HudbaSprávy

V nedeľu štartuje 25. ročník cyklu organových koncertov pod pyramídou

Túto nedeľu sa v priestoroch Slovenského rozhlasu rozozvučí organ. Začína sa 25. ročník cyklu organových koncertov pod pyramídou, ktorý si záujemcovia môžu prísť vypočuť osobne alebo v priamom prenose na Rádiu Devín. Na prvom koncerte sa predstaví maďarský interpret Levente Kuzma.

V nedeľu 22. januára Rádio Devín prvým koncertom štartuje 25. ročník cyklu organových koncertov pod pyramídou. Na poslucháčov postupne čaká šesť významných interpretov z piatich krajín a výnimočný organ vo Veľkom koncertnom štúdiu. Na prvom koncerte sa predstaví maďarský interpret Levente Kuzma. Oceňovaný hudobník, ktorý pravidelne koncertuje v Európe, na Blízkom východe i v Spojených štátoch amerických. Ako uviedla intendantka Rádia Devín Zuzana Belková, “Rádio Devín je platformou pre to najkvalitnejšie z klasickej hudby a organové koncerty sú nepochybne pomyselným zlatým pásmom v ponuke spracovania veľkých mien dejín hudby. Našou ambíciou je spojiť poslucháčsku atraktivitu s hudobnou hodnotou a súčasným pocitom v interpretácii.”

Levente Kuzma sa narodil v roku 1978 v Göteborgu. Na Pedagogickej fakulte Univerzity v Segedíne študoval hudobnú výchovu a zborové dirigovanie a na Hudobnej fakulte štúdium hry na organe. V rokoch 2004 a 2006 bol poslucháčom postgraduálneho štúdia Göteborg International Organ Academy. Je držiteľom viacerých ocenení – získal: 1. cenu na Medzinárodnej organovej súťaži Timorgelfest v Temešvári (2009), 2. miesto na Medzinárodnej organovej súťaži v talianskom Montecchio Maggiore (2010), stal sa finalistom prestížnej Organovej súťaže Alexandra Gedikeho v Moskve (2011). Pravidelne vystupuje v Európe, na Blízkom východe a v Spojených štátoch amerických. Bol hosťom významných organových koncertných cyklov v Taliansku, Nemecku, Poľsku, Rumunsku, Belgicku, Rakúsku, Švajčiarsku, Izraeli a Spojených štátoch amerických. Levente Kuzma je pedagógom hry na organe na Hudobnej fakulte Bélu Bartóka Univerzity v Segedíne  a organistom tamojšieho piaristického kostola. Od roku 2018 je umeleckým riaditeľom cyklu organových koncertov v segedínskej katedrále. V podaní Leventeho Kuzmu zaznejú skladby veľkých mien organovej literatúry: 

Alexandre Guilmant (1837-1911)

Offertoire, op. 60/6

Hugo Distler (1908-1942)

Chorál Wie schön leuchtet der Morgenstern

Johann Sebastian Bach (1685-1750)

Chromatická fantázia a fúga, BWV 903 (úprava Max Reger)

Liebster Jesu, wir Sind Hier, BWV 731

Franz Liszt (1811-1886)

Variácie na tému Weinen, Klagen, Sorgen, Zagen, S. 179

Edward Grieg (1843-1907)

Air zo suity Z Holbergových čias, op. 40

Louis Vierne (1870-1937)

Symfónia č. 4., Op. 32

V. Finále   

ZDROJ: Perla Žinčíková 

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share