HudbaSprávy

William Fowler Collins bude zdieľať pódium s Emmou Ruth Rundle v Primaciálnom paláci

V lete k nám príde vzácna návšteva, vo svojej slovenskej premiére, americká hudobníčka Emma Ruth Rundle. Dňa 29. júla vystúpi v Zrkadlovej sieni Primaciálneho Paláca v Bratislave. Na tomto koncerte zahrá aj jej hosť – americký experimentálny gitarista a producent William Fowler Collins. Zažite príjemný letný večer na koncertnej edícii Nu Sound Of…

Hoci je leto predovšetkým obdobím festivalov, rozhodne sa oplatí navštíviť aj samostatný koncert. Ochladenie v podobe emočne nabitej hudby sa odohrá už 29. júla 2023. Do klasicistickej pamiatky mesta Bratislava – Primaciálny palác – Zrkadlová sieň (najpôsobivejšia koncertná sieň) zavíta dvojica výnimočných hudobníkov. Emma Ruth Rundleje výraznou osobnosťou v alternatívnom pesničkárstve aj gitarovej scény. Dlho bol jej hlavným nástrojom gitara, teraz sa však vrátila ku klavíru. Zbavila sa aj bicích nástrojov, aby dosiahla na čo najčistejší zvuk preklenutý iba s hlasom. Zostala tak iba prostá pieseň, ktorá silno zasiahne poslucháča. Výsledok je mrazivou výpoveďou na nahrávkach Engine of Hell, Looking Back, ktoré teraz prezentuje naživo. Pri svojej gotickej ceste nomádstva opustila všetky kapely, aby sólovo vystupovala v priestoroch majúce dušu, v ktorých zanechá kus seba.

V úlohe predskokana jej európskeho turné sa zhostil americký skladateľ, performer, gitarista William Fowler Collins, ktorý sa pohybuje v medziach moderného dronu, minimalizmu, dark ambientu, niekde medzi Brianom Enom a Steve Roachom. Hudobník z Nového Mexika vytvára bublajúce zvukové štruktúry, v ktorých vyviera ostentatívny rytmus zachytený na ôsmich nahrávkach. Medzi debutom Western Violence and Brief Sensuality (2007) a posledným Hallucinating Loss (2022) je zásadný posun v tom, čo všetko sa dá robiť so zvukom. Jeho koncerty sú zvukovou mágiou ovplyvnenou do veľkej miery improvizáciou. Vďaka tomuto prístupu sa stal rešpektovanou postavou na americkej experimentálnej / ambientnej scény. Tvorí a vydával na rôznych labeloch (SIGE, Type, Blackest Rainbow, Handmade Birds, Daymare, Sicksicksick, Tapeworm, Root Strata record labels) a spolupracuje napríklad s Aaronom Turnerom z Isis a SUMAC, s ktorým spolu zakladal elektronické zoskupenie Summer of Seventeen ( M. Khot / D. Menche / F. Coloccia / A. Turner / W. F. Collins).

ZDROJ: Cool Classsics

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share