HudbaSprávy

Po úspechu na prestížnej svetovej súťaži vydáva Gigi Ann debutové EP – Since´05

Mladá slovenská speváčka a skladateľka Gigi Ann Green po veľkom úspechu skladby Devil in Disguise v prestížnej britskej súťaži UK Songwriting Contest 2022  v kategórii do 18 rokov vydáva debutové EP – SINCE ’05. Na šiestich skladbách, ktoré sama napísala a otextovala spolupracovala so svojim hudobným mentorom a producentom Andrejom Hruškom.

„Po vydaní troch singlov, bola práca na vydaní väčšieho hudobného diela pre mňa určite ďalším logickým krokom. Mala som v zásobe veľa piesní, ale rozhodla som sa namiesto albumu vydať EP, aby som mohla zistiť, ako by môj väčší projekt prijala verejnosť, skôr než by som sa ponorila do dlhodobého procesu, ktorý tvorba albumu zahŕňa,“ povedala o novom EP autorka a speváčka Gigi Ann. 

Vydanie EP Since ´05 je zavŕšením prvého roka hudobnej kariéry mladej skladateľky a speváčky. Pracovala na ňom od októbra 2022. Obsahuje šesť skladieb vrátane už skôr vydaných singlov Impulsive Decisions a Devil in Disguise, troch zatiaľ oficiálne nevydaných skladieb I like youConversations with Her a Medication, v ktorej hosťuje slovenský spevák Dano Kapitána bonusu, ktorým je “skrytá” pieseň Song for Ukraine. Skladby nového EP Since ´05 reflektujú rôzne etapy života, ktoré človek prežíva vo vzťahu, ďalšie sa zameriavajú na samostatnú cestu, vlastné túžby a zlyhania, iné na dynamiku vzťahu, jeho rozvíjanie, aj rozpad. Snahou Gigi Ann bolo, aby piesne pôsobili na poslucháča ako krátke príbehy, pri ktorých sa ľahko dá rozoznať ich zmysel, ktorý pomáha chronologicky utvárať ucelený príbeh albumu.

„Chcela som vytvoriť hudobné dielo, ktoré by bolo interaktívne a zaujímavé pre poslucháča, preto sú skladby v rôznych štýloch s rôznymi príbehmi. Dúfam, že sa mi to podarilo,“ povedala o skladbách Gigi. 

Názov EP – SINCE ’05 odkazuje na rok narodenia skladateľky a speváčky. Na rok, keď sa prirodzene začal jej životný príbeh a je odrazom všetkého úsilia a práce, ktoré od roku 2005 vynaložila na dosiahnutie svojho sna. EP Gigi Ann – Since´05 je prístupný na všetkých digitálnych platformách.

„Som veľmi vďačná, že sa môžem o prvý dôležitý míľnik na mojej hudobnej ceste podeliť cez digitálne platformy s celým svetom,“ povedala Gigi Ann a na záver dodala: „Chcem sa veľmi pekne poďakovať SOZA za finančnú pomoc a môjmu hudobnému mentorovi Andrejovi Hruškovi za trpezlivosť, nápady a humor. Najväčšia vďaka patrí mojim rodičom a priateľom, lebo bez ich neustálej podpory by som toto EP nevydala“.

Gigi Ann o EP – Since ´05

Prvou piesňou na EP je I like you.  Je to najväčšia popová pieseň na EP a jednoducho popisuje situáciu, v ktorej dvaja ľudia, ktorí túžia byť spolu, vedia, že nemôžu, pretože jeden z nich je už vo vzťahu. Obávala som sa, že táto pieseň sa stretne s odmietavým postojom pre svoje zobrazenie kontroverznejšej témy, verím však, že so svojou funky basou a rytmom vytvára ľahkú, zábavnú pieseň, ktorá dokonale vystihuje sarkazmus, ktorý cíti hlavná hrdinka.

Po nej nasleduje môj singel Breathless, ktorý vyšiel v júni minulého roka a je hudobným stvárnením medových týždňov vo vzťahu, plných smiechu a vtipkovania.

Ďalšia nová pieseň Conversations with Her sa zameriava na pocity hlavnej hrdinky jej príbehu. Rozpráva sa s “budúcou verziou” seba samej a pýta sa na jej rozhodnutia v živote i v láske a vyjadruje svoje nádeje do budúcnosti. 

V tomto bode EP klesá bpm a tón sa zmierňuje.  Čo ma na tejto skladbe veľmi teší, je jej chytľavý refrén a hook, ale najmä to, ako si stále nejakým spôsobom dokáže zachovať svoju celistvosť a kvalitu vďaka zaujímavým vokálnym harmóniám a vrstveniu, ktorým je celá skladba popretkávaná. Conversations with Her rozhodne patrí medzi moje najobľúbenejšie skladby.

Medication je jediná skladba EP, na ktorej sa podieľal aj ďalší umelec, Dano Kapitán. Podľa môjho názoru je výstavným kúskom EP. Obsahuje tak veľa hudby, o ktorú sa pri tvorbe piesní usilujem. O modernú bossa novu sa postarali talentovaný bubeník Mattia Müller a producent Andrej Hruška. Celá skladba je tak hudobne komplexná, že poslucháč nevie odhadnúť, čo bude nasledovať. Príspevok Michala Šelepa do basovej linky dodáva piesni ďalší rozmer, pričom Kapitánov prenikavý vokál pôsobí ako dokonalý kontrast k hlbšiemu tónu môjho hlasu. Medication je dokonalým príkladom toho, ako spolupráca hudobníkov z rôznych prostredí a vplyvov prináša množstvo inšpiratívnych hudobných nápadov, ktoré sa nádherne spoja do unikátneho hudobného diela.

Posledné dve skladby na EP sú už skôr vydané single Impulsive Decisions a Devil in Disguise. Aj keď Medication je oficiálne vyvrcholením EP a príbehu, ktorý sa prelína celým EP, záverečné piesne predstavujú pohľad hlavnej hrdinky, jej citové prežívanie a dôvody konfliktu. Impulsive Decisions ukazuje hrdinku, ktorá premýšľa nad všetkými svojimi minulými chybami a snaží sa obviniť samú seba z ukončenia vzťahu, čo vedie k deštruktívnemu správaniu, ktoré je kľúčovou témou skladby Devil in Disguise.

ZDROJ: Rado Mešša 

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share