HudbaTlačové správy

Singel Jana Smigmatora je poctou Gottovi

Český swingový spevák Jan Smigmator dokončuje v týchto dňoch nový album, ktorý na jeseň vydá v Supraphone. Za producenta albumu si zvolil Jana Steinsdörfera, ktorý ako jazzman s jedinečným nadaním pre žánrové presahy s úspechom pôsobí v prvej lige českého popu. Na albume hosťuje celá plejáda skvelých muzikantov, ktorých zatiaľ protagonista necháva pre svojich poslucháčov ako prekvapenie. 

V súvislosti s ochutnávkou z pripravovanej novinky, ktorou je legendárna skladba amerického skladateľa Henryho Manciniho a textára Johnnyho Mercera Měsíční řeka (Moon River), predsa len príde k prezradeniu jedného hviezdneho hosťa. Je ním česko-americký hudobník, skladateľ a producent hrajúci na klávesové nástroje a Hammondove varhany Ondřej Pivec. „Z účasti Ondru Pivca mám veľkú radosť. Poznáme sa dlhé roky, ale spoluprácu sme zrealizovali až teraz. Vlastne za to môžem poďakovať koronavírusovej kríze, ktorá zastavila celý svet, a Ondra tak neodletel na turné s Gregorym Porterom a zostal v Prahe. Všetko zlé je skrátka na niečo dobré,“ dodáva s úsmevom Jan Smigmator

Svojim priaznivcom Smigmator predstavil Měsíční řeku v podobe singla a videoklipu 14. júla 2020. Výber dátumu nebol náhodný, ide o narodeninový deň Karla Gotta. Jan Smigmator k tomu uviedol: „Ako singel sme pôvodne plánovali úplne inú pieseň, ale súhra všetkých možných okolností nás priviedla k Měsíční řece. Vzhľadom k tomu, že ide o úplne prvú rozhlasovú nahrávku Karla Gotta, rozhodol som sa mu ju venovať ako svoje osobné poďakovanie.“

Realizácie videoklipu sa ujal legendárny kameraman Jan Malíř spoločne s Norbim Kovácsom. Vznikol v nahrávacom štúdiu vo Svárově a spolu s Janom Smigmatorom sa v ňom objavuje i Ondřej Pivec. „S Janem Malířem ma zoznámil pri jednom zo svojich koncertov v Malostranskej besede práve Karel Gott. Preto mi spolupráca s Honzom na tomto klipe príde viac než symbolická. Navyše je to pre mňa obrovská česť,“ zamýšľa sa Jan Smigmator.

Okrem dokončovania nového albumu pripravuje spevák i špeciálnu sérii komorných záhradných stretnutí nazvaných Jazz Piknik, o ktoré je medzi jeho fanúšikmi veľký záujem. „Diár som mal pod tlakom udalostí na júl a august kompletne vyškrtaný, a tak sme sa s manželkou rozhodli, že usporiadame niekoľko hudobných večerov priamo na našej chalupe,“ hovorí Jan Smigmator. „Jazz Piknik sme na záhrade na Vyžlovce rozbehli už koncom júna a hrať chceme celé leto,“ upresňuje.

Jan Smigmator

Spevák Jan Smigmator (www.smigmator.com) počas štúdia na konzervatóriu nadviazal spoluprácu s Orchestrom Václava Hybša a v roku 2010 sa vydal na sólovú spevácku dráhu. Časom sa etabloval ako interpret s mimoriadnym  citom pre swing. Vystupuje so svojím sprievodným kvartetom, a vídať ho i v sprievode Big Bandu Felixa Slováčka, Orchestra Karla Vlacha, B-Side Bandu či Big Bandu Gustava Broma. Od decembra 2011 vysiela spoločne so speváčkou Dashou vlastnú hudobnú reláciu Klub Evergreen na stanici Dvojka Českého rozhlasu. V roku 2015 uviedol do života medzinárodný hudobný projekt Sinatrology, ktorý bol jednou z najväčších svetových osláv 100. výročia narodenia speváka a herca Franka Sinatru. V poslednej dobe sa stal žiakom legendárnej americkej speváčky Marilyn Maye. V októbri 2020 mu vyjde už piaty radový album, prvýkrát pod značkou Supraphon. 

ZDROJ: Adriána Čahojová, Supraphon

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share