HudbaTlačové správy

Slížovica bude tento rok ekologická

28. augusta 2019 vypukne v Agrokomplexe v Nitre festival Slížovica. Ôsmy ročník festivalu sa organizátori rozhodli poňať ekologicky a zareagovali na aktuálnu tému znečisťovania životného prostredia. 

„Každý rok sa pozeráme po festivale na hŕbu odpadu, ktorý ľudia po sebe zanechajú. Nie je to však iba na našom festivale. Je smutné, že človek má problém prejsť pár krokov a dať použitý pohár do koša. A tak sme si povedali, čo keby sme skúsili byť ekologický festival? Znelo to ľahko, no celé to premyslieť je viac ako náročné a s toľkými prekážkami bojovať je naozaj ťažké. Napríklad plastové vratné poháre sú super vec, no opäť je to plast a minie sa veľa vody na údržbu. Ďalšia vec boli minerálky. Na festivale nemôžu byť z hľadiska bezpečnosti v skle. Potom prišiel problém s „poldecákmi“ a tak dookola. Prišli sme na riešenie – využiť poháre, ktoré síce vyzerajú ako klasické plastové, no sú vyrobené z biologicky rozložiteľných surovín. Je to podľa nás a našich možností najmenšie zlo. Pri jedle sa budú používať tiež recyklovateľné papierové taniere a príbory.  Je to teda výzva, no najmä, všetko záleží od ľudí a od ich „svedomia“, čo s odpadom urobia. Na mieste budeme mať aj „zberačov“ odpadu, ktorí sa o poriadok na festivale budú starať. Veríme, že teda areál uvidíme ráno po festivale v čo najlepšom stave,“ vysvetľuje Silvia Rákociová, jedna z organizátoriek festivalu.

O dobrej hudbe, zábave aj jedle

Festival tak bude mať poháre z biologicky rozložiteľných surovín. Na rozdiel od klasických plastov sú úplne biologicky rozložiteľné. Základnými surovinami pre biologicky rozložiteľné plasty sú kukurica, cukrová trstina a rastlinný olej. Obľúbená Slížovica ponúka okrem zábavy aj skvelé jedlo a je doslova mini gastro festivalom. Ani tento rok nebude chýbať kulinárska šou špičkového kuchára Marcela Ihnačáka.

„Náš festival je nielen o dobrej hudbe, zábave, ale aj o jedle! Návštevníci si budú môcť pochutnať na klasickom kebabe, hotdogu, belgických hranolkách, langošoch, mäsových špecialitkách, cukrovej vate, kukurici, trdelníku, burgroch, donutoch. Novinkou sú zemiaky z pahreby, tradičné domáce parené buchty. Nebude chýbať káva, či iné nápoje potrebné na dodržanie pitného režimu,“ prezradil Juraj Štefánik z kapely Horkýže Slíže.

Rocková škoôa

Novinkou tohto ročníka festivalu je Rocková škola, kde si nadšenci budú môcť zahrať na hudobných nástrojoch. Projekt má na starosti Dalibor z kapely U.K.N.D. 

„Ide o voľnočasové centrum, kde sa môžu decká vzdelávať v rámci hudby. Vznik bol inšpirovaný filmom School of Rock, ktorý snáď všetci poznajú. V stánku na Slížovici teda budú pripravené všetky druhy hudobných nástrojov, ktoré sú potrebné na to, aby si človek založil poriadnu rockovú kapelu. Sme zvedaví, koľko rockových kapiel vznikne,“ s úsmevom uzatvára Juraj Štefánik.

Organizátori pripravili aj atrakcie pre deti – skákací hrad alebo autíčka. Rodičia môžu prísť s deťmi hneď, areál sa otvára o 13:00. Príďte osláviť 27-me narodeniny kapely Horkýže Slíže, stretneme sa 28. augusta 2019 v Agrokomplexe v Nitre.

Vstupenky na Slížovicu si môžete kúpiť v sieti Ticketportal.

ZDROJ: Nora Krchňáková, NK Factory

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share