HudbaTlačové správy

ZAI odovzdá hudobné ceny za rok 2018 vo štvrtok 17. januára

Zväz autorov a interpretov populárnej hudby opäť odovzdá hudobné ocenenia. Už teraz sú známe nominácie, o ktorých rozhodovali členovia ZAI a ďalší autori a interpreti. Cenu za celoživotný prínos k rozvoju hudobnej scény si príde prevziať legendárny rozhlasový a televízny moderátor verejnoprávnej ÖRF zo susedného Rakúska Udo Huber, Na sošky mikrofónov sa interpreti, skupiny, rádiá či kluby môžu tešiť 17. januára 2019 v Majestic Music Clube v Bratislave. Podujatie je po prvýkrát prístupné aj verejnosti, vstupenky si fanúšikovia hudby môžu kúpiť v sieti predpredaj.sk.

Ceny budú udelené v 11-ich kategóriách. Nominácie sú výsledkom dvojkolového hlasovania autorov, hudobníkov spevákov, producentov, promotérov, manažérov a ďalších členov a priaznivcov ZAI, ktorí v prvom kole posielali svoje návrhy na nominácie. Mená a subjekty s najvyšším počtom hlasov na prvých troch priečkach vytvorili nominácie na víťazov, o ktorých sa rozhodovalo v druhom kole.

„Našim cieľom je zmapovať dianie v oblasti prezentácie hudby v éteri, ale aj v oblasti živého koncertovania, nakoľko rozsiahla sieť klubov a festivalov dnes tvorí životodarné podhubie pre hudobnú produkciu. Muzikanti chcú takto vyjadriť rešpekt dobrým partnerom, ktorí im rozumejú a podporujú ich v ich tvorbe, či už sú to redaktori a moderátori rozhlasových staníc alebo usporiadatelia koncertov a festivalov, či majitelia klubov. Autori a interpréti tiež ocenia najvýznamnejšie počiny svojich kolegov za uplynulý rok,“vysvetľuje predseda Rady ZAI Martin Sarvaš.

Mená víťazov sa dozvieme v bratislavskom Majestic Music Clube, ktorý obhajuje svoje víťazstvo z minulého roku. Rovnako ako klub Blue Note z Nového Mesta nad Váhom, skupina Horkýže Slíže či Simona Martausová.

„Medzi nomináciami potešili mená skupín ako Catastrophy, Darkness Positive, Bullet Holes, The Gang, speváci Pišta Vandal zo skupiny ČAD či Tomo Michalčák z Aces. Celkový príklon k tvrdšej hudbe je v nomináciách badateľný tak u inteprétov , ako aj medzi nominovanými médiami Anténa Rock či Aligátor. A moderátormi, klubmi či festivalmi, kde sa napríklad objavil po prvýkrát Rock pod Sninským kameňom, nechýbajú však ani jubilujúce Bratislavské džezové dni,“hovorí Martin Sarvaš.

Nositeľ ceny za celoživotný prínos k rozvoju hudobnej scény je však známy už dnes. Bude to legendárny rozhlasový a televízny moderátor verejnoprávnej ÖRF zo susedného Rakúska Udo Huber, ktorý sa v rozhlasovom a televíznom éteri svojimi reláciami prihováral aj slovenskému publiku za vtedajšou pomyselnou železnou oponou.

„Jeho moderovanie slávneho koncertu Live Aid v roku 1985, či relácie  Die grossen 10, ktoré sa dvakrát nakrúcali aj v Bratislave, sa stali kultom. Udo Huber, ktorý má dodnes svoje vysielanie na rozhlasovej stanici Radio Wien, s radosťou prijal naše pozvanie a osobne si cenu príde prevziať, symbolicky v roku 30-eho výročia pádu železnej opony,“ neskrýva radost Martin Sarvaš.

Podujatím, ktoré sa koná s podporou Hudobného fondu, bude sprevádzať Matej Sifon Mervart. Hudobnými hosťami budú skupiny Bullet Holes, jeden z nominantov na Objav roka a nanovo sformovaná legendárna skupina Ventil. Akcia je po poprvýkrát prístupná aj verejnosti, vstupenky v cene 8 eur si môžte kúpiť v sieti predpredaj.sk. O histórii ZAI sa dozviete viac na www.zai.eu.sk, kde nájdete aj všetky tohtoročné nominácie.

Nominácie na Ceny ZAI za rok 2018

ROZHLASOVÁ STANICA ROKA celoplošná
Anténa Rock
Rádio Vlna
Rádio FM / RTVS

ROZHLASOVÁ STANICA ROKA  lokálna / regionálna
Rádio Aligátor  Bratislava
Radio One Rock  Nitra
Radio Piešťany

HUDOBNÝ REDAKTOR ROKA
Roman Bomboš  (RTVS / SRo)
Rasťo Očenáš   (RTVS / SRo)
Matej Sifon Mervart  (Anténa Rock)

USPORIADATEĽ ROKA
Dušan Drobný (Topfest / Morning Net)
Rastislav Škrinár  (Rockscape / Klub 77)
Tibor Zelenay (Blue Note / Nové Mesto nad Váhom)

FESTIVAL ROKA
Bratislavské džezové dni (Bratislava)
Rock pod Sninským Kameňom (Snina)
Pohoda (Trenčín)
Rockscape (Banská Bystrica)
TopFest (Piešťany)

KLUB ROKA VEĽKÝ
Collosseum (Košice)
Majestic Music Club (Bratislava)
Randal Klub (Bratislava)

KLUB ROKA MALÝ
Blue Note Jazz and Music Club (Nové Mesto nad Váhom)
Klub 77 (Banská Bystrica)
Smer Klub 77 (Žilina)
RC Mlyn (Vrútky)

ALBUM ROKA
Catastrofy – Besnota
Darkness Positive – Prvý dojem
Para – Našou krajinou
The Gang – The Gang

SKUPINA ROKA
Catastrofy
Para
Horkýže slíže
Slobodná Európa

SPEVÁK ROKA
Juraj Benetin
Martin Ďurinda
Tomáš “Tomo” Michalčák
Igor Belaj
Pišta Vandal
Tomáš “Lasky” Šedivý

SPEVÁČKA ROKA
Jana Kirschner
Sima Martausová
Zuzana Smatanová

OBJAV ROKA
Darkness Positive (Žilina)
FishFace (Piešťany)
Chudáci (Banská Bystrica)
NovArt (Banská Bystrica)
Bullet Holes (Bratislava)

CENA ZA CELOŽIVOTNÝ PRÍNOS K ROZVOJU HUDOBNEJ SCÉNY
UDO HUBER (ÖRF)

zdroj: Nora Krchňáková, NK Factory

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share