorka výstavy Anna Vartecká.
Unikátne presahy medzi generáciami a médiami
„Vytvoriť most medzi generáciami a umeleckými prístupmi vnímame ako jeden z hlavných cieľov Nadácie Miloty Havránkovej,“ uvádza správkyňa nadácie Bibira Milota Marková. „Výstava Bez prerušenia súvislostí predstavuje dialóg medzi etablovanými a začínajúcimi talentmi, ktoré v ich dielach dokážu osloviť publikum svojou autenticitou a otvorenosťou.“ Výber autorov zdôrazňuje dôležitosť vzťahov medzi vizuálnym umením a aktuálnymi spoločenskými témami. Kurátorka Anna Vartecká opisuje tento projekt ako: „priesečník tvorivých interpretácií ľudskej fyzičnosti, individuality a zdieľanej ľudskej skúsenosti.“
Koncepcia výstavy a jedinečné spracovanie priestoru
Kurátorka výstavy Anna Vartecká starostlivo pripravila priestor, ktorý vizuálne dopĺňa tematiku vystavených diel. Dotvára atmosféru, z ktorej majú návštevníci hlboký zážitok. Interiérový koncept reflektuje prapôvodné myšlienky hľadania spojitostí medzi človekom, prírodou a mestským prostredím v podzemí historického paláca. „Našou snahou bolo vytvoriť priestor, kde sa prepletajú témy individuality a kolektívnej pamäte. Výstava odhaľuje zraniteľnosť a rozmanitosť ľudského tela, ako nositeľa toho, čo nás všetkých spája,“ dodáva Vartecká.
Výstavu organizuje Nadácia Miloty Havránkovej v spolupráci s Galériou mesta Bratislavy. Tento projekt predstavuje dôležitý míľnik, ktorý zdôrazňuje hodnotu slovenskej vizuálnej kultúry a jej prepojenie so svetovými umeleckými trendmi. Návštevníci majú jedinečnú možnosť zažiť výnimočný koncept výstavy „Bez prerušenia súvislostí“ až do 16.2.2025 v priestoroch Galérie mesta Bratislavy.
Ivan Pinkava
Ivan Pinkava je významný český fotograf, ktorý sa vo svojej tvorbe zameriava na temné aspekty ľudskej identity a tela. Jeho diela často zahŕňajú symbolické a metafyzické prvky, ktoré skúmajú podstatu existencie a otázky duchovnosti. Využíva subtílne a minimalistické kompozície, ktoré divákovi umožňujú vnímať telo ako nositeľa hlbokých emocionálnych a filozofických významov. Pinkava kladie dôraz na tému dekadencie a hľadania zmyslu života, čím vytvára atmosféru introspektívneho napätia. Svojou tvorbou sa presadil nielen na českej, ale aj na medzinárodnej umeleckej scéne.
Jan Durina
Slovenský umelec Jan Durina sa zaoberá fotografiou, inštaláciami a performanciou, pričom často prepája telo s prírodnými prvkami. Jeho tvorba skúma témy identity, spirituality a prepojenia človeka s prírodou, ktoré vyjadruje cez surrealistické a emotívne zábery. V jeho dielach je prítomná snaha prekonať hranice medzi človekom a prírodou, čo odráža jeho záujem o rituály a premeny. Durina využíva telo ako médium, prostredníctvom ktorého vyjadruje ľudskú zraniteľnosť a potrebu duchovného spojenia. Jeho práca rezonuje vďaka inovatívnemu prístupu k súčasnému vizuálnemu umeniu.
Josef Mach,
mladý český umelec, ktorý vo svojej tvorbe využíva digitálne technológie na vytváranie fotografií a videí s prvkami science-fiction a kyberpunku. Sústredí sa na skúmanie vzťahov medzi človekom, technológiou a mestským prostredím, pričom reflektuje moderné témy globalizácie a digitálnej kultúry. Machove diela sú charakteristické intenzívnou vizuálnou estetikou a futuristickým nádychom, čím divákom ponúkajú pohľad na možné smerovanie spoločnosti. Jeho tvorba je príkladom inovatívneho využitia digitálneho média v súčasnom umení.
ZDROJ: Radmila Lukačovičová