HudbaTlačové správy

Skupina ČECHOMOR neklesá na duchu a vydáva album Radosti života

Čechomor sa ani v neľahkej dobe nehodlá poddať smútku a vydáva štúdiovú novinku Radosti života. Album vychádza na digitálnych službách, CD a vinyle v piatok 6. novembra.

Na novom štúdiovom albume pracovali František Černý a Karel Holas hlavne v období koronavírusu, ktoré skupinu „uzamklo“ v štúdiu. Vybrali skladby, ktoré chceli spracovať už dávno. „Pôvodne sme chceli nahrať album zo skladiem, ktoré sme si už dávno zbierali v našich šuflíkoch, ale pretože sme v štúdiu trávili niekoľko mesiacov takmer nepretržite, vzniklo neplánovane aj veľa nových pesničiek,“ hovorí Karel Holas, huslista a spevák Čechomoru.

K ľudovým piesňam v typických „čechomorských“ úpravách pripojili zhudobnenú báseň Františka Gellnera Napsala mi psaní. Ďalšou trochu netypickou skladbou na albume je i pieseň Pijácké mravy, ktorú František Černý objavil v knihe Středověké písně cechu žákovského. „V dobe, kedy sme nemohli koncertovať, som mal konečne čas upratať v garáži a práve tam som našiel zastrčenú knihu Středověké písně cechu žákovského. Zrazu som zistil, že stredoveká poétika je veľmi blízka poetike ľudových piesní“, dodáva František Černý.

Po dlhej dobe sa ako hráč na albume Čechomoru podieľal aj jeho bývalý člen Radek Pobořil, ktorý počas leta so skupinou odohral viac ako tridsať koncertov.

Obal tvorí zaujímavú časť celého titulu. Je na ňom použitý obraz priateľa Karla Holasa a Františka Černého, maliara a ilustrátora JindraČapka. Špeciálne pre obal albumu, tento výtvarník svetového renomé, domaľoval motív na jeho zadnú stranu. „Zaujímavé je, že obraz, ktorého reprodukcia tvorí titulnú stranu albumu, vznikla dávno predtým, než nastala celá koronavírusová kríza. Keď sme ho po prvýkrát uvideli, bolo nám jasné, že zodpovedá rovnako tak dobe, v ktorej sme sa nechcene ocitli, ako aj obsahu nášho nového albumu,“ poznamenal František Černý.

ZDROJ: Renáta Tomášová, Warner Music

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share