HudbaSprávy

Supraphon vydáva najväčšie hity Petra Hapku na vinyle 

Skladby Petra Hapku patrili už od 60. rokov k tomu najštýlovejšiemu a najkvalitnejšiemu, čo sa v našich zemepisných šírkach dalo počúvať. Pravidlom bolo spojenie jeho silných melódií s výbornými textármi a jedinečnými spevákmi. Nejlepší z nejlepšího je kolekcia dvanástich piesní, ktoré vychádzajú výlučne na LP. Ide o užší výber najväčších hitov z 3CD Zlatá kolekce Petra Hapku.

Nejlepší z nejlepšího ukazuje vývoj od roku 1964, kedy Karel Gott veľkým hlasom naspieval Hapkovu Malou píseň na slová Petra Radu. Ďalšie skladby tohto autora hudby, klaviristu, aranžéra, dirigenta či kapelníka štúdiových orchestrov otextovali napríklad Pavel Vrba alebo Zdeněk Rytíř pre Waldemara Matušku, Václava Neckářa či Karla Zicha. Zásadná bola spolupráca s textárom Michalom Horáčkom, z ktorej vzišli hity pre osobnosti ako sú Hana Hegerová a Richard Müller. 

Je teda zjavné, že skladateľ nebol fixovaný len na úzky okruh tém, textárov a vokalistov. Jeho nápadité a najčastejšie baladické songy predstavovali dôležitý kus repertoáru mnohých výrazných hlasov českej populárnej hudby. Súčasťou zostavy mimoriadnych skladieb sú tiež nezabudnuteľné duety s Hanou Hegerovou, Lucií Bílou a Janou Kirschner. 

Hapkov talent, elegantný zjav a muzikantský spev niekoľko desaťročí spoluvytvárali podobu českého popu najvyššej kvality. Novú kompiláciu pre vinylovú podobu zostavil hudobný publicista a rozhlasový dramaturg Miloš Skalka. Nechýba jej remasterovaný zvuk, sprievodný text a dokumentárne fotografie.

ZDROJ: Adriána Čahojová

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share