HudbaTlačové správy

Z nového albumu Olympicu vám spadnú „Kaťata“

Petr Janda oslávil tento rok 78 rokov, ale stále robí šou ako mladík. Prvý singel „Kaťata“ z pripravovaného rovnomenného albumu je toho dôkazom. Kultová česká skupina prijala nového člena a zvuk Olympiku nabral iný smer. 

„Povedal by som, že album Kaťata je absolútne zásadný zlom Olympiku. O tejto platni sme hovorili už viac než rok, teda ešte pred tým, než odišiel Jirka. Potom už bolo jasné, že Olympic s novým klávesákom musí znieť inak. Ja som z albumu nadšený. Pre fanúšikov máme jasný odkaz. Olympic rozhodne nehodlá končiť kariéru v zovretí so Želvou na perách,“odkazuje fanúšikom Petr Janda

Skupina Olympic v roku 2020 vnáša do českého rockpopového sveta poriadnu dávku života. Koronavírusová koncertná pauza dala Petrovi Jandovi šancu napísať sériu nových piesní, z ktorých 11 sa dostalo na tento album. Zároveň sa v kapele uskutočnila výmena na pozícii hráča na klávesové nástroje, kde sa objavil Pavel Březina. 

„Obdivujem Petra Jandu, že dokáže i po takmer 60tich rokoch aktívnej tvorby prichádzať stále s novými nápadmi a nepadnúť do stereotypu ako iné kapely. Či som do kapely priniesol i novú energiu, to musia posúdiť skôr chalani, ale ak áno, tak som veľmi rád,“ glosuje klávesista Pavel Březina.

Textári, väčšinou mladšej generácie, dodali obsah občas provokatívneho, na súčasnú dobu až prudko nekorektného typu. Olympic sa zčasti vrátil k silne energickému rocku, ku ktorému istá dávka výtržníctva bezpochýb patrí. Typickou ukážkou je hneď vstupná hardrocková jazda „Kaťata“, ktorá dala albumu neobvyklý názov a neprehliadnuteľný vizuál symbolizujúci ironické macho vyznanie. Fanúšikovia tu, však nájdu, samozrejme tiež typický Olympic – sound, trebárs v podobe balady „Šrám“. Prekvapením na záver je rozprávané blues, v ktorom Petr Janda predvádza sugestívnu farbu hlasu, dokresľujúcu ďalšie, skôr len fiktívne príhody zo života naozaj drsných „týpkov“.

Booklet prináša všetky texty a sériu štýlových fotografií Michala Matyáša. Namiesto „len ďalšieho olympického albumu“ je tu prekvapenie: Jandovo rockové perpetuum mobile sa na radosť fanúšikov ešte ani zďaleka nezastavuje. Album Kaťata vydáva Supraphon na CD, LP i digitálne dnes, 30.10.2020. 

ZDROJ: Adriána Čahojová, Supraphon

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share