HudbaTlačové správy

Vychádzajú Dvě slunce – nový album Anety Langerovej

Aneta Langerová sa po vzácnom čase Na Radosti vydala domov do svojho vnútra a stala sa pozorovateľom nových príbehov. Jej fanúšikov, ktorí sa ďalšieho štúdiového albumu nemôžu dočkať, iste poteší, že vyjde symbolicky 26. novembra– na Anetine narodeniny.

Mnohí už mali možnosť započúvať sa do prvej gitarovej piesne Bílý Den. V poradí druhý, čerstvo vydaný singel a videoklip nesie zároveň i názov albumu Dvě slunce. 

Nasledovať Anetu do sveta dvoch sĺnk znamená započúvať sa do tónov hudobného časopriestoru duše. Vnímavý pozorovateľ v každom z nás sa môže vydať na cestu fantázie a stretnúť sa s odvážnými alkami, vedomým stromom, príbehmi Márie, Bieleho Dňa či Antonína. Spoločne sa vyšplháme na vysokú horu, odkiaľ na oblohe uvidíme obrazy snov túžiaceho netopiera, boj veterných mlynov, búrku v pohároch vody, ale tiež tkanivá lesov a divokých riek. Niektorí z nás snáď pocítia závrat z toho, Aké krásne je byť milovaný, z pokorného vtáčieho tanca alebo z pocitu, že život v absolútnom mieri máme na dosah.

Radosť z tvorby Anety Langerovej pokračuje trinástimi piesňami, tie opäť vznikali v blízkej spolupráci s klaviristom, spoluautorom a producentom nového albumu Jakubom Zitkom. Jednou piesňou prispela Dorota Barová, ktorá zhudobnila text Tomáša Tajchnera.

Neviem snáď ani opísať, aká som šťastná, keď môžem tvoriť. Začala sa nová etapa môjho života. Dvě slunce vznikali v našich hlavách, srdciach, myšlienkach a predstavách. V spoločnom priestore, ktorý sme postupne napĺňali ďalšími príbehmi, ktoré sa chceli narodiť. Každý z nich má svoju atmosféru. Tá vás trebárs zavedie bližšie k tíšine vlastnej duše. Tak ako mňa. Verím, že vám nové piesne budú dobrými spoločníkmi, hovorí Aneta

Všetci sme raz boli dieťaťom narodeným z lásky dvoch zlatých sĺnk. Tých žiarivých istôt, ktorých jedinečnosť zapadla v samozrejmej každodennosti. Slnko dávajúce život je vševidiacim pozorovateľom. I keď ho nevidíme, tušíme, že tam niekde je. Usmieva sa na nás a dáva nám možnosť začať odznova. A ak by nastali časy, kedy sa ľudia nemôžu vídať alebo hýbať, slnko nedovolí, aby sa zo sveta vytratila láska. Všetkých bude iste zaujímať, kde sa vzali dve slnká. Jakub Zitko prezrádza:„Celým albumom sa ako niť tiahne téma dualít symbolizovaných motívom dvoch sĺnk, ktoré zastupujú minulosť a budúcnosť, vnútorný a vonkajší svet a tiež schopnosť odvážneho rozhodnutia a vstupu z detstva do dospelosti. Dvě slunce sú ako rodičia, ktorí láskyplne dohliadajú na príbeh každého z nás.“

Album Dvě slunce bol nahrávaný v štúdiu Anténa a doma. Okrem Anety Langerovej a Jakuba Zitka sa tu stretávali skúsení muzikanti z Anetinej kapely, bubeník Martin Kopřiva, basgitarista Miloš Klápště, gitarista Ludvík Kulich, violoncellistka a speváčka Dorota Barová, huslistka Veronika Vališová a violista Vladan Malinjak. K piesni Dvě slunce bol ako hosť prizvaný gitarista Jiří Šimek. Dychové nástroje a gospelové zbory boli nahrané v legendárnom Štúdiu A Českého rozhlasu v zložení: Miroslav Hloucal – krídlovka, Marcel Bárta – klarinet, Richard Šanda – pozauna, Jiří Tarantík – lesný roh, Petr Kalfus – basklarinet, Maranatha Gospel Choir – dirigent: Kateřina Kvintusová. Mixu a editácie sa zhostil Petr Kaláb v štúdiu BeLoud. O mastering sa postaral Ecson Waldes v štúdiu Biotech.

Scenára a réžie videoklipov Dvě slunce a Bílý Den sa ujal Zdeněk Suchý. Ten si k spolupráci vybral kameramana Tomáša Krestu a strihača Jakuba Vovsa. „Natočili sme dva klipy na jednom mieste, sledujeme obyčajné denné situácie. Miesta, v ktorých žijeme, sa nemenia, sú to útočiská i úkryty. Vo svojom priestore sme vo svojom vnútri. To, čo sme v ňom, sme snáď my. Teraz iba nájsť odvahu vyjsť von. Aneta v klipoch fyzicky nie je. Sú tam jej slová, hlas a hudba,“ dodáva režisér videoklipov Zdeněk Suchý. V hlavnej roli videoklipu Dvě slunce účinkuje česká herečka Anna Fialová. Vo videoklipe Bílý Den sa zas predstavil herec s nekonečným zmyslom pre humor Miloslav Mejzlík.

ZDROJ: Adriána Čahojová, Supraphon

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share