Zaujímavosti

40 tancujúcich žien v bielych šatách – to je Veľký nádych na úvod festivalu Bratislava v pohybe

Medzinárodný festival súčasného tanca Bratislava v pohybe sa síce začne 4. októbra 2022, no už 10. septembra uvedie v rámci sprievodného programu premiéru pohybovo-hudobno-výtvarnej inštalácie Veľký nádych, reprízy sú naplánované na 11., 17. a 18. september. Do projektu, ktorý prepája profesionálnu tvorbu a prácu s komunitou, sa zapojilo 43 žien vo veku od 18 do 78 rokov, mnohé z nich zažili proces tvorby na vlastnom tele vôbec po prvý raz. Ide o spoluprácu festivalu s tvorcami Debris Company, Stanislavou Vlčekovou a Jozefom Vlkom. Výnimočné predstavenia sa uskutočnia na nádvorí Primaciálneho paláca vždy o 18.00 hod., vstup zdarma.

„Obdivujem zanietenosť a odvahu všetkých žien – účastníčok projektu. Verím, že tak ako pre nás, aj pre ne to bola nevšedná skúsenosť, cez ktorú sa zblížili so svojim telom, zažili proces tvorby a verím, že i predstavenia samotné budú niečím výnimočným tak pre ne, ako aj pre nás,“ povedala umelecká riaditeľka a zakladateľka festivalu Miroslava Kovářová. 

V autorskom a tvorivom tíme sa spojili členovia a spolupracovníci Debris Company a okrem siedmich profesionálnych interpretiek je do projektu zapojených aj 36 žien rôzneho veku, ktoré reagovali na otvorenú výzvu, organizátori ich vybrali spomedzi 59 prihlásených záujemkýň. 

Choreografka Stanislava Vlčeková si spoluprácu s komunitou a tvorivý proces na skúškach či workshopoch pochvaľuje. „Každým dňom vidím a cítim, že takzvaný princíp synergie je nesmierne dôležitý, potrebný a inšpirujúci. Nesie v sebe silu, kreativitu, porozumenie, pokoru a vzájomné načúvanie. Kultivuje a rozvíja sebapoznanie a postupne eliminuje strach zo seba samého. Veľa sa od seba navzájom v týchto dňoch učíme,“ popísala aktuálny proces tvorby. Obavy či neistoty, ktoré bolo na začiatku možné vytušiť, sa však podľa nej v priebehu skúšok rozplynuli. „Fascinovalo ma to, ako rýchlo sa dokázali každá zo žien oslobodiť od pochybností o sebe samej, ako prirodzene sa prostredníctvom pohybu dostávali k sebe hlbšie a bližšie. S akou citlivosťou sa počúvali a reagovali na tie najjemnejšie podnety vyplývajúce zo zadaní. Bol to pre nás v tíme úžasný až dojímavý zážitok v prvý deň a bolo nám jasné, že to bude krásna spolupráca,“ uzavrela Stanislava Vlčeková.

Tvorcovia projektu, členovia a spolupracovníci Debris Company, sa inšpirovali poéziou Ivana Štrpku, zbierkou Veľký dych: Psychopolis, tenký ľad. Ako povedal Jozef Vlk ktorý sa podpísal pod koncept, réžiu a hudbu projektu, Ivan Štrpka je plný priestorov, atmosfér, naznačených point, výtvarných situácií, hudobných vízií. „Keď ho čítate, vnímate tušené smerovanie týchto plynúcich obrazov, gest v jemu typickom labyrinte, avšak v momente keď čítate poslednú strofu, slová sa vám postupne menia na vyplašené hrdličky a miznú v neznámom priestore, vo vízii ďalšieho pohybu, ďalšieho tušeného detailu, o ktorom nebola reč,“ povedal.  

Pri práci s pohybovým slovníkom žien, ktoré sa projektu zúčastňujú, vznikali podľa neho podobné situácie. „Časti Štrpkových textov nám poslúžili ako inšpirácia pri stavbe nielen pohybového materiálu, ale aj hudby k Veľkému nádychu; pracovali sme nie s konkrétnou básňou, ale s fragmentami zbierok Veľký dych a Fragmenty (rytierskeho) lesa. Z nich sme čerpali nami zvolené atribúty na ich individuálny výklad a výtvarné vyznenie,“ dodal Jozef Vlk.

Podstatou výtvarnej zložky je kostým vytvorený s ideou recyklácie – dlhodobo nenosený, nevyužitý odev tak dostal v produkcii ďalšiu šancu. Nový vzhľad bol dosiahnutý up-cykláciou a kreatívnymi úpravami, ktoré mu vďaka kostýmovej dizajnérke Andrei Pojezdálovej  „vdýchli” novú funkciu.

Premiéra, ktorej bude predchádzať rad workshopov a skúšok, sa uskutoční 10. septembra 2022 na nádvorí Primaciálneho paláca. Reprízy sú naplánované na 11., 17., 18. septembra 2022 a sú súčasťou bratislavského Kultúrneho leta, posledné dve predstavenia sa uskutočnia v rámci Bielej noci.

26. ročník Medzinárodného festivalu súčasného tanca Bratislava v pohybe sa uskutoční od 4. do 22. októbra 2022, jeho cieľom je každý rok predstaviť divákom v Bratislave a na Slovensku to najzaujímavejšie zo súčasného tanca vo svete.

              Záštitu nad 26. ročníkom prestížneho festivalu prevzal primátor hlavného mesta SR Bratislavy Matúš Vallo. Festival z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umeniapo tretí krát získal dotáciu od Mesta Bratislavy v rámci podpory strategických kultúrnych podujatí a novým strategickým partnerom sa stala Nadácia Tatra banky. Destinačným partnerom festivalu je Bratislava Tourist Board.

Debris Company sa venuje pohybovo-tanečnému divadlu, akčnému umeniu a performance. Na slovenskej scéne ide o ojedinelé zoskupenie zamerané na neverbálne divadlo s presahom do súčasného tanca, performancie, vizuálneho umenia a site specific projektov. Vedúcou osobnosťou, režisérom a autorom hudby k väčšine inscenácií je Jozef Vlk, choreografkou Stanislava Vlčeková. Svojou tvorbou dokážu stále prekvapovať, objavovať nové súvislosti, a to všetko s profesionálnym nasadením dnes už početného tvorivého tímu. Ich projekty spája vždy silný podklad, predloha, adaptácia a možno ich zaradiť k multimediálnemu, avantgardistickému prúdu, ktorý ozvláštňuje a je oceňovaný na slovenskej divadelnej scéne už dlhšiu dobu

Asociácia Bratislava v pohybe je občianske združenie pracujúce v oblasti profesionálneho rozvoja súčasného tanca. Hlavnou aktivitou ABP je organizácia medzinárodného festivalu súčasného tanca Bratislava v pohybe, jeho 26. ročník sa uskutoční v októbri 2022. Okrem predstavení festival prináša sprievodný program aktivizujúci komunitu a širokému spektru publika približuje súčasný tanec jeho uvádzaním vo verejnom priestore mesta. ABP reprezentuje slovenské tanečné umenie v medzinárodnom kontexte a rozvíja medzinárodnú spoluprácu.

ZDROJ: Zuzana Golianová

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share